Solaryumun Cilt Kanseri Üzerindeki Etkisi

Solaryumun Cilt Kanseri Üzerindeki Etkisi

Kanser son yıllarda fazlasıyla artış gösteren ölümcül nitelikler taşıyan bir hastalık türüdür. Dengesiz beslenmenin yanı sıra bir sürü etmen bulunmaktadır kanserin oluşumunda. Alkol ve sigara kullanımı tetiklemesiyle birlikte kanser oluşumlarında kesin tedavi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kanser insan hayatını büyük bir boşluğu sürükleyen bir rahatsızlıktır. Kanser çeşitlerinden biri olan cilt kanseri(melanom), cilt kanserlerinden %5’ni oluşturan son derece tehlikeli ve ölümcül olan bir kanser türüdür. Cilt kanseri fazla güneş ışınlarına maruz kalmayla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle vücut üzerinde siyah ve kahverengi leke veya ben halinde görülmektedir. Fakat melanom erken tanı koyulduğunda tedavi edilmesi mümkündür. Fark edildiği andan itibaren tedaviye başlanmazsa eğer vücut üzerinde hızla yayılma göstererek tehlikeli bir boyuta ulaşması muhtemel hale gelir. Cilt kanserinin oluşması için en önemli etken güneş UV ışınlarıdır.

melanom

Cilt kanserlerinin oluşma riski 10 yılda 2 oranındadır. Bir yılı aşkın süredir solaryum cihazı kullanan 25 yaş üzeri kişilerin 10 defadan yüksek kullanımları cilt kanseri melanomun oluşumuna fazlasıyla katkı gösterdiği gözlemlenmiştir. Özellikle bayanların tercih ettiği bu uygulama güzellik isterken başa büyük bir bela açabilmektedir. Elbette ki güzel görünmek, güzel hissetmek herkesin hakkı. Fakat güzellik uğruna, yapılacak olan uygulamalar için sağlığın elden gitmesi gerçekten üzücü bir tablo.  Güzellik uğruna cilt kanseri ile baş başa kalmaktansa ölçülü bir şekilde güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalmadan bronzlaşmak ve cilt kanserinin oluşumuna etken sağlamamak için en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntı.

Solaryumun Cilt Kanseri Üzerindeki Etkisi konulu yazımızda Sayın Prof.Dr.Mustafa Özdoğan’dan esinlenmiş bulunmaktayız.

http://www.drozdogan.com/prof-dr-mustafa-ozdogan-tibbi-onkoloji-uzmani-makaleler-116.html

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |