Serviks Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Serviks Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Serviks Kanseri Nedir?

Serviks kanseri yapılan araştırmalara göre kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türüdür. Serviks kanserine % 95’ lik bir oranla HPV ( insan papilloma virüsü ) sebep olmaktadır. Günümüzde her 100 kadından en az 2’ si yaşamlarının belli bir dönemlerinde serviks kanserine yakalanmıştır. Yapılan diğer araştırmalara göre de serviks kanserine karşı önlem alan kadınların yaşamları boyunca kanserle karşılaşma ihtimalinin çok az olduğu saptanmıştır.

Serviks kanserine özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde rastlanmaktadır. Bu hastalık bu ülkelerde en sık görülen jinekolojik hastalıktır. Günümüzde her yıl 500.000 yeni serviks kanseri tanısı ortaya çıkmaktadır. Genellikle 50 yaş ve 50 yaş üstü kadınlarda ortaya çıkan serviks kanseri özelikle son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğu bilinmesine rağmen ölümcül tehlikesi açısından serviks kanseri ilk sırayı almıştır.

Denildiği gibi serviks kanserlerinin çoğundan HPV virüsü sorumlu olmaktadır. Ve bu virüs çok belirti göstermemektedir ve bulaşıcılığı nedeniyle çok tehlikelidir. Neredeyse kadınların çoğu hayatlarının belli bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut savunmaları sayesinde yenebilir. Fakat ne var ki bazı HPV virüsleri bireylerin vücut savunmasından daha güçlü çıkar. Ve bu da serviks kanserinin nedeni olur. Bu sebeple hastalıktan kurtulmak, HPV virüsünü yenmek adına bireyler bazı önlemler almalıdır. Örneğin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalı, yediklerine dikkat etmelidir. Unutulmamalıdır ki hastalığın erken tepkisinin önemi büyük ve tedaviye katkısı fazladır.

Serviks Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Serviks kanseri belirtileri de diğer bir çok kanser türlerinde olduğu gibi erkenden belirtilerini göstermeyebilir. Çıplak gözle veya da jinekolojik müdahale esnasında rahim ağzında herhangi bir sorun gözükmeyebilir. Bu sebeple tanının kesin bir şekilde konulabilmesi adına bazı tetkiklerin yapılması şarttır. Ayrıca tanı koyma işleminde kesin sonucu biyopsi işlemi verir.

Serviks kanserinin belirtilerine genellikle hastalığın ileri evrelerinde rastlanmaktadır. Serviks kanserinin bu asamda belirtileri genellikle kanlı akıntılar, ilişki sonrası kanma ve adetin düzensiz oluşudur. Hastalığın uzun süreli ilerleyen evrelerinde muayene esnasında tümör oluşumu da fark edilebilir. Ayrıca serviks kanseri ilerledikçe kişide idrar problemleri ve defekasyon zorlukları ile bacak ağrıları görülebilir. Cinsel ilişkiden hemen sonra veya belli bir süre sonra oluşan kanmalarda bu hastalığın belirtilerinden biridir.

Serviks kanserinin belirtilerini özetlersek şunları tekrardan söyleyebiliriz:

–  kişide oluşan yorgunluk ve bitkinlik hali

– Vajinadan idrar ve dışkı kaçması

– Sırtta oluşan ağrı

– Bacakta oluşan ağrı

– Yaşanan iştah kaybı

– Pelvikte olluşan ağrı

– Ayakta şişme meydana gelmesi

– Kişinin nedensiz kilo kayıpları

– Kemik ve kıkırdaklarda oluşan ağrılar (bu ağrılar uzun süreli olabilir)

Unutulmamalıdır ki bu belirtilerden en az birini gören her kadın bir jinekoloğa derhal başvurmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |