Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri

İçinde ülkemizin(özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin) de yer aldığı ortadoğuda ve uzak doğuda yüksek sıklıklar bildirilmektedir.
Uzun süreli alkol ve tütün kullanımı yemek borusunda hem adeno hem yassı epitel hücreleri (epidermoid) kanser sıklığını arttırmaktadır.

Tanı

Yutma güçlüğü klinikte ilk oluşan şikayettir.Önce katı gıdalara karşı başlar,ileri dönemlerde sıvı yutması da eklenir.Bilgisayarlı tomografi evreleme için yardımcıdır.

Evreleme

Halen hastalığın evrelemesinde TNM (T=tümör N=nodal tutulum M=metastaz) sistemi kullanılmaktadır.Erken evredeki özellikle N0 M0 hastaların sağkalımları daha iyidir.Ancak hastaların büyük kısmı ilk tanıdan itibaren 1 yıl içinde kaybedilmektedir.Tüm tedavi çabalarına rağmen 5 yıl sağkalım ise %5’ten azdır.

Tedavi

Özofagus tümörlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir ancak ameliyat mortalitesi nispeten yüksektir ve tümörün çıkarıldığı vakalarda bile lokal ve sistematik nüksler nedeniyle 5 yıl sağkalım %20 dolayındadır.Agresif cerrahinin yararı sadece alt özofagus tümörlerinin tedavisinde gösterilmiştir.

En korkular komplikasyon uygulama sırasında oluşabilecek perforasyonlardır.Kanama,basınç nekrozu,yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis bildirilen diğer komplikasyonlardır.

Bir önceki yazımız olan En yeni kanser buluşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

41 yorum

  1. burada ismi geçen Dr Erdal YEKELER artık Erzurumda değil Ankara Yüksek İhtisas hastanesindedir. kendisi artık özefagusla ilgilenmemekteymiş akciğer nakilleri yapıyormuş.biz de yemek borusu kanseri vakasıyla karşılaştığımızda bu forumları okuyarak kendisine ulaştık. ancak kendisi son derece saygısız, annesi babası yaşındaki insanları terslemekten geri kalmayan , Ankarada hiçbir doktorun yaptığı ameliyatı beğenmediğini ifade ederek gidin erzuruma çözümünüz orada diyen bir zattır. neyse ki çok iyi doktorlara ulaştık ameliyatımızı olduk Ankara’da… bu konuda sıkıntılarınız varsa forumlara çok güvenilmeyeceğini de öğrenmiş olduk… dr tavsiyesi isterseniz ( en azından size gerçekten bir hekim gibi davranacak ve bu işin ehli bir dr arıyorsanız tabiki ) simgesoysal80@hotmail.com adresinden tavsiyelerimi iletebileceğim

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |