Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri tanı ve tedavisi

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri tanı ve tedavisi

Sinüzit Nedir? Burunun iç kısmını oluşturan kemikler ve yüz kemiklerinin içerisindeki hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki tarafında sinüs bulunur. Burun yanlarında bulunan en büyük sinüs maksiller sinüsüdür. Burnun üst alın kemiği tarafındaki sinüse frontal sinüs, Sfenoid sinüs ise tektir ve burnun orta kısımlarında bulunur. Etmoid sinüs ise, burnun yan üst kısımlarındaki hava bölümlerine denir.  Toplamda belirtildiği gibi dört adet sinüs çeşidi vardır.  Peki, sinüsler ne için oluşmuşlardır? Akciğerlere giden havanın ısıtılmasını sağlarlar. Kuru havayı nemlendirirler ve insan sesinin tınısını ayarlarlar.

Sinüzit tedavisi

Özellikle göz altları ve çevrelerinde olmak üzere yüzünü tamamını etkisi altına alan basınç ve ağrılar sinüzitin temel belirtileridir. Baş ön Kısıma doğru eğildiğinde basınç ve ağrı şiddetlenir. Bazı durumlarda burundan açık yeşil renkte akıntılar olabilir. Yüz genelinde ağrı hisseden kişi göz ağrısı ve baş ağrısını da aynı anda yaşayabilir. Öksürme sırasında balgam çıkarılır. Baş ve diş ağrısı, ağız kokusu, burun tıkanıklığı durumlarında tat ve koku duyuları yok olur.

Sinüzitin Çeşitleri Nelerdir?

Sinüzit hastalığı, aniden ortaya çıkabilir ya da uzun süreli kronik bir rahatsızlık olabilir. Akut ve Kronik olmak üzere 2 gruba ayrılır.  Aniden ortaya çıkan sinüzit türü geçicidir ve 1 hafta gibi bir sürede geçer. Viral Sinüslerin dolu olması neticesinde enfeksiyon oluşur. Buna Akut sinüzit denilmektedir. Akut sinüzit kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bakteri sonucu enfeksiyon oluşumunda viral enfeksiyondan farkı bakteriler tüm sinüslere yayılacağı için kronik sinüzite çevirebilir.

Kronik Sinüzit ise bakteriyel enfeksiyonların uzun bir süre tedavi edilememesidir. Antibiyotik etkisi olan ilaçlarla bakteriler kurutulamadığı zaman doktor kontrolü gerekmektedir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Yüz çevrenizde bir ağırlık hissi olur. Basınç sonucu elmacık kemikleri, alın ve göz altları ağrıya maruz kalır. Bu ağrılara burun akıntısı eşlik eder. Bahsedilen belirtileri yaşıyorsanız sinüzit rahatsızlığınız var demektir. Sürekli balgam çıkarma telaşı içerisinde olunur ve bu balgamların rengi sarı ve yoğun katı olur. Tok öksürük, ateş, kulak iltihabı ve ağız kokusu sinüzit belirtilerinin en dikkat çekici belirtileridir. Sinüzit olan bir hasta yediği besinlerden tam anlamıyla tat alamazlar. Alt kısımda sıralanan belirtileri yaşadığınızda doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir.

 

 • Nefes darlığı,
 • Zihin karışıklığı,
 • Nesneleri çift görme veya karışık görme,
 • Boyun ağrısı,
 • Baş ağrısı ve yanaklarda ağrı,
 • Gözlerde ağrı, çevresinde şişme ( Göz altlarında şişme iltihapların gözaltına yayıldığına işaret edebilir.
 • Boğazlarda yanma,
 • Hapşırmak,
 • Burunda yeşil, sarı karışımı akıntı ve buna bağlı kan görülebilir.
 • Kafada basınç hissi,
 • Kötü ve rahatsız edici ağız kokuları
 • Mide bulantısı ile birlikte iştahsızlık görülebilir.


Çocuklarda Sinüzit Belirtisi Nasıl Olur?

Burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı, alerji, yüz kısımlarında ağrı ve kulak enfeksiyonuna bağlı kulakta ağrı.  Bu sayılan belirtiler sinüzitin yanı sıra normal bir diş ağrısı ya da üst solunum yolları hastalıkları da olabilir. Sinüzit olduğunuzu zannetseniz bile belki de grip, üst solunum yolları enfeksiyonu yada diş ağrısı gibi hastalık olabilir. Sinüzit ve diğer hastalıkları ayırt edebilmek için; 1 hafta geçmeyen burun akıntısı ve geçmek bilmeyen ağrılarınızdan anlaşılmaktadır.

 

Sinüzit Olmamak İçin Neler Yapılmalı?

Sinüzitten korunmanın birçok yolu var. Ancak sinüzit aşısı diye bir şey yoktur. Gripten korunmak için yapılan aşıların sinüzite karşı bir koruması vardır. Grip ve sinüzit birbirine yakın benzerlikte olan hastalık olduğu için grip aşısı oluşan bakteri ve enfeksiyonları bir nebze de olsa sinüzite karşı sizi korur.

Sinüzit her yıl sizi yakalayan bir hastalık ise bunun sebebi alerjik olabilir. Nelere alerjiniz var bunu alerji testiyle öğrenmeniz çok basittir. Alerjilerinizi öğrenmeniz demek sizin nelerden uzak durmanız gerektiği konusunda bilgilenmeniz demektir.  Sinüzite karşı alerjisi olan kişi sinüslerinin dolmasına neden olan şeylerden uzak durabilir.

Sinüzitten korunmak için klimalı ortamlardan, kışın soğuktan uzak durmalısınız. Sağlıklı besinler ile beslenerek vitaminlerin her çeşidini almalısınız.

Sinüzit İçin Tavsiyeler

 

 • Buhar ve sıcak su hava kanallarının açılmasına yardımcı olur. Bu yüzden sıcak bir duş size çok iyi gelecektir.
 • Sinüzit ağrılarınızın çok ağırlaştığı anlarda, havluyu ısıtarak yüzünüze bastırın.
 • Evlerinizdeki kalorifer peteklerine, işyerlerindeki ısıtıcılara ve sobalı evlerde sobaların yanına su koyarak ortamın nemlenmesini sağlamalısınız. Kuru hava sinüzit ve grip olan kişileri çok rahatsız eder.
 • Burnunuz sinüzitten dolayı tıkalı ise, evde hazırlayabileceğiniz veya eczanelerden bulabileceğiniz tuzlu suyu burnunuza çekiniz. Tuzlu su burunlardaki tıkanıklığı açarak sizi rahatlatır. Aynı şekilde tuzlu su ile gargara yapmanız tavsiye edilir.
 • Burun ıkınırken ya da balgam çıkarırken kendinizi fazla zorlamayın. Damar çatlamalarına ve baş ağrılarına neden olursunuz.
 • Balgam atmakta zorlanıyorsanız bol su tüketmelisiniz. Su balgamın incelmesini sağlar ve bu sebeple çabuk çıkartılır.
 • Sıcak su, sıcak çay ya da ıhlamur gibi buhar çıkartan içeceklerin buharlarını burnunuzla soluyabilirsiniz. Buharın sizi ne kadar rahatlattığına şahit olacaksınız.Sinüzit

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle sinüzitin kronik mi yoksa akut mu olduğuna bakılır ve ona göre tedavi yöntemi uygulanır.

Sinüzit ağrılarını kontrol altında tutmak için doktorunuzun reçete ile size verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

‘’Dekonjestan’’ vurundaki nem ve kuruluk oranını dengeleyen sprey ilaç kullanılabilir. Aynı şekilde hava kanallarını açmak için spreyler kullanılır.

Tüm ağrı kesiciler aynı görevi görür düşüncesiyle hareket etmeyin. Bazı ağrı kesiciler sizi daha da fena yapabilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesiciyi kullanmalısınız.

İhmal durumlarında ilerlemiş olan, geç kalınmış vakalarda tablet veya iğne kullanılabilir.

Tüm bunlar faydalı olmaz ise kronik sinüzit için ameliyat gerekebilir.  Endoskop ile yapılabilecek bu ameliyat ağır bir ameliyat değildir. Endoskop kamera ile sinüslerin yerleri belirlenir. Çeşitli ekipmanlarla burun kanallarında bulunan sinüsler temizlenir.

Sinüzit ameliyatı genel anlamda basit bir ameliyattır. Başarılı sonuç alındığında burun yollarındaki sinüsler tamamen bitmese de azalır. Yüz çevresinde yaşanılan ağrılar hafifletilir. Koku ve tat alma duyusu normale döner. Burundan rahat hava akışı sağlanır. Baş öne eğildiğinde ağrı yok denilecek kadar aza iner.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Derinizde herhangi bir kesik, yara izi kalmaz. Endoskopik kamera ile yapılmasının en büyük avantajı budur.

Sinüzit ameliyatı sonrasında burun kanamaları sık görülür. Doktorunuzun size vereceği sprey ya da ilaçlar burun kanamasını hafifletir ya da tamamen kesebilir. Ameliyat sonrasında kendinize gelmeniz 1 haftayı bulabilir. Bu süreç içerisinde ağrılarınız olabilir.

Sinüzit ameliyatından sonra burnunuzla oynamayın, sümkürmeyin ve zorlamayın. Sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Aspirin gibi ilaçlar kanı cıvık hale getireceği için kullanılması önerilmez.

Sinüzit ameliyatından sonra doktor uygun görürse buruna tampon koyabilir.

Sinüzit bilindiği gibi tedavi edilemeyen bir hastalık değildir. Üst kısımdaki belirtileri ya da belirtiyi yaşıyorsanız doktorunuzla irtibata geçerek gerekli muayene ve testlerden geçerek tedavi yöntemine başlayabilirsiniz.

Sinüzit oldukça yaygın ve sık görülen bir hastalıktır. Bu yazımızda sinüzit hakkında bilgi paylaşmış olduk. Tüm bilgiler ön bilgi içerir ve en iyi, en kapsamlı, en doğru bilgiyi doktorunuzdan almanız tavsiye edilir.

Kaynak:

https://www.uhs.uga.edu/healthtopics/CDC-UHC-Sinusitis.pdf

http://umm.edu/health/medical/ency/articles/sinusitis

http://web.stanford.edu/group/cfcenter/CFNews-Sinusitis.html

https://shcs.ucdavis.edu/topics/sinusitis.html

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |