Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri

İçinde ülkemizin(özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin) de yer aldığı ortadoğuda ve uzak doğuda yüksek sıklıklar bildirilmektedir.
Uzun süreli alkol ve tütün kullanımı yemek borusunda hem adeno hem yassı epitel hücreleri (epidermoid) kanser sıklığını arttırmaktadır.

Tanı

Yutma güçlüğü klinikte ilk oluşan şikayettir.Önce katı gıdalara karşı başlar,ileri dönemlerde sıvı yutması da eklenir.Bilgisayarlı tomografi evreleme için yardımcıdır.

Evreleme

Halen hastalığın evrelemesinde TNM (T=tümör N=nodal tutulum M=metastaz) sistemi kullanılmaktadır.Erken evredeki özellikle N0 M0 hastaların sağkalımları daha iyidir.Ancak hastaların büyük kısmı ilk tanıdan itibaren 1 yıl içinde kaybedilmektedir.Tüm tedavi çabalarına rağmen 5 yıl sağkalım ise %5’ten azdır.

Tedavi

Özofagus tümörlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir ancak ameliyat mortalitesi nispeten yüksektir ve tümörün çıkarıldığı vakalarda bile lokal ve sistematik nüksler nedeniyle 5 yıl sağkalım %20 dolayındadır.Agresif cerrahinin yararı sadece alt özofagus tümörlerinin tedavisinde gösterilmiştir.

En korkular komplikasyon uygulama sırasında oluşabilecek perforasyonlardır.Kanama,basınç nekrozu,yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis bildirilen diğer komplikasyonlardır.

Bir önceki yazımız olan En yeni kanser buluşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

41 yorum

 1. arkadaşlar benimde dayım yemek borusu kanseriydi, bu hastalık en fazla Türkiye’de doğuda görülüyor ve bu hastalığın en fazla ameliyatının yapıldığı ilde Erzurum, biz ameliyat öncesi çok araştırdık ve çünkü ameliyatı çok zor ve ameliyat sonrası problemler sık görülüyor, Erzurum Bölge Araştırma Hast de Op.Dr. Erdal Yekeler in bu ameliyattan çok fazla yatığını ve çok başarılı olduğunu gördük, şu an dayım çok iyi.

 2. Merhaba arkadaşlar aynı hastalıkdan şkayeti olan arkadaşlar oldukça fazla allah herkesin hastasına sağlık şifa versin arkadaşlar herkes iletişim adreslerini yazsın lütfen bu hastalık hakkında birbirlerimize yardımcı olmalıyız bence; Anneme 2010 şubat ayında özofagus kanseri teşhisi konuldu şu anda çapada kemoterapi ve radyoterapi görecek
  Şener AKDOĞAN
  senerakdogan@msn.com

 3. merhaba öncelikle bütün hastalara geçmiş olsun diyorum burda bulunan arkadaşlara sesleniyorum özefagos kanseri için bitkisel ilaçlarda bilgisi olana bütün arkadaşlar lütfen yardımcı olun yardımcı olmanızı bekliyorum veya tedavi yöntemleri başarı oranı nedir lütfen tahir976@hotmail.com mesajlarınızı bekliyorum

 4. Merhaba ; Bütün hastalara geçmiş olsun allah acil şifalar versin.
  2 ay önce annemdede aynı problemler yaşandı özofagus kanseri dendi çapada tedavi yapılcak kemotarapi ameliyat riskliymiş zerdaçal şifalıymış bizede aynen söylediler bitki doktorları ve bunun yanında çörek otu.

 5. öncelikle merhaba sayın arkadaşlar ve özellikle derya ÇULHAOĞLU SİZE bir şey soracam eşimde özefagos erken teşhis ettik bu konularda bilgisi olan Allah için bana yardım edebilirmi ZERDAÇAL demişsin bana bitkisel konularda yardımlarınızı bekliyorum tahir976@hotmail.com mesajınızıbekliyorum

 6. Öncelikle herkese geçmiş olsun,
  İlk olarak,buraya mesaj yazıp ben kansermiyim diye soru sormak gerçekten çok saçma geliyor…Doktora neden gitmiyorsunuz?Patolojik araştırma yapılmadan bir kişiye kanser teşhisi konulamaz!
  İkinci olarak bende bir hastanın refakatçisiyim,bitkisel ilaçların gerçekten yararı varmı?Deneyimlerinizi paylaşırmısınız bu konuda?

 7. selamlar herkesten vcevap bekliyorum..benim kayınvalidemde yutma zorlukları vardı sonra tümör olduğunu öğrendik..geçen hafta içi bazı tetkikler yapıldı bu perşembe doktorundan tedavi yada neler yapılacağını öğrencez..ama ben burda bi doktor abime gösterdim yemek borusu kanseri belirtisi dedi..acaba bunun en etkili tedavisi nasıl olur..bide bitkisel olarak kudret yağı kullanıyor faydası olurmu..cevaplar için teşekkürler şimdiden allah herkese acil şifalar versin..

 8. ben kaç gündür yutma sorunu yaşıyorum yemek yedikten sonra midemde şidetli bir ağrı başlıyor ve daha sonra nefesim kesiliyor ben kansermiyim?ne olur cevap yazın..

 9. slm.biz 2 hafta önce babamın yemek borusu kanseri olduğunu öğrendik.babama özafagus kanseri teşihisi konuldu.babama endoskopi yaptılar.sonuçları aldığımızda kanser olmadığını öğrendik.aldıkları 7 ayrı parçada kanserli hücreye rastlanılmamış.iyice emin olmak için ankaraya gittiler.bu tür yanılmalarda oluyormuş doktorlar bazen emin olamıyabiliyor.

 10. ben bugün annemin yemek borusu kanseri olduğunu öğrendim.iyileşme umudu varmı.tedavi süreçleri nelerdir.hasta olan herkese Allah hayırlı şiifalar versin.

 11. benim babam 4 yıl önce çok belirgin bir şekilde yutma güçlüğü çekiyordu. yutması 1-2 hafta içinde iyice zorlaştı. daha sonra da hiç yutamaz oldu. ankara’ya gitti ve orada ankara hastanesinde yemek borusu kanseri olduğunu öğrendik. 1 ay kadar yaşadı sonra kaybettik. o yüzden şimdi hep bu kanser tipini araştırıyoruz. ve şimdi de ZERDEÇAL diye bir bitkinin özellikle yemek borusu kanserinde çok faydalı olduğunu öğrendik. bu bitki türkiyede safranboluda yetişririliyormuş.hint safranı olarak da biliniyormuş. içindeki CURCUMİN denen madde vücuda girer girmez 24 saat içinde yemek borusu kanseri hücrelerini öldürmeye başlıyormuş. günde 2-3 kaşık bunu almak gerekiyormuş. ve sahtesi yapılıyp ucuza satılıyormuş. kilosu 30 lira imiş.
  bunları paylaşmak istedim. çünkü benim babam gibi diğer babalar ölmesin…

 12. yeli sen sen babanı bir genel cerraha götürüp gasrostomi açtır ordan mama ile beslenir.geçmiş olsun.

 13. benim annemde özafagus kanseri yeni teshis edildi umarım tedavi edilir çok zor ve uzun bir süreç bizi bekliyor bunun farkındayım ama annem için elimden geleni yapacağım.amaliyat olması çok zor çünkü özafagus girişte umarım radyoterapi işe yarar ben birde bitkisel ilaçlar yaptırdım her şey dogadan nasılsa,ilaçlarda bitkilerden yapılıyor doğru olan doğru bitkiyi doğru hastalık için kullanmak.diğer bütün hastalara da acil şifalar dilerim.

 14. babam şuan ışın tedavisi görüyor ama yemek yiyemediğinden çok zayıfladı lütfen beni bilgilendirin

 15. benim babam yemek borusu kanserı oldugunu ogrendık ben çok zor durumdayım kanser butun vıcuda yayılmıs ne yapalım fazla yasaması ıcın

 16. merhaba ben özge 27yaşındayım hamilelik dönemimim 2inci ayında göğsümün ortasında şiddetli yanma şikayetim vardı
  renii ve süt içince yarım saat bir saat geçip tekrar başlayan şiddetli yanmalar
  bebeğim doğdu
  yanma bitti
  ama aynı yanmalar daha hafif şekilde şu an yine mevcut
  ne yapıcam bilmiyorum endoskobi şartmı OĞLUM 4YAŞINDA
  VE YANMALAR BİR BUÇUK YILDIR DEVAM EDİYOR NE YAPMALIYIM NE OLUR BİR ÇARE SÖYLERMİSİNİZ SAYGILAR

 17. merhaba ben özge 27yaşındayım hamilelik dönemimim 2inci ayında göğsümün ortasında şiddetli yanma şikayetim vardı
  renii ve süt içince yarım saat bir saat geçip tekrar başlayan şiddetli yanmalar
  bebeğim doğdu
  yanma bitti
  ama aynı yanmalar daha hafif şekilde şu an yine mevcut
  ne yapıcam bilmiyorum endoskobi şartmı

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |