Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon, damarlardaki kan basıncının normal değerlerden fazla olması durumudur. Yaygın bir hastalıktır. Ülkemizde yaşayan insanların, üçünden birisinde görülmektedir. Hastalık tedavi edilmez ve kontrol altına alınmaz ise, ciddi kalp rahatsızlıklarına, felç, körlük ve böbrek yetmezliği gibi, ciddi kalıcı hastalıklara sebep olur. Yaklaşık 160-180/85-110mmHg seviyelerine yükselmediği sürece çok fazla belirti ve rahatsızlık vermez.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Sınıflandırılmış Kan Basıncı Değerleri

Kan basıncı değerleri kişiler arasında farklılık gösterse de, genel kabul edilen ortalama; 18 yaş üstü istirahat durumunda 130/85mmHg ölçülen değerler, normal tansiyon olarak kabul edilir. Daha düşük değerlere sahip olan ve süreklilik gösterenler, düşük tansiyon hastası olarak kabul edilir. 140/90mmHg ölçüm oranı ve daha üstü tansiyona sürekli sahip olanlar ise, yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilir. Bu ölçümlerin sonuçlarına göre, her tansiyonu yüksek olan kişi, yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilmez. Yaş, ırk, fiziksel özellikler gibi değişkenler sebebiyle, tansiyon ölçümleri farklılıklar gösterecektir. Yüksek ölçülen tansiyon, kişilerde ancak tanı konulabilmesi için, sürekli takip edilmeli ve belirli aralıklarda düzenli olarak ölçülmelidir.

Yüksek Tansiyon Nedir

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon hastalarında yapılan araştırmalar ve genel şikayetler ile belirlenmiş, önemli belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler, şiddetli baş ağrısı ve bu sırada baş dönmesi, kalp ve çevresinde sızı, kulaklarda çınlama, nefes darlığı, görme bozuklukları, kalp atışlarında düzensizlik ve nedensiz burun kanamasıdır. Ayrıca düzenli ölçümler ile yüksek tansiyon değerlerinin süreklilik göstermesi belirtiler arasındadır. Gençlerde yüksek tansiyon, genellikle bu belirtileri göstermeden ilerler ve ancak düzenli ölçümler sırasında belirlenir. Ancak bu sinsi hastalık, vücuda ciddi hasarlar verir.

Yüksek Tansiyonun Zararları ve Riskler

Yüksek tansiyon genel damar sistemi hastalığıdır. Beyin, kalp, böbrek ve atardamar ile gözlere geri dönüşü olmayan hasarlar verir. Ayrıca felç gibi durumlara sebep olabilir. Daha ciddi durumlarda ise, ölümler meydana gelmektedir. Yüksek tansiyon kalp yükünü arttırarak, atar damarlarda ciddi hasara sebep olur. Tüm bu organsal hasarların oluşumu sırasında, genel olarak vücut sessiz ve dirençlidir. Tüm bu sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka tansiyonunuz düzenli olarak ölçülmesi gerekmektedir.

Yüksek tansiyona sahip olup olmadığınız, düzenli ölçümler ile belirlendiği gibi bu hastalığa davetiye çıkaracak bazı riskli faktörlerinde olduğu unutulmamalıdır. Ailede benzer hastalıklara sahip olanların varlığı, 40 yaş üstünde olmak, şişman olmak, sigara kullanmak, diyabet hastalığına sahip olmak veya ailede diyabet hastasının olması ve gebelik yüksek tansiyon hastalığı için yüksek risk faktörlerindendir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek Tansiyon Sebepleri

Tıbbi otoriteler, sebepleri genetik ve çevresel olarak ikiye ayırmaktadır. Tüm genetik geçişler gibi, yüksek tansiyon hastalığının birinci derece aile bireylerinde bulunması, kişilerde de buluna bileceği kanısına yol açmaktadır.

Çevresel faktörler arasında ilk sırada stres yer almaktadır. Beslenme diğer bir sebeptir. Özellikle tuz, beslenme konusundaki en büyük faktördür. Fiziksel durgunluk ve tüm dolaşım sistemi hastalıklarının sebepleri arasında olduğu gibi, yüksek tansiyon sebepleri arasında da kabul edilmektedir. Tansiyon yükselmesine, bazı hastalıkların doğrudan etkisi, ya da kullanılan ilaçlar sebep olabilmektedir. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek ve böbrek üstü bezlerindeki hastalıklar, atar damarlardaki doğuştan gelen hastalıklar ve troid bezi sorunları yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Romatizma, kolesterol ve üst solunum yolu hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar, tansiyonun yükselmesine sebep olabilmektedir.

Yüksek tansiyon

Yüksek Tansiyon Tedavisi ve Normal Seviyede Tutulması İçin Önlemler

Yüksek tansiyon tanısı konmuş olan hastaların, ömür boyu ilaç kullanması söz konusudur. Asla bu ilaçları bırakmamalı ve doktor kontrolü dışında değiştirilmemelidir. Yüksek tansiyona sebep olan durumun erken fark edilerek mutlaka terk edilmesi, ya da ciddi şekilde önlemler alınması gerekir. Yüksek tansiyon için halk arasında sarımsak, kekik ve limon ani düşücü olarak kullanılır. Bu konudaki araştırmalar, tansiyon düşürmedeki etkilerinin, kabul edilmesi ile sonuçlanmıştır. En önemli tedbir, beslenme ile gerçekleşmektedir. Tuz ve tuzlu besinlerin tüketilmemesi ciddi tuz diyeti yapılası, şeker seviyesinin ciddi oranda düşürülmesi, çay ve kahvenin tüketim miktarının azaltılması, asitli içecekler ve enerji içecekleri sınıfına giren ürünlerin asla kullanılmaması, alkol tüketilmemesi ve mutlaka düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunulması, yüksek tansiyonun normal seviyelerde tutulması için oldukça önemli önlemler arasındadır.

Kaynak:

http://umm.edu/health/medical/reports/articles/high-blood-pressure

http://www.beaumont.edu/heart/diseases-conditions/high-blood-pressure/

http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/blood_pressure_factors.html

http://library.med.utah.edu/WebPath/TUTORIAL/HYPERTEN/HYPERTEN.html

http://www.wellness.uci.edu/highbloodpressure.pdf

http://www.health.harvard.edu/heart-health/controlling-your-blood-pressure

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |