Romatizma Nedir, Romatizma Kimlerde Görülür, Romatizmadan Nasıl Korunur?

Romatizma Nedir, Romatizma Kimlerde Görülür, Romatizmadan Nasıl Korunur?

Romatizma Nedir, Romatizma Kimlerde Görülür, Romatizmadan Nasıl Korunur?

Romatizma, vücut hareketlerinin sınırlandırılmasına neden olan kas hastalığıdır. Kas ve iskelet sisteminde, özellikle eklem bölgelerinde meydana gelen şişme ve ağrı şikayetlerini kapsamaktadır. Romatizma kişilere hareket kısıtlaması getirmekle birlikte, iç organları dahi etkileyebilmektedir. Kadınlarda daha sık görülen romatizmanın 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır. İlerleyen yaşlarda kendini gösteren romatizma, erkeklerde genelde gut hastalığı ile ortaya çıkmaktadır.

Hastalıkta Bu Kriterler Belirleyici

Romatizma hastalığının nedeni günümüzde dahi tam olarak bilinmemektedir. Sebepleri arasında genetik faktörler de barındıran rahatsızlık, kalıtsal özelliklere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca; yaş, cinsiyet, iklim ve zedelenmeler sonucu romatizma hastalığı baş gösterebilir. Rutubetli ve soğuk ortamda uzun süreli bulunan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi romatizmada da psikolojik ve travmatik etkenlerin rolü büyüktür.

Fazla Kilolar Eklemlerin Düşmanı

Romatizmadan kurtulmak için kişinin sağlığına dikkat etmesi, bedenini koruyup kollaması gerekmektedir. Eklemlere baskı yapan fazla kilolar bu hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle fazla kilolardan daima kaçınmak şarttır. Kişilerin formunu koruması, düzenli spor yapması hastalığa karşı en güzel önlemdir. Güçlü kas yapısı özellikle kireçlenmelerin önüne geçmektedir. Unutulmamalı ki; bazı mikroplar romatizma hastalığının tetikçisi olabilir. Bu nedenle hijyen kurallarına uymaya özen gösterilmelidir.

Doğuştan kalça çıkığı hastalığı kireçlenmeye neden olacaktır. Bu sebeple doktorun uygun gördüğü spor egzersizlerine önem verilmeli, eklemler zorlamamaya özen gösterilmelidir. Bunlara ilave olarak beslenmeye her zaman dikkat edilmelidir. Sağlıklı, kemik geliştirici gıdalar tüketilmeli ancak kesinlikle kilo almamaya özen gösterilmelidir. Alınan her kilo eklemlere ve kemiklere ekstra yük binmesi anlamına gelmektedir. Aşırı sıcak ve soğuk romatizma hastalığının tetikleyicisidir. Romatizma beden rahatsızlığı olduğu için, yatak istirahatleri ile vücut sık sık dinlendirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Dahiliye Bölümüne Giren Hastalıklar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Dahiliye Bölümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Romatizma
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |