Şizofreni belirtileri nedir?

Şizofreni belirtileri nedir?

Bazı kişilerde birdenbire ortaya çıkabilen bu hastalık, normal şekilde düşünmeyi engelleyen, kişinin gerçekle bağını yitirmesine ve normal davranmamasına sebep olan, çok zor bir hastalıktır. Ancak genellikle gelişme döneminde ve yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu hastalığında erken fark edilmesi halinde, ilaç tedavisi ile normal yaşantısına tam olmasa da, büyük oranda dönmesi sağlanabilmektedir.

şizofreni

Şizofreni Belirtileri Nedir?

Şizofreni hastalığın ilk belirtileri, tam olarak ne olduğunu anlaşılmasa da, yakın çevresindekilere bir şeylerin ters gittiğine dair mesajlar verir. Bu sürede kişi, ilgi duyduğu şeylerle ilgilenmemeye, garip davranmaya ve duygusal tepkilerini gerektiği gibi vermemeye başlar. En sık rastlanan, erken şizofreni belirtileri arasında yer alan bu durumların yanı sıra, saldırgan tavırlar, donuk ve anlamsız bakışlar ve aşırı tepkilerde gözlenebilmektedir. Bu belirtiler şizofreni belirtileri olmayabilir de, fakat mutlaka ciddiye alınmalı ve kişi uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

şizofreni belirtileri

Şizofreninin Etkileri

Şizofreni, gerekli olduğu şekilde kontrol altına alınmazsa, kişinin hayatını yıkıma uğratacak ve çevresindekileri de etkileyecek bir hastalıktır. Bu hastalığın sebep olduğu etkileri ana hatları ile belirlememiz gerekirse, artan intihar riskleri, ilişkilerde sorun ve uyuşturucu kullanımı gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Günlük yaşantı içinde karşılaşılacak pek çok olay da şizofreni hastalarının açık olduğu bir durumdur.

şizofreni hastalığı

Şizofreni Çeşitleri

Dağınık Şizofreni: Dağınık şizofreni vakalarında, basit günlük ihtiyaçların bile, yapılamadığı görülebilir. Bunun sebebi, dağınık düşünce yapısı yüzünden, ne yapacağına bir türlü karar verememesi veya gereklilikleri hiç düşünmemesi olabilmektedir. Bu tür şizofrenide, kişi çok farklı tepkiler verebilir veya olayları hiç önemsemeyebilir. Örneğin üzücü bir durumda atılan kahkaha veya çok sevdiği birini gördüğünde hiç tepki vermemesi gibi durumlar yaşanabilir.

Katatonik Şizofreni: Bu tür şizofrenide, hastaların çoğunda hareket problemi veya hareketsizlik görülebilir. Bazı hastalarda da, başkalarının hareketlerini taklit ettiklerine rastlanılır.

Farklılaşmamış Şizofreni: Karışık şizofreni tepkileri gösterebilir, diğer şizofreni türlerinde rastlanılan durumların hepsi yada birkaçı bir arada yaşanabilmektedir. Ancak farklılaşmış şizofreni hastalarının şiddet eğilimli oldukları da gözlenmiştir. Bu yüzden hastanın yakınları, bilgili ve temkinli olmalıdır.

Paranoid Şizofreni: Bu şizofreni türünde, görsel veya işitsel halüsinasyon görülebilir, kafalarında oluşturdukları ve inandıkları, olmayan düşünceler yada komplo ve şiddet teorileri vardır. Normal davranış şekline yakın bir davranış sergileyebilen bu hastalar, şiddet eğilimi ve oranı en yüksek olan hastalar gurubundadır.

şizofreni belirtileri

Şizofrenide Sık Rastlanılan Belirtiler

Konuşma bozuklukları: Şizofreninin ilk belirtileri arasında bulunan, karışık, toparlanamayan düşünce şekli konuşmalarına da yansımaktadır. Konsantre olamadıkları için düşünce akışlarını kontrol edemezler ve bir konudan bahsederken, hiç bağlantısı olmayan başka bir şey hakkında konuşmaya devam edebilirler. Karşısındaki kişilerin konuşmalarına ilgisiz davranabilir, mantıksız cevaplar verebilir yada tekrar tekrar aynı şeyleri söyleyebilirler.

Halüsinasyon Görme: Şizofreni hastalarında sık görülen bu durum, olmayan sesler duyma ve olmayan görüntüler görme şeklinde kendini gösterir. nadiren olsa da tüm duyu organları tarafından hissedilen halüsinasyonlar da yaşanabilmektedir. Duyulan sesler genellikle aşağılayıcı, kaba ve eleştirisel sözler halindedir.

Davranışlardaki Bozukluklar: Kişiler sıklıkla beklenmeyen ve istenmeyen tepkiler verebilir, olmaması gereken şekilde davranıp konuşabilirler ve psikoz durumu hakimdir. İnsanlarla iletişime girmezler, yada iletişim kurduklarında, garip ve amaçsız davranabilirler. Tüm hayatı ve diğer kişilerle olan iletişimi bozulmaktadır

Kaynak:

http://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml

http://umm.edu/health/medical/reports/articles/schizophrenia

http://wexnermedical.osu.edu/patient-care/healthcare-services/mental-behavioral/schizophrenia

http://www.uchospitals.edu/online-library/content=P00762

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |