Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri ve tedavisi

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri ve tedavisi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu ( kaygı bozukluğu ),  genel olarak kişideki aşırı kaygı ve endişe durumu olarak açıklanabilir. Yaygın ansiyete bozukluğunda kişide hem psikolojik hem de fizyolojik belirtiler oluşur. Bu yüzden hastalar, psikiyatriden önce diğer branştaki uzmanlara gittiğinden, teşhis konulması gecikebilir.

Kaygı; dozunda olduğu zaman,  tedbirli davranmak açısından faydalı  ve günlük yaşamımızı engellemeyen bir duygudur. Her insan, bazı durumlar karşında kaygılanır ve bu normaldir. Ancak bu kaygı ve endişe durumu, bizim hayatımızı etkileyecek derecede  artar ve süreklilik gösterirse, tedavi edilmesi gereken bir hastalık halini almış demektir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

Psikolojik etkilerine bakacak olursak, yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler, her hangi bir olayda, diğer insanlardan çok daha fazla endişe duyarlar. Sürekli olumsuz düşünmeye meyillidirler ve en kötü ihtimali akla getirirler. Hatta endişelenecek herhangi bir durum yokken dahi, düşük derecede de olsa gün içinde kendilerini endişeli,  huzursuz  ve sürekli tetikte hissederler. Bu aşırı duygularını farketseler dahi kendilerine engel olamaz ve kaygılarını kontrol altında tutamazlar. Yorgunluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık hissi, sinirlilik, gerginlik, uyku bozukluğu yaşarlar.

Yaygın anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtileri ise;  midede şişkinlik, bulantı, baş ağrısı, vücutta  ağrılar, titreme, sersemlik hissi, başdönmesi, kaslarda gerginlik, göğüste daralma ve çarpıntı hissi, el ve ayakların üşümesi, ağızda kuruluktur. Tüm bu fiziksel belirtilerin sebebi, kişinin kendini tehlike altında hissetmesiyle aktifleşen otonom sinir sisteminin, doşalım ve solunumu hızlandırmasıdır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri

Yaygın anksiyete bozukluğununa sebebiyet veren durumlar, yaşanan yoğun stres dönemleri, kişilik özellikleri, beyin nörokimsayında oluşan değişiklikler  ve kalıtsal etkenlerdir.  Stres, bu hastalığın gelişimde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Anksiyete bozukluğu, zaman zaman iyileşme zaman zamanda kötüleşme gösteren, yavaş ve gizli ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu tedavisi

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Teşhisi ve Tedavisi

Teşhisi;  muhakkak bir psikiyatri uzmanı tarafından, fiziksel bir rahatsızlığın olup olmadığı, gerekli tahlil ve incelemelerle anlaşıldıktan sonra, diğer anksiyete bozukluklarından ayrılarak konmalıdır.

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi olan bir hastalıktır ve tedaviler büyük oranda başarıyla sonuçlanır.  Tedavi, ilaç yada terapi yoluyla yapılmaktadır.  Hastanın durumu ve hastalığın şiddetine göre her iki yöntem aynı anda da kullanılabilir. Buna psikiyatri uzmanı muayene sonucu verir. Ayrıca egzersiz yapmak tedavinizi desteklemek, hem ruhen hem fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse yıllar boyu sürebilir ve bu rahatsızlık, depresyon ve alkol bağımlılığına sebep olabilir.  Stresin insan üzerindeki olumsuz etkilerini de düşünecek olursak, bu hastalığın mümkün olduğunca erken teşhis ve tedavisinin yapılması,  başka fiziksel hastalıkların oluşma riskini de oldukça düşürecektir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |