Tiroid Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Tiroid Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Tiroid Kanseri

Tiroid kanseri bazı hastalıklarda olduğu gibi özellikle başlangıç seviyelerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Fakat ilerleyen dönemlerinde ise şu belirtilerle karşılaşılması muhtemeldir:

Boyunda yumru veya şişlik: Adem elmasının hemen altında görülebilen veya yoklandığında hissedilen yumru veya şişlikler tiroid kanserinin belirgin belirtilerindendir.

Lenf bezlerinin şişmesi. Bu belirti tiroid kanserinin lenf bezlerine yayılması ile görülmektedir. Çene altında hissedilebilir.

Kısıklık, kalınlaşma gibi ses sorunları: tiroid bezleri vücudumuzda hançerinin hemen altında bulunmaktadır. Bu bezler tiroid kanseri nedenli şişer ise hançereye baskı uygular ve bu da kısıklık, kalınlaşma gibi ses sorunlarına yol açar.

Yutkunma güçlüğü veya nefes darlığı: tiroid bezleri soluk ve yemek borularının üzerinde yer almaktadır. Baskıya maruz kalmaları takdirinde yutkunma güçlüğü ve nefes darlığı görülmektedir.

Boyun veya boğaz ağrısı: Boyun ve boğaz ağrısı tiroid kanserinin belirtileri arasında sayılır fakat boyun ve boğaz ağrısı tiroid kanserinin nadir görülen belirtileri arasında sayılır.

Bu belirtilerden en az bir veya birkaçını görmeniz halinde en yakın doktora başvurulması gerekilmektedir. Akılda bulundurulmalı ki bu belirtilerden çoğu başka hastalıklardan kayaklı da olabilir. Bu sebeple farklı yorumlamalar yapılmamalıdır. En kesin yol tetkik ve testlerdir.

Tiroid kanseri yaşam süresi etkenlere göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat yaşam süresi biçilirken genellikle hastanın bulunduğu tür ve evreye göre değerlendirme yapılır. Tiroid kanseri genel olarak dört türe ayrılmaktadır. Birinci tür papiller tiroid kanseridir. Birinci ve ikinci evrede teşhis edilen papiller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yaklaşık % 100’ dür. Üçüncü evrede teşhis edilen papiller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yaklaşık % 93’ tür. Dördüncü evrede teşhis edilen papiller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yaklaşık % 51’ dir.

İkinci tür tiroid kanseri türü folliküler tiroid kanseri türüdür. Birinci ve ikinci evrede teşhis edilen folliküler tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yaklaşık % 100’ dür. Üçüncü evrede teşhis edilen folliküler tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %  71’dir. Dördüncü evrede teşhis edilen folliküler tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 50’ dir.

Üçüncü tür tiroid kanseri medüller tiroid kanseri türüdür. Birinci evrede teşhis edilen medüller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yaklaşık % 100’dür. İkinci evrede teşhis edilen medüller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 98’dir. Üçüncü evrede teşhis edilen medüller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 81’dir. Dördüncü evrede teşhis edilen medüller tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 28’dir.

Dördüncü tiroid kanseri türü ise anaplastik tiroid kanseri türüdür. Anaplastik tiroid kanseri çok hızlı ilerleyen bir türdür ve bu sebeple dördüncü evrede kabul görülmektedir. Anaplastik tiroid kanserinde teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı da % 7’dir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |