Tümör Hücrelerinin Hareketi

Tümör Hücrelerinin Hareketi

Tümör hücreleri diğerlerinden farklı hareket ediyor.

Kanseri bu kadar ölümcül yapan hareket kabiliyeti. Bilim insanları bu noktadan hareketle kanser hücrelerinin hareketlerini kısıtlayarak hem hastalığı durdurmayı hem de hastalık bulaşmamış organları korumayı planlıyor. Bu sayede kanserin eskisi kadar ölümcül olmaması sağlanacak.

Uzmanların kanser hücrelerini tespit edip, hareketlerini kısıtlayabilirse bu hastalığın tedavisi için atılacak en önemli adımlardan birisi olabilir. Metastatik tümör hücrelerinin uygun olmayan hareket biçimlerinin önlenerek, var olan kemoterapi tedavileriyle kombine edilerek hastaların hayatta kalma oranlarının artırılabileceği düşünülüyor.

Yürütülen araştırmada belirli tür kanser hücrelerinin üç boyutlu dar çevrelerde (fibrosarcoma) normal bağ doku hücreleri gibi belli bir tür hareket sergileyemediğini ortaya koydu.

Hücrelerin çekirdekleri sert ve büyük olduğu için üç boyutlu yapıların içine sızmasının oldukça zor olduğu biliniyor. Böylesi bir yapıyla karşılaşan normal hücreler hareket tarzını değiştirerek, tıpkı bir motorun pistonları gibi çekirdeğini harekete geçiriyor ve içinde bir basınç farklılığı yaratıyor.

Tümör Hücrelerinin İlerlemesi

Ancak yapılan araştırmaya göre belirli proteaz enzimleri varken ve yüksek derecede aktifken, fibrosarcoma hücreleri dar çevrelere sızmak için az önce örneklediğimiz piston hareketini yapamıyor. Normal hücreler ilerleyebilmek için güçlü moleküler motorlarını kullanıp geride hasar bırakmazken, tümör hücreleri yolunu açmak için dokuları adeta çiğneyerek harap ediyor ve bu yolla ilerliyor. Malign hücreleri doğru olmayan bir şekilde hareket etmeye başlayıp vücuda yayılıyor ve ikincil tümörleri oluşturuyor. Hücre göçü de metastatik tümörlerin en ölümcül özelliği olarak ön plana çıkıyor. Normal ve patolojik hücresel hareketlerin mekanizmasını tam olarak anlayabilmek için, üç boyutu çevrelerde hücre göçlerinin daha detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Yapılan araştırmanın sadece kanserle mücadelenin ötesinde sonuçlar da doğurduğu belirtiliyor. Fibroblastların, deri ve kıkırdak gibi spesifik üç boyutlu çevrelerdeki hareketlerinin teşvik edilmesinin tedavisi zor yaraların iyileşmesine de yardımcı olduğu ortaya çıkmış. Temel moleküler mekanizmaların bu tür hücreler içerisindeki hareketlerini anlamanın gelecekte rasyonel tedavi yöntemleri geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğu belirtiliyor.

Bilim çevreleri, kanser hücreleri ile normal hücreler arasındaki hareket farklılıklarının tespit edilmesinin oldukça önemli bir gelişme olduğu konusunda hemfikir ancak bu farklılıkların sebeplerinin anlaşılabilmesinin çok daha önemli olduğu vurgulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |