Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva kanseri bir çeşit deri kanseridir. Bu deri klitoris ve labiayı da içeren vajen girişini çevreleyen deridir. Vulva kanseri yaygın bir kanser türü değildir. Rahim ağzı kanserini arttıran siğil virüsü bir diğer ismiyle HPV vulva kanserinin de riskini arttırmaktadır. Vulva kanseri bir çok kanser türü gibi tedavi edilebilmektedir. Fakat en etkili tedavi yolu erken teşhis sayesinde başlanan tedavi yöntemidir.

Vulva kanserinin oluşumu ilk birkaç sene çok yavaş ilerler. Aslında işin gerçeği vulva kanserinin gelişimi kanser öncesi lezyonların oluşması ile başlar. Kanser öncesi bu hücreler anormal hücrelerdir fakat etrafındaki dokulara sıçramamış ve zarar vermemişlerdir. Kanser öncüsü olan kişilere vulvaya intraepiteyal neoplazi ( VIN ) ya da displazi denmektedir. Vücut içerisinde oluşan bu kanser öncüsü hücreler her ne kadar kadın sağlığını olumsuz yönde etkilemese de daha sonra oluşabilecek kanserler nedeniyle son derece dikkat alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Kadında kanser hücreleri oluştuktan sonra uzman ya da doktorlar oluşan kanser türünün nerede oluştuğunu ve hangi bölgelere yayıldığını tespit ederler. Genellikle kanser hücreleri oluştuğu bölgenin yakınlarındaki bölgelere yayılmaktadır. Bazen de bu kanser hücreleri lenf sistemleri ya da kan aracılığı ile uzak bölge ve organlara da taşınabilmektedir. Gelişen bu sürece metastaz ya da yayılım ismi verilmektedir. Bu sürecin gerçekleşmesi vücut içerisindeki diğer organların da kanserli hücrelere maruz kalarak kanserin oluşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple kanserin ne kadar erken teşhisi yapılır ise diğer doku ve organların kansere maruz kalması o ölçüde engellenmiş olur ve bu da hayat kurtarıcı bir adımdır.

Günümüzde kadınların en sık karşılaştığı vulva kanser türleri; vulva yassı hücreli karsinom ve vulvar melanomdur. En nadir görülen vulva kanser türleri ise adenokarsinom, sarkom ve verrüköz karsinomdur.

Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vulva kanserinin bir çok belirtisi ve işareti olabilir. Fakat bu belirti ve işaretler diğer hastalıklara ait belirti ve işaretler olabilir. Özellikle vulva kanserinin erken evrelerinde, ilk yıllarında pek net belirti ve işaret vermeyebilir. Bu sebeple kadının kendi vücuduna çok dikkat etmelidir. Vücudunda karşılaştığı durumların hangisinin normal hangisinin anormal olduğunu iyi bilmeli ve anormal bir durumla karşılaştığında derhal doktora başvurmalıdır. Vulva kanserinin en belirgin belirti ve işaretleri ise şunlardır:

– Vulvada uzun süre devam eden ve düzelmeyen kaşıntı ya da yanma oluşumu

– Kadının ilişkiye girmemesine rağmen yaşadığı adet kanaması

– Labia derisinde yaşanan renk değişikliği ( deri normalden daha da soluk ve kırmızı olmaktadır )

– Labia derisinde meydana gelen yüzeysel değişiklikler ( döküntü, siğil veya da deri kalınlaşması olabilir )

–  Kadının vulvasında hassasiyet yaşaması veya vulva da şişlik oluşumu

– Kadının işeme ya da cinsel ilişki sonrası yaşadığı kasık ağrısı

 

Bir önceki yazımız olan Serviks Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |