Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri

İçinde ülkemizin(özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin) de yer aldığı ortadoğuda ve uzak doğuda yüksek sıklıklar bildirilmektedir.
Uzun süreli alkol ve tütün kullanımı yemek borusunda hem adeno hem yassı epitel hücreleri (epidermoid) kanser sıklığını arttırmaktadır.

Tanı

Yutma güçlüğü klinikte ilk oluşan şikayettir.Önce katı gıdalara karşı başlar,ileri dönemlerde sıvı yutması da eklenir.Bilgisayarlı tomografi evreleme için yardımcıdır.

Evreleme

Halen hastalığın evrelemesinde TNM (T=tümör N=nodal tutulum M=metastaz) sistemi kullanılmaktadır.Erken evredeki özellikle N0 M0 hastaların sağkalımları daha iyidir.Ancak hastaların büyük kısmı ilk tanıdan itibaren 1 yıl içinde kaybedilmektedir.Tüm tedavi çabalarına rağmen 5 yıl sağkalım ise %5’ten azdır.

Tedavi

Özofagus tümörlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir ancak ameliyat mortalitesi nispeten yüksektir ve tümörün çıkarıldığı vakalarda bile lokal ve sistematik nüksler nedeniyle 5 yıl sağkalım %20 dolayındadır.Agresif cerrahinin yararı sadece alt özofagus tümörlerinin tedavisinde gösterilmiştir.

En korkular komplikasyon uygulama sırasında oluşabilecek perforasyonlardır.Kanama,basınç nekrozu,yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis bildirilen diğer komplikasyonlardır.

Bir önceki yazımız olan En yeni kanser buluşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

41 yorum

 1. Merhaba benim babamada yemek borusu kanseri teşhisi kondu yas 74 kg 48 ameliyat dediler fakat babam kabul etmiyor zaten çok ama çok riskli olduğunu söyledi Dr.kemoterapi ve isin tedavisini birlikte alınacak dediler çok zayif kaldirabilirmi bilmiyoruz lütfen bu konuda bilgisi olan bize yazarmi

 2. Babama 3 ay önce yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. Radyoterapi ve kemoterapi alıyor.tümör evre 3 lenflerde de görüldü.ağrıları arttı.ameliyat olamıyor.yaşı68ve kalp sorunu var.iştahsız katı gıda alamıyor.bizi neler bekliyor.ne yapalım.

 3. Tahir Benimde annemin başına geldi daha yeni öğrendik haberleşelim ne yapmamız gerekiyor hiç bir fikrim yok daha bugün ögrendik kalbe yakın bi yerde oluşmuş göğsün oralarda ve kötü huylu değilmiş Mart ayında yazmışsın nasıl gidiyor tedavi

 4. herkese acil şifalar.bu sayfaya uzun zamandır mesaj atılmamış.daha önce yazıp tedavi süreci devam edenlerde geri dönüş yapmamış.eğer sayfayı yeni takip edenler olursa (ki kimsenin başına gelmeden bilmiyor)tedavi süreci hakkında bilgi almak isterim canlı yaşayan kişilerden.2 hafta önce anneme yemek borusu kanseri teşhisi kondu.kalbinden dolayı cerrahi operasyon riskli.tümörün dağılım riski olmadığı söyleniyor ama hastanede gördüğüm aynı hastalar vede netten edinebildiğim bilgiler zor bir sürecin bizi beklediğini gösteriyor.bilgi paylaşmak isteyenler yazarsa sevinirim.

 5. Benim babam 59 yaşında ve okisijenli tüp kullanıyor bundan 6 ay önce yemek borusu kanseri tanısı konuldu ve radyoterapi kemoterapi aldı.Ameliyat yapılamazdı. Ama çok bitkin ve halsiz düştü. 5 6 Gündür yemek yemiyor su içmiyor öksürüğü çok kötü kokuyor… Ve sürekli yatıyor.. aynı zamanda sağ akciğeri bitmiş durumda. ne diyorsunuz bu duruma.. doktorlar her seye hazırlıklı olun dediler..

 6. meşek hanım. benım annem de yemek borusu kanserı. 3 ay once teshıs kondu
  kıtle bogaz kısmındas toplam 3 tane war ama vucudundıter yerlerıne yayılma yok. annemı de amelıyat etmedıler. ımrt dıye bı tedavı yontemı war. ısın tedavısı doktorlar cok faydalı oldugunu soyluyolar fakat turkıyede cok fazla yerde yk. doktorlar bıse yuzde 85 basarı oranı verdı sızde deneyın umarım bı faydası olur allah acıl sıfalar versın herkese

 7. merhablar babamın 2 hafta önce yemek borusu kanseri oldugunu ögrendik… kitle bogaz kısmanda oldugu için ve biraz büyük oldgu için yemek yiyemiyor çok zayıfladı kanser baska hücrelere sıçramamıs ama dr ameliyat etmiyor ısın tedavisi olcak sanıru-ım ama pek bi faydası olmaz diyolar ne yapacagımı sasıırdım lütfen bilgisi oln benimle ilitişime geçebilir mi???

 8. merhaba. ben birkaç yıl oluyor ama yine de paylaşmak istedim. marmara üniversitesinde onkoloji bölümünde tüm umutsuz denilen kanser vakalarının iyileştirilebildiği bir yöntem kullanıldığını okumuştum gazetede. ama hangi doktordu tam olarak hatırlamıyorum adını. malesef. bu bölümde normalde pek kullanılmayan bir yöntem kullanılıyormuş sanırım. kanserli hücreleri kemoterapi olmaksızın yakıyorlarmış ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyormuş. bu yöntem yemek borusu kanserinde de kullanılırmı bilemiyorum tabi ki ama bir faydam olsun diye bilgiyi paylaşmak istedim. biz bu gazete haberini babamı yemek borusu kanserinden dolayı kaybettikten birkaç ay sonra okuduk. biz geç kalmıştık ama inşallah sizlere bir faydam olur…..

 9. merhabalar bende 30 yaşındayım 14.02.2011 de teşhis kondu şuan 2. kür kemoterapim bitti yanlı kafatasında met oluşturduğu için kafatasındanda radyo terapi alıyorum. bu hastalıkla ilgilivbilgi alış verişinde bulunmak isteyenler için cep numaram:05389795656 mustafa gerçek herkese sağlıklı günler

 10. ben 19/01/2001 tarihinde endoskopi yaptırdım.mide fıtığı teşhisi kondu.doktorum ameliyatının çok ağır olduğunu aktardı.kilo ve beslenmelerime dikkat etmem gerektiğini söyledi.ayrıca ilaçlarımı düzenli olarak kullanmam gerekiyormuş.bilmiyorum, ameliyat olsam düzelirmiyim

 11. Bu konuda size yrdımcı olabilecek kişi Prof.Dr. İlker ÖKTEN hocamdır. Ankara Üniv. Tıp Fak. Dekanıdır. Ona ulaşırsanız inanıyorum ki Türkiyede yapılabilecek herşeyi yapmış olcaksınız. Otlarla falan zaman kaybetmeyin.umudunuzu kırmak gibi olmasın ama bilmiden vazgeçmeden Allaha dayanarak bu hatalık yenilebilir. ulaşmak isterseniz yardımcı olurum.saygılar

 12. herkese merhaba bn 18 yasındaym ve bnm yaklaşk 1 senedir reflüm wardı . geçen hafta bi anda uyuşukluk gibi bi his geldi vicuduma ve bn 1 haftadır yutma zorluğu çekiorm ve iştahım yok . kan sonuçlarım normal çıktı . ve cuma günü endoskobi yaptırıcam . lütfen bni bilgilendirin kamser olma riskim warmı kan sonuçlarım çok temiz yardımcı olun lütfen allah rızası için …

 13. öncelikle herkese acil sifalar diliyorum. Bu yemek borusu kanseri canim agbimde cikti.Gerekli tedavileri yaptiriyoruz.Yinede cok korktugumu paylasmak istedim.Allah herkese sifasini versin.

 14. acil şifalar dilerim mustafa…benim arkadaşımın babasına da teşkis konuldu çook şaşkınız ne yapacağız bilmiyoruz inşllah b tedavisi vardır…

 15. ARKADAŞLAR BENIM BABAMDA YEMEK BORUSU KANSERI DAHA YENI OGRENDIK BUNU DAHA İŞİN BAŞINDAYIZ .BUNUNLA İLGİLİ ETKILI TEDAVİ NEDİR BITKİSEL TEDAVI BASARI ORANI NEDIR KIMLER BAŞARILI OLDU LÜTFEN BİLDİRSİN ALLAH RIZASI İÇİNBAŞARILI TEDAVİ İÇİN BU HASTALIKLA İLGİLİ ÖN PLANA CIKMIŞ İLİMİZ HASTANE DOKTORLAR KIMLERDIR LÜTFEN BUNLARI PAYLAŞIN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN HERKESTEN.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |