Ülserli kolit nedir?

Ülserli kolit nedir?

Bedenimizin önemli üyelerinden olan kalın bağırsağımız, işlevi nedeni ile birçok bakteriyel hastalığa açıktır. Ülserli kolit hastalığı da bunlardan bir tanesidir ve genel anlamda inflamatuvar bağırsak hastalıklarından olduğu değerlendirilir. Ülserli kolit nedir sorusunun cevabı aslında kalın bağırsağın çalışma ortamında bulunan zararlı bakterilerin uzun süreli ve aralıklı dönemlerdeki olumsuz etkileşimleri olarak tanımlanabilir.

Mide tarafından sindirilen besinlerin posaları, kalın bağırsak kanalı vasıtası ile anüse gönderilir. Kalın bağırsakta sindirim gerçekleşmez, sadece besin posalarının içerisindeki su ve mineraller hücre emilimi yapılarak bedene alınır.

Kalın bağırsak iç çeperini sarmalayan kolon mukozası bazı durumlarda, mide bağırsak kanalına giren yabancı maddeler nedeni hasar görür ve deformasyondan kaynaklı iltihaplanmalara ve kanamalı yaralara yol açar.

Oluşan bu halin nedeni tam olarak bilinemese de, hangi etken maddenin veya yiyeceğin etkili olduğu net biçimde saptanamasa da her hastaya farklı şekillerde uygulanan diyet veya önlemlerin işe yaradığı varsayılmaktadır.

Ülserli kolit hastalığına genç bağırsaklarda daha sık rastlanmaktadır. 20’li yaşlarda sıklıkla görülen bu hastalığın seyri de hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Ailede hastalığın kalıtsal olması, beslenme alışkanlıkları, hayat kalitesi, bağırsağın bazı besinlere karşı hassas olması gibi etkilere bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir.

 

Özellikle sigara ve alkol alışkanlığının hastalığın seyrini kötü yönde etkilediği, ayrıca bazı doğum kontrolü için kullanılan ilaçların ve antibiyotiklerin de negatif etkileri olabileceği değerlendirilmektedir. Hastalık bulaşıcı olmayıp, hapşırma, öpüşme vb. yollarla veya cisimlerin teması yoluyla bulaşmaz.

Hastalık uzun zaman devam edebilen bir süreç çizgisine sahiptir. Hastalarda şiddetli karın ağrıları baş gösterir. Nadiren kabızlık gözükse de birçok

hastada ishal sıklıkla görülmekte, belirtilere paralel ateşlenme yaşanabilmektedir. Mukozadaki iltihaptan dolayı zaman zaman kan, cerahat veya bağırsak sıvısı dışkıda gözlemlenebilmektedir.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, aşırı kan kaybının olması durumunda halsizlik yaşanabilmektedir. Yeme konusundaki isteksizlik diğer bağırsak hastalıklarındaki kadar etkili olmamaktadır. Tıbbi tedavi sonrasında hastanın şikâyetlerinde azalma olsa da ileriki zamanlarda şikâyetler tekrarlamaya başlayabilir.

Hastalığın tanımlanmasında ve tedavisinde gastroenterolog, patolog, radyolog ve cerrahlardan destek alınmaktadır. Birçok hastanın, tedavi için tıbbi tedaviye ilave olarak çeşitli diyetler ve doğal takviyelere başvurduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |