Yirmilik Dişlerin Oluşturduğu Problemler

Yirmilik Dişlerin Oluşturduğu Problemler

Birçok insanın gençlik yıllarında korkulu rüyası haline gelen yirmili yaş dişlerinin yanı sıra birçok sıkıntıya yol açabileceği ve çekilmesi gerektiği bilinmektedir. Ağız içerisinde, dişler dizininde olan en büyük üçüncü dişlerdir. Çoğu zaman oluşturduğu yer darlığı, oluştuğu bölgelerde kemik fazlalığı gibi nedenlerle meydana oluşmaktadır.  Çene kemiğinin içinde sorunluğu bir şekilde kalmaktadır Özel Akademi Ağız ve Diş Sağlığı Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, 20’li yaş dişlerinin çekilmesi gereken durumları izah etti. Aslan 20 yaş dişlerinin çürük, kist oluşumu, diş etinin iltihaplanması, yanak ısırma gibi meydana gelen rahatsızlıklarda çekilmesi gerektiğini belirtti.  Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, 20 yaş dişlerinin geride olmasından kaynaklı olarak zor temizlendiğini belirterek, ‘ dişlerin bu sebeple kolay çürüme meydana getirdiğini, anatomik yapılarından dolayı da kanal tedavisi yapılmasının ve çekilmesinin mümkün olmadığını belirtmektedir. 20’li yaş dişlerinin düzgün pozisyonda gelişmemesinden dolayı, ön dişlere yaptığı baskı sebebiyle, diş sıkışmalarına, zamanla yer değişmelerine neden olmasının yanı sıra gömük olarak kaldıkları durumlarda üzerindeki diş eti ile arasında biriken bakteriyle yol açtığı enfeksiyon, gelişmesine neden olur. Meydana gelen enfeksiyon, yüzün şişmesine, ağız açmada zorluk, şiddetli ağrı, ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

Yirmilik Dişlerin Oluşturduğu Problemler

Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan 20’lik dişlerin gömülü oldukları durumların hastalarda kist oluşumuna neden olabileceklerini ve bu rahatsızlığın muayene esnasında hekim tarafından çekilecek panoramik röntgenle teşhis edilebileceğini kaydetmektedir. Dolayısıyla uygulanan operasyon sırasında sinir zedelenmesine yol açabileceğini, çenenin uyuşukluk sürecinde kalabileceğini belirtmektedir. Özellikle yapılan bu uygulamanın ‘ Çene Cerrahisi uzmanlarınca olanaklara sahip merkezlerde yapılması gerektiği konusuna dikkat çekti. 20’li dişlerin çekilmesini, sinüs lifting operasyonlarının gerçekleşmesin, yumuşak doku kist yapılarının, cerrahi işler ile yapılmasına sert ve yumuşak doku düzeltmelerinin, diş, çene cerrahisinin alanına girmektedir. Kök ucu rezeksiyonları, çene kırıkları operasyonları da cerrahi dalda gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |