Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Kanseri Nedir? 

Tiroid kanseri kökeninin tiroid bezinin hücrelerinden alan bir kanser türüdür. Tiroid kanserinin diğer kanser türlerine orana daha az görüldüğü ve seyrinin de diğer kanser türlerine orana daha iyi olduğu bilinmektedir. Doğru tanı ve tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilen tiroid kanseri böylelikle kişilerin korkulu kanser türleri listesinden çıkmayı başarır. Kişi daha uzun ve sağlıklı yaşayabilir. Tiroid kanserinin yapılan araştırmalara göre toplumda görülme sıklığı % 4,2 oranındadır.  Bu kanserin erkeklerde hayat boyu görülme olasılığı % 025 iken kadınlarda hayat boyu görülme olasılığı % 0,7’ dir. Bu oranlara bakılarak da tiroid kanserinin az görülen bir kanser olduğu görülmektedir. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre A.B.D’ de her yıl 12.000 civarında yeni tiroid kanseri hasta çıkmaktadır.

Tiroid kanserinin günümüzde hala tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat ne var ki bazı radyoaktif maddelerin kişilerde tiroid kanserine neden olduğu bilinmektedir. Özellikle uranyum maddesi tiroid kanserini tetikleyen radyoaktif madde olarak bilinmektedir. Misal vermek gerekirse Çernobil’ de yaşanan nükleer santral kazası sonrası bölgede yaşayan kişilerde tiroid kanseri görülme oranı ve sıklığı artmıştır. Ayrıca bazı tiroid kanseri vakalarında genetik mutasyonların rol oynadığı da tespit edilmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde tiroid kanserine tanı koyulması kolaylaşmıştır. Öncelikle kandaki hormon miktarını belirlemek adına bazı testler yapılmaktadır. Hormon değerinin yüksek ya da alçak çıkmasına bağımsız olarak diğer tetkiklerin yapılması da gereklidir. Bunun nedeni bazı tiroid kanseri vakalarında hormonların yüksek miktarda çıkmasına karşın bazı vakalarda düşük çıkmasından kaynaklanır. Daha sonra ultrasonografi ile troideki kitle miktarı saptanır.  Fakat saptanan bu kitlenin kanser olup olmadığı henüz anlaşılmaz. Tanının kesin koyulabilmesi için biyopsiye başvurulur. Daha sonta tanı koyma işleminde en etkili tetkiklerden olan sintigrafi uygulanır. Daha sonra bu işlemleri çeşitli ve tekrarlanan tetkikler takip eder.

Tetkikler sonucu kanser tipinin kötü çıkması tümörün fazlaca yayıldığını, çapının büyük olduğunu ve tedaviye geç başlandığından kanserin seyrinin kötüye gittiğini işaret eder. Fakat tümör tek odalı ve yayılmışsa, çapı da küçük ise hastalığın seyri daha iyi durumdadır.

Tiroid Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid kanserine yakalanan bir çok hastada nerdeyse hiçbir şikâyet oluşmaz. Yani hastalık herhangi bir belirti göstermez ya da vermez. Fakat yine de bazı vakalarda lenf bezlerinde büyüme ve boyunda kitle oluşumu meydana gelmektedir. Tiroid kanserine yakalanan bir kısım hastalarda da boğazda sıkıntı hissi oluşur. Bu hissi yine boğazda yaşanan ağrılar, nefes almada yaşanan güçlükler, ses kasılması ve yutmada yaşanan zorluklar takip eder. Fakat bu belirtiler denildiği gibi tiroid kanserine yakalanan hastaların bir kısmında görülür. İşin doğrusu tiroid kanseri çoğu zaman belirti vermez. Ve hatta tanı işlemi sırasında çoğu hastanın hastalığının başka organlara yayıldığı da saptanır.

 

Bir önceki yazımız olan Yumuşak Doku Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |