Topuk Dikeni Nedir Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedir Belirtileri Nelerdir?

Topuk kemiğinin alt tarafında bulunan sert çıkıntı topuk dikeni olarak bilinir. Oluşumu ise kalsiyum birikmesinden dolayıdır.  Ayak tabanında oluşan bu sivri çıkıntı görüntü olarak dikeni andırdığı için ismi topuk dikeni olarak biliniyor. Röntgen çekimi yaparak rahat bir şekilde görülebilir. Boyutu ise 1.5 cm civarındadır. Topuk dikeni sendromu dediğimiz olay ise, kişide topuk dikeni vardır fakat röntgende görünmez.

Her topuk dikeni problemi yaşayan kişilerde ağrı olmaz. Birçok kişide bulunmasına rağmen örnek verilecek olursa; 10 kişide topuk dikeni varsa sadece 1 kişide ağrı hissedilebilir.  Bu ağrı ayak ve ayak topuğu kısımlarındadır.

‘’Plantar Fasiit’’ adı verilen ve ayak topuk bölgesinde şiddetli ağrıya neden olan, topuk bölgesindeki yumuşak dokunun ve bağ dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkar.  Plantar Fasiit ve topuk dikeni birbirinden ayrı olarak ağrı yapabilir.

Plantar Fasiit ayak topuk bölgesinde iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bir ağrıdır. Topuk dikeni ile sık olarak karıştırılmaktadır. Ancak iltihaplanma ve topuk dikeni dediğimiz kalsiyum birikimi halk dilinde ikisi de topuk dikeni olarak bilinmektedir. Bunun en iyi şekilde ayırt edilebilmesi doktor tarafından yapılır.

Topuk Dikeni Olan Kişi Neler Hisseder?

Her topuk dikeni rahatsızlığı olan kişilerde ağrı ve belirti olmaz.  Ancak dikenin oluştuğu topuk bölgesinin içerisinde iltihaplanma olursa, ayak üzerine bastığınızda ağrısını hissedersiniz. Özellikle ayağı yoran sporlarda dikkat edilmelidir. Koşu, yürüyüş ve egzersiz gibi vs. Topuk dikeni ağrısı ve Plantar Fasiit ağrıları kolay kolay geçmez. Ayağınızı dinlendirseniz bile, aksine üzerine tekrar bastığınızda ağrı şiddetini artırabilir. Tedavi edilmeyen iltihaplanmalar sürekli ağrılara yol açar.

Topuk Dikeni Neden Oluşur?

  • Topuk dikeni oluşumunun özel bir nedeni yoktur. Yine de belirtiğimiz bilgiler oluşuma sebep olduğu düşünülmektedir. Yürüyüşünüz de bir anormallik varsa, ayağa fazla yük bindirmek, iş yerinde sürekli ayakta çalışmak,  ağırlık sporu ayağa sürekli baskı yapan tüm bu saydıklarımız topuk bölgesindeki sinir sisteminin ve yumuşak dokuların zarar görmesi sonucu topuk dikeni oluşmaktadır.
  • Ayakkabı kullanımı çok önemlidir. Topuk dikeninin oluşmasında ortopedik ayakkabılar kullanılmalıdır. Ortopedik olmayan, alt kısmı sert olan ve eskimiş özelliğini kaybetmiş ayakkabılardan topuk dikeni rahatsızlığı doğabilmektedir.
  • Düztabanlı kişiler, aşırı kilolu olmak, ilerleyen yaşlar ve şeker hastalığı olan kişilerde topuk dikeni oluşumu yüksektir.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk Dikeni yüzünden yürüyememe, ayaküstüne basamama, ayakkabı giyememe gibi birçok hareketten mahrum kalabilirsiniz. Ancak bir takım egzersiz hareketlerle ağrıları hafifletebilir ya da tedavi edebilirsiniz.

  • Size tavsiye olarak önerebileceğimiz birkaç egzersiz hareketleri;  Duvarın karşısına geçin ve öne doğru yatay pozisyonda ellerinizi duvara dayayın.  Önce sağ bacağınızı öne doğru atın ve sol bacağınızı arkaya doğru 30 – 45 cm kadar açın.  Gerideki bacağınızın düz olmasına dikkat etmeli, dizler kırılmamalı ve ayak tabanınız yere sıfır basmalıdır.  Bu hareket ile gerideki bacağınızın gerildiğini hissedeceksiniz bu hareketi 30 saniye kadar yapın ve aynı işlemi diğer bacağınız için uygulayın.
  • Başka bir egzersiz hareketi ise, düz bir yere oturarak ayaklarınızı ileri doğru uzatın.  Ayaklarınızda çorap ya da ayakkabı olmasın.  Bir kemer ya da çarşaf, havlu gibi bir malzeme ile ayaklarınızdan geçirip kendinize doğru çekin.  Amacımız ayakların arka tarafa doğru gerilmesini sağlamak. Bu işlemi 15-20 saniye kadar önce sağ sonra sol ayakta yapabilirsiniz.
  • Top egzersizi olarak bilinen işlem ise,  ayakaltında bağ dokusu vardır. Küçük bir topu ayağınızın altına alarak yuvarlak şekil çizer gibi ayağınızın altına fazla bastırmadan egzersiz yapabilirsiniz. Bu tenis topu olabilir.

Topuk Dikeninden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Ortopedik ayakkabı kullanmayı tercih edin.  Ortopedik ayakkabılarını büyük ayakkabı mağazalarından temin edebilirsiniz. Bulabilirseniz topuk dikeni için özel üretilen ortopedik ayakkabılardan almanız tavsiye edilir.  Tüm bunların yanında ayağa binen yük basıncını azaltmak için bu önerimizi dikkate almalısınız.

Tabanı sert, özellikle kundura ayakkabı kullanmaya kısa bir süre ara vermelisiniz. Taban özelliğini kaybetmiş, eski ayakkabılar kullanmayınız.  Tabanı sert olan ayakkabılarda ayaklar basınca sert bir şekilde uygulanır ve ayak ağrılarınız artar.

Ayak ağrınızın arttığı durumlarda size en yakın buzluktan buz alarak, bir poşet içerisine koyun ve havluya sarın. Buz âdeti önemli değildir maksat soğuk kompres uygulamasını yapmak.  8-10 dakika soğuk uygulamayı uyguladığınızda rahatlığı hissedeceksiniz.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Topuk Dikeni tedavisinde ameliyat söz konusu vardır. Ancak belirtilen tedavi yöntemleri sonuç vermez ise ameliyat ihtimali vardır.  Ortopedik ayakkabılar, ilaç tedavisi, egzersizler ve fizik tedavi gibi yöntemler %90 olumlu sonuç vermektedir.  Ameliyat durumu ise bu tedavilere cevap alınamadığı durumlarda uygulanır. İltihaplı bağ dokusu fazla ise,  Plantar Fasiit ameliyatı ya da topuk dikeninin alınması gibi ameliyat söz konusudur.

Artık ameliyatlar, endoskopik kameralarla kolayca gerçekleştirilmektedir.  Ayak bölgesinin alt veya yan tarafından küçük bir delik açılarak iltihap ya da topuk dikeni alınmaktadır.  Ameliyat olacak kişinin ayağı lokal uyuşturma ile uyuşturularak yapılır. Çok nadir de olsa hastanın durumuna göre, genel anestezi yapılan ameliyatlarda vardır.

Topuk Dikeni ameliyatından sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Taburcu işlemleri hemen yapılabilir. Ancak ayaküstüne fazla yüklenmeden 1 hafta kadar dinlenmesi uygun görülmektedir.  Ameliyat sargıları açıldıktan sonra, mutlaka ortopedik ayakkabılar kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası normal yürüme 2 ya da 3 hafta sonra gerçekleşebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |