Safra kesesi taşı belirtileri nedir?

Safra kesesi taşı belirtileri nedir?

Safra kesesi, karaciğer ve pankreas’a komşu, aynı zamanda çeşitli kanallar ile doğrudan bağlantılı, tam olarak bir armut şekline sahip bir organdır. Karın bölgemizin sağında üstte bulunur ve komşu organlarına olduğu gibi, bağırsaklara da bağlantılıdır. Beslenme dışındaki zamanlarda, karaciğerin temelini oluşturduğu hormonal öd sıvısını (safra suyu) biriktirerek, ihtiyaç anında safra kanalı ile kasılarak bağırsaklara yönlendirir. Bu sıvının, sıvı gıdalar ile alınan yağların sindirilmesinde büyük önemi bulunur.

safra kesesi taşı

Safra Kesesi Taşı Neden Olur

Safra kesesi taşı, özellikle orta yaş üstü kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Oluşumlarının sebebi olarak, yüksek kolesterol, kan hücrelerinin yıkımı için vücudumuz tarafından üretilen bilirubin hormonunun artması ve safranın kendisidir. Hareketsiz bir yaşam ve dengesiz beslenme sebebiyle, yeterli şekilde kasılamaması gibi nedenlerden, safra suyu içerisindeki çöküntünün atılamaması ile taş oluşumu söz konusudur.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taş oluşumu sırasında, hiçbir belirti vermeyebilir. Bu sinsi hareket, hastalıktan muzdarip kişilerde, oldukça fazla oranlarda görülmektedir. Uzun süreli, adeta yaşamlarının bir parçası haline gelen hazımsızlık, her yemekten sonra karın bölgesinde şişkinlik, gaz gibi şikayetleri olan hastalar, en fazla yumurta ve bol yağ içeren kızartma türü yiyecekler yediğinde, baş gösterir. Hastalığın teşhisine kadar, safra kesesinde taş oluşumundan habersiz hastalar, başka sebeplerden dolayı tıbbi yardım alırken, sürpriz şekilde taşları olduğunu öğrenir. Ancak safra kesesi taşı belirtileri için, daha farklı tablolarda mevcuttur.

Oluşmuş taşların, özellikle birbirlerinden ayrı yapıda ve küçük olanlarının, pankreas kanalına düşmesi söz konusudur. Bu durumda gözler ve vücutta sarılık, titreme, ateşlenme ve karın bölgesinde aşırı ağrı görülür. Aşırı boyutlara ulaşmış safra kesesi taşlarının varlığına işaret olarak, karaciğer bölgesi, ön ve arka tarafta şiddetli ağrı, bazen ağrı krizleri, kusma bazen yeşilimtırak renklere sahip acımsı kusma nöbetleri görülür. Bu kadar ağrı çekilmesine rağmen safra kesesi işlevini durdurduğunda her şey normale döner ve hastalar artık geçti diyerek umursamazlıktan gelinir.

safra kesesi taşı

Safra kesesi Taşı Nasıl Tedavi Edilir

En kesin çözüm şekli olan ameliyat, safrakesesi taşı tedavisinde, kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak safrakesesinde iltihaplanma söz konusu ise, ameliyat öncesi antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede risksiz kolay bir şekilde yapılan ameliyat sonrası, hasta kısa bir süre diyet uygulaması ile normal hayatına devam edebilmektedir. Günümüz şartlarında laparoskopik yöntem uygulanarak yapılan ameliyatlar sonrası, hasta çok kısa bir süre içinde ve minimum ağrı yaşayarak, iyileşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir? başlıklı makalemizde akut pankreas iltihabı tedavi, akut pankreatit pankreas iltihabı ve pankreas kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |