Varikosel belirtileri nedir?

Varikosel belirtileri nedir?

Varikosel testis damarlarında genişleme demektir ve bir varis türüdür. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ortalamalarına göre, tüm erkeklerin yaklaşık ve kısırlık sorunu ile doktora başvuranların ise %40 kadarında tespit edilmektedir. Varikosel, ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan ve fark edilmediğinde ilerleyerek toplardamar hastalığına dönüşerek, kısırlığa sebep olan bir durumdur.

Tam olarak tıbbi tanımının anlaşılır şekilde tercümesi; Varikosel, testislerde bulunan toplardamarların, ters akımı engellemek ile görevli vana sisteminin, damar genişlemesi ile çalışamaz hale gelmesi sonucunda, sperm üretimine etki ederek, kısırlığa sebep olmasıdır.

varikosel belirtileri

Varikosel Belirtileri ve Tanı

Varikoselin en bilinen belirtisi, bacak bölgesine yayılan ağrı ve sıcak testisin, belirginleşen kıvrımlı damar yapısıdır. Ağrılar istirahat halinde iken diner ve önemsenmemeye sebep olur. Bu belirtilerin ortaya çıkmaması Varikosel yok demek değildir. Uzman doktor, el ile yaptığı muayenede, teşhiste bulunabilir. Tanı koyma konusunda, uzman ürolog muayenesi ve androlojik muayeneler ile elde edilen veriler çok önemlidir. Teknik olarak doppler ultroson ile kesin olarak saptanabilir.

varikosel tedavisi

Varikosel Tedavi Yöntemleri

Uzman doktor muayeneleri sonunda, kesin tanı ile belirlenen Varikosel için, öncelikle mikrocerrahi ile ameliyat önerilmektedir. Hastalığın tedavisi için ilaç kullanımı öncelikli değil ve kısırlık sorununun ilerlemesi gibi bir durumun söz konusu olduğunda, yanlış bir yöntem olabilir. Kısırlık sorunu ile Varikosel tedavisi için yapılan ameliyat sonrasında, hastaların spermiyogram değerlerinde %80 düzelme sağlanır. Daha önce Varikosel için ameliyat yapılmış ve başarılı olunmuş ise, aynı yerde tekrarlaması söz konusu değildir. Varikosel sebebiyle kısırlık sorunu yaşayan hastaların ameliyat sonrasında, başarılı şekilde baba oldukları bilinmektedir.

Kısırlık tedavisi için erkeklerde, Varikosel tanısının yanlış uygulamalar ile konması, sperm kalitesini geri dönüşü olmayacak şekilde bozabilmektedir. Yapılan mikrocerrahi ameliyatlarındaki başarısızlık, var olan kısırlık seviyesini %40 oranında arttırabilmektedir. Hastalarda yapılan yanlış uygulama ve ameliyatlar doğrultusunda hidrosel, atardamar kapanması gibi komplikasyonlar sonucunda, geri dönüşü olmayan 0 kısırlık oluşabilmektedir.

Erkekler Arasında Yaygın Olarak Yanlış Bilinen Gerçekler

Varikosel en sık rastlanan, başarılı mikrocerrahi ameliyatı ile olumlu olarak neticelenen kısırlık sebebidir. Varikosel olan erkeklerde, kısırlık sebebiyle tüp bebek, ICSI ve aşılama gibi üreme yardımı teknikleri uygulanmamalıdır. Varikosel sebebiyle erkek spermlerinin kalitesi düşük olmakta ve öncelikle varikoselin tedavi edilmesi gerekmektedir. Mikrocerrahi yöntemi ile Varikosel tedavisinde başarı oranı %99’dur. Diğer ameliyatlarda ise bu oran çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebileceğinden %40 seviyelerine gerilemektedir. Yapılan ameliyatın aynı noktada nüks etmesi söz konusu değildir. Yetersiz gelmesi durumunda ek mikrocerrahi ameliyatı yapılabilir. Bahsedilen cerrahi operasyon oldukça karmaşık ve bilinenin aksine basit değildir. Eğer kişi başarısız bir operasyon geçirmiş ise, organ kaybına kadar giden ciddi sorunlar ile karşılaşılabilinir. Ayna yardımı ile bakıldığında, görüntüsünde farklılık belirlenen testisin varlığına, hemen Varikosel teşhisi konulamaz. Mutlaka konusunda uzman hekimler tarafından detaylı şekilde araştırması yapılmalıdır.

Kaynak:

http://depts.washington.edu/uroweb/diseases_and_conditions-21-varicocele.php

http://www.ucdmc.ucdavis.edu/urology/downloads/kurzrock_handouts_PDF/Varicocele.pdf

http://umm.edu/health/medical/ency/articles/varicocele

http://urology.ucla.edu/body.cfm?id=478&ref=19&action=detail

https://urology.ucsf.edu/patient-care/children/genital-anomalies/adolescent-varicoceles

Bir önceki yazımız olan Beyin tümörü belirtileri nedir? başlıklı makalemizde baş dönmesi, beyin tümörü çeşitleri ve beyin tümörü belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |