Şeker Hastalığı ve Fazla Şeker Tüketimi

Şeker Hastalığı ve Fazla Şeker Tüketimi

Midemizin arka kısmında bulunan pankreas adlı bez, kan şekerini düzenlemekte olan hormonları salgılamaktadır. Bu hormonlar arasında insülin de bulunur. İnsülin salgılanmaması veya etkisiz kalması durumunda şekerin hücrelere girmesi söz konusu olamaz ve hücrelere girmeyen şeker kanda birikir. Bu durum normalde bulunması gerektiğinden daha fazla şekerin kanda birikmesine ve şeker hastalığına neden olur. Fazla şeker tüketimi de bu durumu daha da tetikleyerek kanda bulunan şekerin zehir gibi bir etki yaratmasına neden olur.

Şeker Hastalığında Şeker Tüketimi

Kişide çok fazla su içme isteğinin oluşması, iştahın açılarak fazla yemek yenmesi, çok sık idrara çıkılması, ciltte kurumaların meydana gelmesi gibi durumlara neden olan şeker hastalığı tedavisi sırasında, şeker tüketimi nasıl olmalı dediğimiz zaman özellikle işlenmiş gıdalarla şeker alımının yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Evde kullandığımız toz ve küp şekerler gibi işlenmiş şekerlerin kullanıldığı herhangi bir şey tüketmeniz fazla şeker tüketimine bağlı olarak şeker komasına girmenize neden olabilir. Özellikle tatlı ve pasta gibi şekerli yiyecekleri tüketmeme konusunda çok titiz davranmanız gerekir.

Şeker Hastalığında beslenme

Kalbe, böbreklere, bel çevresi yağlara, obeziteye, bağışıklık sistemine etkileri bulunan şekerin zararları söz konusu olduğunda özellikle şeker hastalığının ilk sırada yer aldığını görebilmek mümkündür. Fazla şeker tüketimi zararları denildiği zaman aslında sadece şeker hastalığı için değil, diğer pek çok rahatsızlık için aşırı tüketimin büyük zararlar meydana getirebildiğini görebiliyoruz.

Peki günde ne kadar şeker almalıyız? Normal bir insanın günde en fazla 8 adet kesme şeker kadar şeker tüketmesi gerekmektedir. Ancak şeker hastalığına sahip bir kişi için şeker tüketimi nasıl olmalı diye baktığımız zaman, bu kişilerin şekeri günlük beslenmelerinden kaldırmaları gerekir. Ancak posalı meyvelerden alacakları şeker miktarı, doğal olması bakımından daha zararsızdır.

Şekerin Zararları

Şeker hastaları için günde ne kadar şeker almalıyız şeklindeki bir sorunun cevabı kesinlikle hiç almamak olacaktır. Çünkü özellikle işlenmiş şeker insülin iğneleri ile dengelemeye çalıştığınız kandaki şeker oranının dengesini bozacaktır. Bu durum da fazla şeker tüketimi zararlarının yaşanması ve kişinin şeker komasına girmesi anlamına gelecektir. Vücutta şekerin zararlarını saymakla bitiremeyiz. Bağışıklık sistemine zararları ve obezite gibi durumlara sebep olması kişide daha pek çok rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olacağından, şeker tüketiminde özellikle dikkatli olunması gerekir.

Şeker Hastalığı tedavisi

Şeker hastalığı tedavisi sırasında kişinin şeker tüketimi konusunda dikkat etmemesi durumunda şeker kişinin damarlarında dolaşan bir zehir gibi devinerek, vücuttaki diğer organlara da zarar verecek ve pek çok organın da iflas etmesine sebep olacaktır. Bu sebeple şeker hastası olsun ya da olmasın her insanın şeker tüketimi konusunda daha dikkatli olması, sağlığını koruması bakımından büyük bir öneme sahiptir.

Şeker Hastaları için Beslenme Önerileri

Şeker hastaları, kan şekerlerinin yavaş yavaş yükselmesini hedeflemelidirler. Bu nedenle lif yönünden zengin gıdaları beslenme programlarında baş sıraya yerleştirmelidirler.

Karbonhidratlar, kan şekerinin yükselip alçalması üzerinde yağ ve proteinlere göre daha belirleyici olmakla birlikte, “sıfır karbonhidrat tüketimi” diye bir durum bahis konusu olamayacağından ötürü, şeker hastalarının tükettikleri karbonhidratları özenle seçmeleri gerekir.

Rafine karbonhidratları beslenme listelerinden yavaş yavaş çıkarmaları, beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç, pasta, şekerleme ve atıştırmalıkları mümkün olduğunca tüketmekten uzak durmaları gerekir. Bu tür rafine karbonhidratlar yerine, daha sağlıklı karbonhidratlar koymaları gerekir.

Beyaz ekmeği kepekli ekmekle, beyaz pirinci esmer pirinçle, makarnayı kepekli makarna ile, kahvaltılık gevrekleri müsli ile, normal patatesi tatlı patates ile, mısırı da bezelye ile değiştirmek daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açacaktır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |