Ülkemizde Kanser Tedavisi ve Bakış Açımızın Diğer Ülkelere Göre Farkı

Ülkemizde Kanser Tedavisi ve Bakış Açımızın Diğer Ülkelere Göre Farkı

Gelişen teknolojinin hızla artmasının yanı sıra kişiler üzerinde birçok olumsuz hatta ölümcül hastalık kendini hissettirmeye başlamış durumda. Çevresel faktörlerin olumsuz gidişatı, ekonomik sebepler, alkol kullanımı, aşırı sigara tüketimi, fazlasıyla güneş ışınlarına maruz kalma, kimyasal etkiler, sinir, stres fazlasıyla hastalık oluşumlarında büyük rol oynamaktadır. Kişiler üzerinde gerçekleşen hastalıkların yanı sıra en çok ön plana çıkan ve tıp dünyasında da dikkatleri üzerine çeken kanser hastalığıdır. Yaşamsal faaliyetler üzerinde olumsuz birçok faktör oynayan bu hastalık iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılmasının yanı sıra ölümcül nitelikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Yaşanılan kanser hastalıkları erken teşhisinde kişiden kişiye farklı olumlu veya olumsuz sonuçlar veriyor olsa da insanlar üzerinde bırakmış olduğu psikolojik hasarlar ağır olmaktadır. Yaşanılan sıkıntının yanı sıra kişiler de ölüm korkusu, sevdiklerinden ayrılma korkusu, yaşanılan hastalık sebebiyle normal yaşantılara dönememe kaygısı gündelik yaşam içerişinde büyük problemler yaratmaktadır. Yaşanılan kanser hastalıklarında kişilerin erken teşhisi hayati açıdan büyük önem taşımaktadır. Kanser hastalığı ile mücadelede erken teşhisin büyük önem taşımasının yanı sıra hastalık hakkında bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır.

kanser

Kanser hastalıkları göz önüne alındığı takdirde onkologların bu konuda kati kararları ve hastalık evreleri ve gerçekleşen yeni uygulamalarda hastaları ile arasında olumlu bilgi alışverişi yapmaktadır. Teknolojik değişimler ve tıp konusunda başarılı ilerlemelerle hekim ve sağlık çalışanları ile ülkemiz tıp konusunda fazlasıyla ilerlemiş durumda. Kanser türlerinde en çok kullanımda olan ‘Dentritik hücre tedavisi’ ile 20 yılda fazlasıyla fazda sağladığı gözlemlendi. Maling Melonama kanserlerinde ve cilt kanserinde %5 daha az yarar sağlarken tüm kanser türlerinde olumlu sonuçlar gerçekleşmemektedir. Aşı tedavileri için Almanya’ya gitmek yerine ülkemizdeki doktorlara güvenerek, bilgi dâhilinde olmadan yaşamları konusunda yapılan tanıtım ve görsellere kanmamalıdırlar. Türkiye’de 2000’li yıllar sonrası yapılan başarılı tedaviler kanser hastalarına umut ışığı olurken 2000’li yıllar öncesi kemoterapi ilaçları tek başına kullanımları esnasında fayda sağlamamıştır. Ülkemizde gerçekleştirilen akıllı tedavi yöntemleri ile hastalara umut verici niteliktedir. Günümüzde tıp dünyası dâhilinde Türkiye’de gerçekleşen akıllı tedavi yöntemleri ile başarılı konumdayız.

Kanser tedavisinde uygulanan ve gerçekleştirilen tedavilerde yeni kullanılmakta olan tedavi cihazları yeterli miktardadır. Her zaman hastaya gösterilen yakın ilgi ve alakanın fazla olduğu ülkemiz üzerinde yapılan yeni gelişmeler kanser tedavisi esnasında kullanılan yaşam tedavi felsefesi, farklılığımızı ortaya çıkartarak, yaşam kalitesi sunmaktadır. Yaşam ve tedavi felsefesi adı altında çalışan doktor ve sağlık çalışanlarımız bu düşünceyi benimseyerek, günlük yaşam üzerinde de uygulayan doktorlarımız varlığı en üstün zirvededir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |