Süt kanseri tetikliyormu?

Süt kanseri tetikliyormu?

Fakat 20 yaş sonrası içilen süt içerdiği bazı faktörler ile hücrelerin büyümesi ve çoğalmasını destekler. IGF-1 isimli bu madde kanımızda, anne sütünde ve inek sütünde bulunmaktadır. Süt içiminin artması ile birlikte bu maddede vücudumuzda yüksek seviyelerde bulunacaktır.
Ergenlik döneminde IGF-1 kızlarda göğüs erkeklerde ise prostat oluşumunu hızlandırır. Yaş ilerledikçe seviyede doğal olarak düşer. Fakat yaşlılık döneminde içilen süt veya yenilen süt ürünleri (peynir) ile IGF-1 seviyeleri azalmaz.
sut-1
Süt veya süt ürünleri sadece bu maddeyi içermez. Bunun yanında vücudumuzdaki IGF-1 maddesinin hızla üretiminide tetikler. Hücrelerin büyümesi hızlanır ve fazla büyüyen bu hücrelerin doğal olarak ölmesini de yavaşlatır veya durdurur.
Elbette bu IGF-1 hormonunun bu kadar hızlı artması ve vücuttaki oranının düşmemesi büyüme çağındaki bireyler için iyi bir durumdur. Bunun yanında bozuk hücrelerin yani kanserli hücrelerinde gelişmesi ve büyümesini ve ölmemesini sağladığı için orta yaş ve yaşlılıkta çok zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konudaki bazı çalışmalar:

D.LeRoith ve C.T.Roberts’in “İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü Sistemi ve Kanser, Cancer Letters,10 Haziran 2003; 195(2):127-37.”
S.E.Hankinson “İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1’in dolaşan konsantrasyonları ve Meme Kanseri riski,
Lancet,9 Mayıs 1998;351(9113):1396-6” yüksek IGF-1 seviyesi, Meme,Prostat,Kolon ve Akciğer kanseri riskinin artması ile ilişkilendirilmiştir.

NCI’ye göre (Amerika Kanser Enstütüsü), 23 akademik çalışmadan 19 unda süt ve süt ürünleri tüketimi ile prostat kanseri arasında doğrudan ilişki ispatlanmıştır. Bu çalışma sonucunda yani yüksek miktarda süt ürünü tüketen erkeklerde prostat kanseri riski, düşük oranda süt ürünü tüketen erkeklere göre 2 kat daha fazla olduğu ve ölümcül prostat kanseri riskinde ise 4 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.
Çalışma: J.L.Stanford ve ark.,1973-1995 arası Prostat Kanser Trendleri” SEER Program, Ulusal Kanser Enstitüsü,NIH Pub. No:99-4543.Bethesda,MD,1999.

Süt tüketimi yüksek olan bazı ülkelerde meme kanseri ve prostat kanseri olgusunun ne kadar fazla olduğunu gösteren çok sayıda çalışmadan birisi olan D.Ganmaa ve arkadaşlarının yaptığı “Dünya Genelindeki Beslenme uygulamalarıyla ilişkili olarak Testis ve Prostat Kanseri insidansı ve Mortalitesi, International Journal of Cancer,10.Mart.2002;98(2): 262-7” başlıklı makalesidir.
Bu çalışmaya göre İsviçre,Norveç,İzlanda ve İsveç’in süt tüketiminin en fazla olduğu ülkeler olması ve bu tüketimle birlikte kanser ölümlerinin çok fazla olması, tam tersi olarak ise sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenen Asya ülkelerinde kanser riskinin en düşük oranda olduğu belirtilmiştir. Asya toplumlarında Meme kanserleri ve prostat kanserinin Avrupa’ya kıyasla daha nadir görülmesinin nedeni de budur.

Sonuç olarak süt ve süt türevlerini sadece büyüme ve ergenlik döneminde kullanmak çok daha akılcı. Sonraki dönemlerde içilen süt ve ürünleri kanserli hücrelerin çoğalmasına, yok olmamasına sebep olabilmekte..

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |