Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun belli bölgeleri tüylerle kaplıdır. Kaş, sakal, bıyık, kirpik ve saç gibi kıllı bölgelerde hastalık sonucu kılların yok olması hastalığına saçkıran denir.  Saçkıran tüm vücutta görülebilse de en çok adından da belli olduğu gibi baş kısmındaki saçlarda görülür. Saçlarınızın arasında yuvarlak, kısım kısım saç kayıpları görülür. Gerek yama şeklinde gerekse yuvarlak şekilde. Saçın ara ara bölgelerinde görülen saç kayıpları bölge bölge fazlalık gösterebilir. Bazı durumlarda tüm saçınızda kıl kaybı yaşanırken bazen tüm vücudunuzdaki kıllarda kayıplar görülebilir.  Tüm bunların tedavisi mümkündür.

Saçkıran Neden Ortaya Çıkar?

Tam olarak saçkıranın neden olduğu bilinmemektedir. Fakat stres, troid bezlerinin düzensizliği, guatr, anemi ( kansızlık ) gibi hastalığı olan kişilerde sık görülür. Altını çizmek gerekir ise bu hastalıklar sonucu saçkıran ortaya çıkmaz.  Mevcut saçkıran rahatsızlığı olan kişilerde şiddetli şekilde kıl kaybı yaşanır.

Saçkıran Tedavi Edilir mi?

Halk arasında en çok bilinen ve uygulanan tedavi yöntemi sarımsaktır.  Saç dökülmesinin yaşandığı alana sarımsak sürülür.  Sarımsağın sürüldüğü saç derisi tahriş olur ve kanlanma yapar. Tahriş olan bölgede kıllar daha iyi beslenerek tüy şeklinde çıkmalar başlar.  Halk arasında bilinen bir yöntem olduğu için yine de doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir.  Sarımsak tamamen deriyi yeniden coşturur saç çıkmasını sağlar mantığı yanlıştır. Sarımsağın işe yaramadığı zamanlarda mutlaka kişiden kişiye değişir. Bu durumda ikinci alternatif yöntem ise kortizon tedavisidir.  Aslında kortizon bir krem çeşididir. Krem olarak kullanılır ve tedaviye cevap vermediği zaman kortizon kremi enjeksiyon olarak kullanılır.  Dermatoloji uzmanının yardımı ve desteği ile bu uygulama yapılabilir. Saç ektirme mantığı ile aynı düşünebilirsiniz.  Kortizon tedavisi %90 olumlu sonuç verdiği gibi, krem şeklinde kullanım oranı ise % 60 -70 civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |