Varis belirtileri nedir?

Varis belirtileri nedir?

Vücutta bulunan toplardamarlar; bedende yer alan atıkları dışarı atma işlemini gerçekleştirir. Zaman içerisinde genişleyen ya da kıvrılan bu ana damarlar; kan dolaşımı hızını olumsuz yönde etkileyerek; vücutta yer alan atıkların tam olarak dışarı atılmamasına neden olur. Böylelikle varis denilen hastalık ortaya çıkar.
Genel olarak bacak ve kalça bölgesinde yer alan damarların; varis hastalığının gündeme gelmesinde önemli bir rol oynadığı söylenmekte ve kanın kalbe doğru girmesini sağlayan kapakçıkların da eski gücünde olmaması da bu hastalığın göstergeleri arasında yer almasına neden olmaktadır.
Kapakçıkların tam olarak görevini yerine getirmemesi sonucunda, vücutta yer alan atıklar damarlarda birikmeye ve damarın giderek genişlemesine yol açar. Bu damarlar cilde yakın bir konumda yer edindiği için dışarıdan görülebilecek şekilde belli etmeye başlamasıyla varis hastalığı gündeme gelmektedir.
Varisi meydana getiren diğer olumsuz değerlendirmeler ise; sürekli ayakta kalma, damarları etkileyen travmalar, hareketsizlik, aşırı kilo ve hamilelik dönemi olarak söylenebilir.

Varis Belirtileri Nedir?

varis belirtileri nedir

Varis; bacak bölgesinde yer alan kıvrılmış ve zaman içerisinde gözle görülebilecek bir noktada yer alan herhangi bir damar ile meydana gelebilecek bir hastalık olarak kendini göstermektedir. Varisli bacaklarda da birtakım rahatsızlıklar gündemde yer alabilir.
Varis hastalığının genel belirtileri arasında yer alan ağrılar; damarın bulunduğu bölgede sürekli olarak belli periyotlar halinde kendini göstermektedir. Genelde gece saatlerinde meydana gelen bu ağrıların yanı sıra kramp girme durumu da kendini gösterebilir.
Varisin bir diğer belirtisi ise ayak ve ayak bileğinde meydana gelen şişliklerdir. İlk başlarda bu tür şişlikler fazla dikkate alınmasa da ilerleyen zamanlarda bacağın tamamen şişme sorunu gündeme gelebilir.
Varisli bölgede görülen bir diğer olumsuzluk ise kaşıntıdır. Kaşıntı ile beraber varisli bölgede pullanma görülebilir. Bunun dışında da cilt daha da kuru bir hale gelerek; rengi dahi değişebilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli

İlk başlarda fazla dikkate alınmayan varis; ilerleyen süre içerisinde ciddi bir sorun olarak kendini gösterecektir. Bu sorunlar dahilinde de tıbbi müdahalelere gerek duyulacaktır.
Cilt yüzeyinde oluşacak olan herhangi bir anormallik durumu, bacak bölgesinde yer alan damarlarda herhangi bir problem olduğunu da göstermektedir. Genel olarak kan pıhtılarından meydana gelen bu şikayet durumu, ilerleyen safhalarda daha ciddi sorunların gündeme gelmesine neden olacağı için bir an önce doktora gidilmesi tavsiye edilmekte; herhangi bir sorunda varisle beraber ortaya çıkan nefes darlığı ya da göğüs ağrısı şikayetleri çekiliyorsa fazlasıyla acele edilmelidir.

Varis Teşhisi

Varis teşhisi kolay bir şekilde kendini göstermektedir. Doktorun yapacağı damar incelemelerinde kendini gösteren varis, kolaylıkla teşhis edilebilen bir hastalık olarak kabul görmektedir.
Varis teşhisini belirleyen doktorlar; bu hastalığın oluşum nedenini araştırmak için kilonuzu, yaşınızı ve varisin ailenizde olup olmadığı gibi soruları yönelterek; bu problemin temeline inmeyi amaç haline getirir.
Cilt yüzeyinde olan damarlarda meydana gelen pıhtılaşma kolay bir biçimde kendini gösterse de derin yerlerde olan damarlarda aynı sorunu incelemek için doppler ultrason kullanılmaktadır.

Varis Tedavisi

Varis hastalığı fiziksel görünüm dışında herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa, sadece düzenli aralıklarla doktor kontörlü sağlanarak geçiştirilebilen bir rahatsızlık olarak kendini gösterir. Yalnız devreye ağrı ya da şişlik girdiğinde ise farklı farklı tedavi işlemleri kendini gösterebilir.
Skleroterapi yöntemiyle genişlemiş olan damarlara sklerozan enjekte edilir. Bu enjeksiyondan sonra damarların da genişlemesinin önüne geçilmekle beraber yüksek oranda başarı sağlayan bir uygulamadır.
Lazer tedavi seçeneklerini gündeme getirerek; cilde yakın yerlerde bulunan küçük damarlar için tavsiye edilen bir tedavi biçimi olarak kendini göstermektedir. Varisli damarların kapatılması ve genişlemesini engellemesi açısından fayda sağlayan bir uygulamadır.
Radyofrekans tedavisi yöntemiyle de varis olan bölgeye radyo dalgaları verilerek; daha büyük damarlarda etkili olması amaçlanmaktadır.
Flebektomi ise varisli bölgede yer alan damarların küçük kesiklerle bünyeden çıkarılma işlemidir.
Bağlama yöntemi; cerrahi bir biçimde gerçekleştirilen bir seçenek olarak kendini göstermektedir. Sorunlu damarın bağlanıp çıkarılması işlemidir.

Varisli Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

varis belirtileri

İlk olarak en önemli etken egzersiz olarak gösterilebilmektedir. Vücudun kan dolaşımını arttırıcı bir özelliğe sahip olan egzersizler, basit bir biçimde yapıldığı takdirde bile fayda sağlayarak; varislere karşı önlem oluşturuyor. Varis çorabı etkili olabilmekte.
Fazla kilolu insanlarda bacaklara fazlasıyla yük biner. Bu yüzden de varise adeta davetiye çıkarıldığını söyleyebiliriz.
Rahat ayakkabıları tercih etmek her zaman lehinize bir durum olacaktır. Topuklu veya sıkan ayakkabılardan uzak durarak; varise karşı önlem durumu meydana getirebilirsiniz.
Bacaklarda yer alan damarlardaki kanın daha hızlı bir biçimde dolaşımını sağlamak için ayaklarınızın altına yastık gibi unsurlar koyarak; kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
Uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçınarak; belli periyotlarda bu tür işlemleri gerçekleştirmek fayda sağlayacak bir gelişme olarak kendini gösterecektir.
Bazı uzmanlar bacak bacak üstüne atarak oturmanın kan dolaşımını olumsuz etkileyeceğini ve varise neden olacak bir durum şeklinde değerlendirileceğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri tanı ve tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, migren ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |