Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Şakak, göz çevresi, alın ve burun arkasında hava ile dolu kafatası boşluklarına, sinüs adı verilir. Sinüsler, farklı büyüklüklerde ve 20 kadar faklı bölgede bulunurlar. Çoğunun burun ile kanal bağlantısı bulunur. Bu kanallar, burun mukozası ile doludur. Bu mukoza çeşitli sebeplerde iltihaplanır ve sinüzit oluşur. Kronik ve akut olarak iki tip sinüzit hastalığı vardır.

Sinüzit Hastalığı ve Risk Faktörleri

Sinüzite yakalanma konusunda, bazı insanlar daha fazla risklidirler. Bu hatalık konusunda duyarlılıkları söz konusudur. İlk riskli grup, burnunda fiziksel sorun olanlardır. Kırık, eğri hava kanalı yapısı ve burun eti gibi sorunları olanların, mukoza akışı normal şekilde olmaz ve sinüzit için riskli durumda olurlar. Bir diğer grup ise, çeşitli alerjileri olanlar ve nezle gibi geçici soğuk algınlığı olanlardır.

Bu hastalıklara sahip olanlarda, mukoza yapısı şişerek kanalların tıkanmasına sebep olur. Nezlenin yaklaşık olarak 1 haftadan fazla sürmesi, artık evresel olarak sinüzit oluşumunun başlaması anlamına gelir. Sigara içenler, alkol kullananlar ve bazı solunum yolu enfeksiyonlarına sık sık yakalananlar, vücut direncinin kaybolması sebebiyle sinüzit için riskli grup içerisindedirler.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin Belirtileri ve Tanı

Sinüzit belirtileri arasında göz ve yüzün tamamında, baş bölgesinde ağırlık ve ağrı ortaya çıkar. Ağrı, bazı aktiviteler sırasında şiddetlenir. Öksürmek, yeden bir nesneyi kaldırmaya çalışmak ve hatta esnemek ağrıyı arttırır. Bunların sebebi sinüslerdeki basıncın kısa süreli olarak artmasıdır. Ağrıyan bölgelerde hassasiyet oluşur.

Şiddet olarak akut sinüzit daha sert şekilde ilerler. Burunda akıntı ve tek taraflı sürekli tıkanıklık görülür. Burun akıntısı arada bir ortaya çıkar ve iltihaplı olduğu görülebilir. Bu akıntının, genize doğru olması öksürük şiddetini arttırır. Hastalar dişlerinin bile ağrıdığını söyler. Çok yorgun hissederler, grip kadar olmasa da düşük seviyede ateş mevcuttur. Bazı durumlarda kusma, çift ve bulanık görme gibi durumlar görülebilir. Çocuklarda sinüzit daha yumuşak seyreder ve genellikle nezle olarak tarif edilir. Hastalığın tedavi edilmesi şarttır. Tedavi edilmedi takdirde, alt solum yollarında enfeksiyonlara sebep olabilir.

Korunmak ve tedavi sürecini başlatmak için, ilk yapılacak olan KBB uzmanı bir doktora gitmektir. Uzman doktor şikayetleri dinleyecek ve tanı koyma konusunda detayları inceleyecektir. Elle muayene sinüzite oldukça önemlidir. Gerekli görülür ise, röntgen tetkiki istenebilir.  Akut sinüzit tanısı koymak için, bu basit yöntemler yeterlidir ancak kronik sinüzit hastalığı ile yaşayanların, tomografi ve endoskopi gibi daha ileri tetkikler ile muayenesi gerekebilir.

Sinüzit tedavisi

Sinüzit Tedavisi ve Korunma Yolları

Tedavinin ana amacı, sinüslerdeki iltihaplanmanın temizlenmesi ve iltihaplanmaya sebep olan bakterilerin yok edilmesidir. Genel olarak antibiyotik içeriklere sahip ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanında, daha rahat nefes alınması için burun açıcı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu tedavi şekli, akut sinüzit için yeterlidir ve en fazla 10 gün kadar sürer.

Kronik sinüzit tedavisinde amaç aynı olsa da, hastalığın ortaya çıkmasındaki nedenin, daha ciddi şekilde araştırılası söz konusudur. Eğer fiziksel bir durum söz konusu ise, cerrahi operasyon tek çözümdür. Alerjik vakalarda ise, alerjenlerden uzak durmak ve dönemsel aşılama ile sinüzitin nüks etmesini engellemek, en uygun tedavi yöntemidir. Ayrıca sürekli ya da doktor kontrolünde ilaç tedavisi de söz konusudur.

Korunmak için özellikle soğuk havalarda, yüzün etkilenmemesi için önlem alınması gerekir. En büyük risk, ıslak saçların rüzgar ile buluşmasından doğar. Basit nezle, aldırış edilmeyerek ilerler ve üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanan bir hale gelir ve buradan sinüzite uzanır. Sıcak havalarda vantilatör ve klimaların karşısında yüzümüzü serinletmek, oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır. Bu serinleme yerine, orta serinlikte su ile yüzün yıkanması daha etkilidir. Kaloriferli evlerde, yeterli seviyede nemlilik gerekir. Sigara içmek solunum sorunlarını etkiler ve alkol vücut direncini düşürür. Burun ve gözlerin kirli eller ile karıştırılmaması, bakteriyolojik bakımdan enfeksiyon oluşmaması için önemlidir. Basit bir nezle ve soğuk algınlığının, çok ağrıya sebep olan bir hastalığa dönüşmemesi için dikkatli olunmalıdır.

Kaynak:

http://www.health.harvard.edu/press_releases/5-easy-steps-to-prevent-sinusitis

https://www.uhs.uga.edu/healthtopics/CDC-UHC-Sinusitis.pdf

http://umm.edu/health/medical/ency/articles/sinusitis

http://med.stanford.edu/cfcenter/teens/Sinusitis.html

http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/sinusitis.php

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |