Ses Kısılması ve Tedavisi

Ses Kısılması ve Tedavisi

Ses kısılmasının nedenleri arasın da aralıksız konuşmak, sürekli şarkı söylemek ve bağırmak gibi sebeplerden oluşur. Sigara kullanan bir kişinin ses kısılması yaşaması gayet normaldir.  Sigara ses tellerine zarar verir ve yaklaşık olarak % 90 sesin kısılmasına sebep olur. Kış ayları içerisin de grip hastalığı ve boğaz ağrıları da ses kısılmasına neden olmaktadır. Ses kısılmasına neden olan bir sebep ise kuru bir ortamda bulunmak, klimalı ortamda durmak, otobüs ya da uçakla uzun süreli seyahatler da ses kısılması oluşabilir. Neden sesinizin kısıldığına dair bir bilginiz varsa evde kendi yöntemleriniz ile sesinizin kısılmasının tedavisini yapabilirsiniz. Eğer sesinizin neden kısıldığına dair bir bilginiz yoksa ve yaklaşık olarak 10 gündür sesiniz kısıksa bir hekim tarafından muayene olmalısınız.

Ses Kısılmasının Evde Tedavi Yöntemleri

Bal: Ses kısılması grip nedeniyle olduysa sürekli öksürük oluyorsa ve bu nedenlerden dolayı ses kısıklığı yaşıyorsanız sizi rahatlatacak bir önerimiz baldır. Balı limonla karıştırarak kullanmalısınız. Yarım limonu bir kâseye sıkın ve içerisine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırın. 2 ile 3 saat arayla 1 çay kaşığı yiyin. Fakat hemen yutmayınız. Biraz ağzınızda dolaştırın öğle yutunuz. Limon ağzınızda ki bakterileri temizler ve bal da boğazın yumuşamasın da yardımcı olur.

Zencefil Çayı: Ses kısılmasına çoğu bitki çayları iyi gelir. Fakat zencefil çayı hepsinden daha kısa sürede sonuç verir. Zencefil çayı ses kısılması yaşayan kişiler de bire bir yarar ve diğer bitki çaylarına kıyasla boğazlar da hemen yumuşama gösterir. 1 büyük bardağa taze 4 ila 5 zencefil dilimi koyunuz. Fakat zencefillerin kabuklarını soyarak ve dilimleyerek koymalısınız. Ardından kaynamış suyu üzerine ekleyerek birde zencefil kattıktan sonra kaynatınız. 10 dk. kadar kaynattıktan sonra çaya limon veya bal ekleyerek de içebilirsiniz. Eğer eviniz de zencefil yoksa papatya ya da kekik çayı da kullanabilirsiniz.

Tuzlu Su ile Gargara: Ses kısılma sebebiniz boğaz tahrişi sebebiyle ise tuzlu su her zaman boğazın tahrişini almaktadır. 1 kupaya ılık suyu ekleyiniz. İçerisine 1 çay kaşığı ile tuz ekledikten sonra iyice karıştırmalısınız. Bu yapmış olduğunuz suyu günde aralıklarla 2 ya da 3 kez gargara yapınız. Bu karışımı yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise çok fazla tuz eklemeyiniz. Çünkü çok tuz boğazınızı iyice tahriş edebilir.

Su: Ses kısıklığı yaşayan kişilerin hangi sebeple olursa olsun sürekli su tüketmesi gerekmelidir. Gün boyu sürekli su tüketimin de bulunursa ses kısılması daha çabuk zaman da geçer. Su içmek boğazın kuru kalmasını önler ve öksürük gibi nedenlerin önüne geçmesini sağlar. Suyu içerken çok soğuk ya da çok sıcak tüketmemeye dikkat ediniz.

Sirkeli Su: Ses kısılmasına iyi gelen diğer yöntem ise sarımsaktır. Sarımsak enfeksiyon nedeni ile oluşan ses kısılmalarına bire bir gelmektedir. Nedeni ise sarımsak antibiyotik etkisi taşır ve ses kısılmasına neden olan enfeksiyonları temizler. Kokusu biraz ağır olsa bile sağlık için kesinlikle önerilir. Sarımsak için herhangi bir karışıma gerek yoktur. Sadece kabuklarını soyarak 1 ya da 2 diş sarımsağı çiğneyerek yutmanız yeterli olacaktır. Eğer ki sarımsağı yutmak istemiyorsanız çiğneyerek yutmadan atabilirsiniz.

ses kısılması

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

 

  • Ses kısıklığı ağrıya neden oluyorsa.
  • 10 gün ya da daha fazla bir süredir ses kısıklığı devam ediyorsa.
  • Ses kısıklığı nedeniyle nefes alma da zorluk oluşturuyorsa.
  • Ses kısıklığının ses değişimin de büyük bir değişim varsa.
  • Ses kısıklığıyla birlikte öksürük varsa ve öksürük ağızdan kan getiriyorsa.

 

Bu gibi durumlar da mutlaka bir hekime muayene olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |