Testis Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Testis Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Testis Kanseri

Testis kanseri aşamasına göre vücudun testisinde, alt karın bölgesinde veya da tüm vücutta yayılmış şekilde bulunabilir. Testis kanserinde yapılan tedavi ile başarılı sonuçlar elde etme oranı diğer kanserlere orana çok yüksektir. Fakat unutulmamalıdır ki testis kanseri ya da tenis kanseri tedavisi kişide kısırlığa yol açabilir.

Her kanser türünde olduğu gibi testis kanserinin de bilinen bazı belirtileri bulunmaktadır. Testislerde testis kanserine yönelik ilk belirti genellikle testislerde yaşanan büyüme veya da sertlik ya da yumru oluşumudur. Kişilerde oluşan bu şişlik ağrısıdır ve erken dönemlerde sadece bir bezelye tanesi büyüklüğüne sahiptir. Fakat bezelye tanesi büyüklüğündeki bu şişlik zamanla büyüyebilir. Testis kanserinin diğer dokulara sıçraması ile oluşan belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir:

Kişinin erbezi torbasında veya testislerinde ağrı oluşumu -bu ağrı şişkinlik olmadan da olabilir-
Testislerde yaşanan ağrılık hissi
Alt karında veya kasıkta yaşanan hafif ağrılar
Göğüs hassasiyeti yaşama
Göğüslerde meydana gelen büyüme
Nefes darlığı problemi
Bel ve göğüste yaşanan ağrılar
Testis kanserinin ilerleyen evrelerinde tükürükte veya balgamda kan gelmesi
Tek veya çift bacakta birden yaşanan şişlik
Akciğer atardamarlarında yaşanan kanın pıhtı atması olayı  -bu durum genç erkeklerde görülen testis kanserinin ilk belirtisi olabilir-

Bu belirtilerden çoğu testis kanserinin belirtileri arasında olmasına karşın başka rahatsızlardan da kaynaklanabilir. Bu sebeple bu belirtilerden en az biri veya birkaçının bulunması halinde derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Testis kanseri yaşam süresi testis kanserinin tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Testis kanseri kanserin teşhis zamanına göre 3 tipe ayrılmaktadır.

1) Yerel (lokalize) testis kanseri: Bu evre tümörün bulunduğu yerde, testislerden başka bir bölgeye yayılmadan teşhis edilmesi ile belirlenen ve adlandırılan evredir. Yapılan araştırmalara göre testis kanserine yakalanan hastaların yaklaşık olarak % 68’ inin teşhisi bu evrede konulmaktadır. Bu evre aynı zamanda ölüm riskinin en az olduğu evre olarak bilinmektedir. Ayrıca yerel teşhis kanseri olarak teşhis edilen vakalarda ilk beş yıl hayatta kalma oranı % 99 olarak saptanmıştır.

2) Bölgesel testis kanseri: Bu evrede tümör bulunduğu yerden başka yerlere de yayılmış ve etrafındaki lenf bezlerine ilerlemeye başlamıştır. Tüm testis kanseri hastalarının yaklaşık olarak % 21’ ine de bu evrede tanı koyulmaktadır. . Ayrıca bölgesel teşhis kanseri olarak teşhis edilen vakalarda ilk beş yıl hayatta kalma oranı % 96 olarak saptanmıştır.

3) İlerlemiş (metastatik) testis kanseri: Bu evrede ise oluşan tümör bulunduğu yerden iyice yayılmıştır ve diğer organlara da sıçramıştır. Tüm testis kanseri hastalarının yaklaşık olarak % 11’ ine de bu evrede teşhis koyulmaktadır. Bu evre aynı zamanda testis kanserinin e ölümcül evresidir. Ayrıca ilerlemiş teşhis kanseri olarak teşhis edilen vakalarda ilk beş yıl hayatta kalma oranı % 73 olarak saptanmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Tiroid Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |