Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Yemek Borusu Kanseri

Özofagus adı ile de bilinen yemek borusu kanseri bölgesel olarak hızlı yayılabilen bir kanser türüdür. Yemek borusu kanseri genellikle erken dönemlerde belirti göstermediğinden dolayı teşhis edilmesi zor olan hastalıklardandır. Yemek borusu kanserine yakalanan hastaların büyük bir kısmının tedavisinde yemek borusunun bir kısmının alınması gerekmektedir. Yemek borusu kanserine yakalanan bir kimsede karşılaşılan en belirgin belirti yutkunma esnasında güçlük ve tıkanma hissi yaşanmasıdır. Kişide yutkunma esnasında bir kısım ağrı ve yanmaların hissedilmesi de ihtimaldir. Bu belirtilerin dışında yemek borusu kanserine yakalanan kişilerde şu belirtiler de gözlemlenmektedir:

Kişi ağzına aldığı lokmayı yuttuktan sonra lokmanın tekrar yukarı çıkması
Boğazda veya da göğüs kemiğinin arkasında yaşanan ağrılar
Kişinin asit reflü yaşması (yemek borusunda ortaya çıkan bir tümörün sebep olduğu bir reflüdür ve bu durumda oluşan tümör mide kapakçığının tam olarak kapanmasını engeller ve mide asitinin yukarı çıkmasına sebebiyet verir)
Ses kısıklığı yaşanması
Devamlı öksürük yaşanması
Kanlı öksürük
Kişinin dışkısının zift gibi koyu renkte olması

Bu belirtilerin yemek borusu kanserinin belirtileri olmalarının tanı sıra başka rahatsızlıkların belirtileri de olduğu unutulmamalıdır. Bu belirtilerden en az biri veya birkaçının bulunması halinde derhal doktora başvurulması önemle tavsiye edilir.

Yemek borusu kanserine yakalanan bir kişinin yaşam süresi kendisine özeldir çünkü burada esas olan ve kişiyi etkileyen farklı faktörlerin bulunmasıdır. Bu faktörler kısaca kanserin hangi tip olduğu, tümörün belirginleştiği ve bulunduğu yerin neresi olduğu, hangi tedavi yönteminin uygulandığı ve kansere yakalanan işinin kaç yaşında olduğudur. Yine de yemek borusu kanserine yakalanan kişilerin yaşam sürelerine yönelik bir süre veya oran verilmesi yemek borusu kanserinin teşhis zamanına göre değişmektedir. Yemek borusu kanseri teşhis zamanına göre 3 tipe ayrılmaktadır. Bu tipler yerel (lokalize) yemek borusu kanseri, bölgesel yemek borusu kanseri ve ilerlemiş (metastatik) yemek borusu kanseridir.

Yemek borusu kanserinin ilk evresinde tümör bulunduğu yerde yani yemek borusundan yayılmadan teşhis edilmesi takdirinde yerel yemek borusu kanseri adını alır. Bu evre yemek kanseri tipleri arasında en az ölüm riski bulunan evredir ve yerel yemek borusu kanseri olarak teşhis edilen vakalarda teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %40’tır.

Bölgesel yemek borusu kanserinde ise oluşan tümör bulunduğu yerden biraz yayılmıştır ve etrafındaki dokularla ile lenf bezlerinde ilerleme göstermiştir. Bölgesel yumuşak doku kanseri olarak teşhis edilen vakalarda teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %21’dir.

İlerlemiş yemek borusu kanseri olarak bilinen üçüncü evrede ise tümör bulunduğu yerden iyice yayılmıştır ve uzakta bulunan organlara da sıçramıştır. Bu evre yemek borusu kanseri evreleri arasında en ölümcül etkiye sahip evresidir. İlerlemiş yumuşak doku kanseri olarak teşhis edilen vakalarda teşhisten itibaren ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %4’tür.

 

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri 4. Evre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Bizim evre 2 ci oluyor her halde yemek borusu ve lenflerde var suan radyoterapi ve kemoterapi görüyor radyoterapi den sonra bogazda yanmalar basladi ve suan damardan besleniyor acaba iglesmesi mumkunmu yoksa nakadar ömrü kaldi kilo kaybi cok var

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |