Şeker Hastalarında İnsülin Direnci

Şeker Hastalarında İnsülin Direnci

İnsan hayatını birçok etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır, Sağlık. Birden çok sebebi olmasıyla beraber düzensiz ve dengesiz beslenme, stres hastalıkların oluşmasında başrol oynamaktadır. İnsan hayatında dikkat etmesi gereken etmenler uygulanmadığında insan hayatını olumsuz etkileyen, bir ömür boyu etkisi sürecek olan hasatlıkları da beraberinde getirmektedir. Günümüzde ele alınan hastalıkların başını şeker hastalığı gelmektedir.

Şeker hastalığı, insan hayatı boyunca süre gelen, kanda yüksek değerlerin sebep olmasını sağlayan kronik, bir rahatsızlıktır. Vücudumuz kan şekerini dengelenmesi için pankreas tarafından ‘insülin’ adı verilen hormonu üretmektedir. Kan şekerinin yükselmesine de ‘Hiperglisemi’ adı verilmektedir.

şeker hastalığı tedavisi
Şeker hastalığının baş gösterdiği kişilerde ise durum biraz daha farklıdır. Normal, sağlıklı kişilere göre şeker hastası olan kişilerde insülin vücutta daha az üretilmektedir. Şeker hastası insanların insülin üretilmiyorsa da hiç üretilmemekte veya vücutta insülin direnci vardır.

Yiyeceklerin tüketilmesinden sonra, sindirim sırasında tıpta glukoz, halk arasında tabiri olarak adlandırılan bir şeker kan dolaşımına girer. İnsan hayatı için önem teşkil eden glukoz, vücudumuzun enerji santralini sağlayan bir yakıt kaynağıdır.

Vücuttaki insülini, pankreas adlı organ üreterek meydana getirmektedir. İnsülin’in vücuttaki başrolü, glukozu kan dolaşımından alarak, kaslara, karaciğere, yağ dokularına yakıt olarak kullanılabilecek yerlere taşımaktadır. Vücut üzerinde gerçekleşmesi gereken oluşumlar meydana gelmediğinde, glukoz hücrelere giremeyerek kanda birikmeye başlar ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Şeker hastası olan bir kişide olması gereken değerler, gizli şekerde açlık esnasında 100-125mg/dl olarak bilinmektedir. Kan şekerinin 126 mg/dl’nin üzerinde olması kişinin şeker hastası olduğunu gösterir. Şeker hastalığı ‘tip bir ve tip2’ olarak iki ana yapısı vardır. Tip 1 diyabet’in sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

Şeker hastası olan kişilerin günlük olarak insülin iğnesi olması gerekmektedir. Ayrıca insülin direnci şişmanlıkla beraber yemek borusu, safra yolları pankreas, meme, rahim, yumurtalık, mesane, prostat, tiroid, kalın bağırsak ve lenf kanseri riskini de fazlasıyla artırdığı yapılan araştırmalar sonucu görülmektedir.

İnsülin direncinin tedavi aşamalarında hastanın yaşam tarzı, yaptığı egzersizler ile kalori artırılıp, vücutta bulun yağ oranı azaltılmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Bu uygulama ile %60 oranında insülin direnci düzeltilebilir. İlaçlar tek başına insülin direnci ile baş edememektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |