Sigaranın Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Kanser, birçok insanın hayatında geçen yıllara göre fazlasıyla artış göstermekte. Her geçen yıl milyonlarca insanın kansere yakalanması an meselesi. Kanseri oluşturan birçok faktör olmasının yanı sıra en başlıca özellikler arasında insan hayatını olumsuz yönde etkileyen sigara faktörü, bulunmakta. Birçok kişinin düzensiz beslenme, ekonomik durumları haricinde hayatlarını tehdit eden sigara sağlığı da fazlasıyla olumsuz etki yaratıyor. Sigara, gündelik yaşamda fazlasıyla kullanılmasının yanı sıra, sigara içilen ortamlarda bulunan, sigara içmeyen kişilerde bu durumlardan fazlasıyla etkilenmekte. Sigaranın yararı bulunmamasının yanı sıra fazlasıyla organlara verdiği zararlarından ziyade insan hayatını da yavaş yavaş tükenmesine sebep olmakta. Sigara kullanıcılarının fazlasıyla artış göstermesinin yanı sıra 1900’lü yıllardan beri insan hayatının içinde bulunuyor ve üretimi her sene fazlasıyla devam ederek insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yer almaya devam ediyor.

sigara

Herkes tarafından kullanılan ve tercih gören bu zehir için birçok yayın organı kampanyalar düzenleyerek bırakmaya yönelik yayınlar gerçekleştirse de maalesef bu durum hiç değişmeden ilk günkü yerini koruyor. Sigaranın birçok hastalığına oluşum göstermesinin yanı sıra kanser oluşumuna fazlasıyla faktör oluşturuyor. Kişinin sağlığı ve etrafındakilerin sağlıkları açısından sigarayı bırakmak büyük önem taşıyor.  Dünyanın her yerinde ve Türkiye’de dâhil olmak üzere birçok uygulama yapılıyor kişinin öncelikle sağlığını göz önünde bulundurarak kanser riskine ve hastalık oluşumlarına karşı neler yapılıyor bir göz atalım. Aşırı derece de sigara kullanan kişiler için özellikle üretilen nikotin bantları, nikotin sakızı, pastil, burun spreyi gibi nikotin destekli ürünler sağlık bakanlığı onaylı sigara bırakmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Eczanelerden reçetesiz alınabileceği gibi sadece burun spreyleri doktor kontrolü ve onayında verilmektedir. Sigara bırakmaya yönelik Zyban, vareniklin ve Bupropion sigaraya bırakmak için yardımcı olarak kullanılabilecek ilaçlardır. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için toplum desteği önemlidir. Sigarayı bırakma hattı, yapılacak uygulama ve tedavilerde sigara kullanıcılarına yardımcı olacak niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |