Soya Filizinin Kansere Karşı Etkileri

Soya Filizinin Kansere Karşı Etkileri

Kanser günümüzde birçok insanın yakalanması muhtemel tehlikeli ölümcül riskler taşınmasına sebep olan bir hastalıktır. Birçok faktörün oluşturduğu kanser hastalığı düzensiz beslenme ekonomik sebeplerin yanı sıra bağışıklık sisteminin çökmesiyle oluşmaktadır. Kişiler üzerinde oluşan kanser hastalıkları olumsuz faktörlerin yanı sıra psikolojik olarak yıpranmalara yol açan gündelik hayatı fazlasıyla etkileyen bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin çökmesi kanser oluşumunda büyük bir rol oynar. Düzenli beslenmenin en gerekli olduğu bu hastalık türü sağlığa karşı zararlı olana besinlerde yararlı olanları da var. Yapılan araştırmalar sonuç gösteriyor ki soya filizi kanser oluşumlarını engelleyen kalbe karşı da son derece faydalı etkiler gösteriyor. Dünyada en çok belirti gösteren kanser hastalığının bulunduğu Çin üzerinde, fazlasıyla tercih edilen soya filizi kanser riskini azalttığını ortaya çıkarıyor.

soya fılızı

Soyalı ürünlerin kanser risklerine karşı sağlık açısından faydaları yardımcı konumda. Akciğer kanseri hastalar üzerinde yapılan 444 kanser hastası bayan üzerindeki araştırmalar gösteriyor ki akciğer kanseri oluşumlarında hastalığı %40 oluşumunu engelledi gözlemleniyor. Soya filizinin faydaları saymakla bitmiyor. Beslenmenin içerisinde alınan soya filizi, kemik erimesi ve kalp hastalıklarına karşı da kişileri koruyor. Özellikle 40 yaşlardan sonra bayanların yaşadıkları menopozun olumsuz etkilerini azaltarak, kanser çeşitlerinin de oluşumlarını engellediği görülüyor. Soya filizi başlı başınca yarar gösterse de soya filizinden elde edilen ürünler, soya peyniri, soya sütü gibi yiyeceklerin sağlığa karşı faydası olmadığını görülmüştür. Soya başlı başınca fitöstarejen hormonu içermesiyle hücre oluşumuna olumlu yönde etkilemesinin yanı sıra meme kanseri oluşumuna karşı olumsuz etkiler gösterebilir. Kanser hastası olan kişilerin beslenme düzenini dikkate alarak doktor kontrolü altında yapmaları en doğru sonuca ulaşmalarına yardımcı olacak niteliktir. Kanser hastalarının en çok dikkat etmeleri konu arasında bulunan kötü alışkanlıklardan ve düzensiz beslenmelerden uzak durması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |