Vitiligo tedavisi nelerdir?

Vitiligo tedavisi nelerdir?

Vitiligo Nedir?

Vitiligo; deride çeşitli yerlerde derinin beyazlamasıyla seyreden ve lekeler şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Aynı zamanda, deriye renk veren hücrelerin kaybının söz konusu olduğu bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan Vitiligo, daha çok 20- 50 yaş grubunu etkilemektedir. Ancak doğuştan bu hastalığa sahip olan ya da 80 yaşında dahi Vitiligo görülen vakalarda mevcuttur.

vitiligo belirtileri

Hızlı başlangıçlı bir hastalık olmakla birlikte seyri oldukça yavaştır. Daha çok ağız kenarında, göz çevresinde, genital bölgede, koltuk altında, kasıklarda ve ön kollarda yerleşmiş beyaz lekeler şeklinde gözlemlenmektedir. Ayrıca Vitiligo, hastanın iç organlarına ve yaşamsal özelliklerine etki etmez. Fakat hekimler açısından oldukça önem taşyan bir hastalıktır.Vitilgonun nedenleri kesin olarak bilinmemektedir, ancak birtakım teoriler öne sürülmektedir. Vitiligo teşhisi ise klinik olarak konulmaktadır.

Vitiligo belirtileri beyaz plaklar şeklinde seyreder. Hekimlerin tebeşir beyazı olarak adlandırdıkları hastalık ilk başladığında deride düzensiz şekiller olarak görülmektedir. Yaklaşık 5mm- 5cm çapları arasında değişen boyutlarda keskin sınırlı ve tebeşir beyazı renginde plaklar oluşmaktadır. Ayrıca, bu lekeler zamanla artış göstermektedir. Aynı zamanda bu lekeler smetrik yerleşimli olabilmektedir. Bu plaklar kaşıntı, ağrı ya da yanmaya neden olmaz. Ancak bazı lekelerin çevresinde kızarık bir halka görülebilmekte ve bu durumda Vitiligo hastalığının kenarlara doğru genişlemekte olduğuna işaret etmektedir. Vitiligo hastalığını tetikleyen birtakım durumlar söz konusudur. Bunların başında vitamin eksikliği, antibiyotik tedavileri, ateşli hastalıklar, stres ve uyku bozukluğu gelir. Bu durumlar bağışıklık sisteminde sorunlara neden olduğundan Vitiligo problemini tetikleyebilir.

vitiligo tedavisi

Vitiligo tedavisi nasıl uygulanmaktadır ve Vitiligo nasıl geçer sorularını da yanıtlayalım.

Vitiligo, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Dermatologlar, Vitiligo hastalığının yaygınlık derecesine göre tedavi uygulamaktadır. Uzman bir dermatolog eşliğinde bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Hastanntiroid hormon tetkikleri yapılmalı ve uygun görüldüğü taktirde ise beyaz lekelerin oluştuğu bölgelerden biyopsi alınmalıdır. Biyopsi yöntemiyle de derideki pigment kaybı araştırılmaktadır. Ayıca, bazı Işın tedavisi yöntemleri de uygulanmaktadır. Böylece ışığın deriye nüfus ederek uyarılması hedeflenmekte ve pigmentlerin de aktifleştirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, güneşin yoğun olduğu saatlerde bir Vitiligo hastasının da dışarı çıkmaması gerekmektedir. Çünkü, güneş Vitiligo rahatsızlığının daha belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |