Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Ovarian cancer

Yumurtalık – Over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör” adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4.863 yorum

 1. Arkadaşlar merhaba ben ilk defa yazıyorum lutfen bilgi verir misiniz geçenler de kadın doğum doktoruna ve sol kasik tarafında avuç kadar şişlik var diye genel cerraha gitmiştim kadin doğum doktoru smear aldı genel cerrah ta tomografi çektirdi sonuçları bugün doktora gösterdim smear ASC US çıktı ve sol tarafta 4.7 cm kist çıktı kadın doğum doktoru hpv testi yaptirsam mi dedim yaptirsan çok iyi olur dedi 25 yaşındayım heryer yapmiyo yaş sınırı var diye bi şekilde yaptircam sizce durumum ne olabilir? Araştırmaktan beynim ağrıdı lütfen bilginiz barsa söyler misiniz?

 2. Lutfen bana yardim edin.desdeyinize ehtiyacim var.nasil bi hastalik nasil mucadile ediyorsaniz?nasil nasil sualler icinde boguluyorum.

 3. Arkdslar mrhb 5sene once cokca burada yazilar paylasiyirdm, bnm cnm annem evre3c atlattik deddik tekrarr can 3330 cikti ilac veriyolar ama faydasi yok, karni sis idrar yapamiyor nefes darligi oksuruk hepsi var, sizin de basinisdn bole bisi gvtimi, iyi seyler duymaya ihtycm var Allah sevdkerimizi bize bgslnsn

 4. arkadaslar herkeze rabbim sifa versin. Akciğer kanseri bolumune de yazdim. ben bioenerji uzmaniyim, ve kanser olan kisiler icon uzaktan seans uygulamasi yapiyorum. ucret kesinlikle talep etmiyirum. bu isi uzaktan uygulama yaoarak 2 3 yuz tl alanlar var arastirin. ama benim maddi bir beklentim yoktur sadece maddi durumu iyi olmayan alkol sigara kullanmiyan kisiler benimle iletisime gecsin. maddi durumu iyi olan bulundugu yerdeki guvenilir uzmanlardan fahis fiyat odemeden bu seansi alsinlar.yardimci olmaktir amacim. arkadaslar bioenerjiyi ve uzaktan seansi arastirin ve ben bu uygulamadan sifa bulurum diye inanirsaniz benimle iletisime gecin. macera pesinde olanlar yazmasin ki baskasinin hakkini gasp etmesin. maksadim sadece yardimci olabilmektir. ve kesinlikle bir vaadte bukunmuyorum, sifa herzaman Allahtan dir.. mailden ulasin bana, floki_258@hotmail.com  alt tre var floki ile 258 arasinda 🙂

 5. Merhaba arkadaslar.Ben anneannemi 59 yasinda over cadan kaybettim.Eğer karında asit birikimi cogaldiysa ameliyat kararı konusunda dikkatli olun.Doktorunuzu dikkatli secin.Bizim ameliyatımızı izmitte DR.Eray Çalışkan yaptı.Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum gitmenizi,kendisi takipsiz kaldı.Doktorunuzu iyi arastirin lutfen kolay karar vermeyin.Allah hepinize şifa versin

 6. Facebook grubunun adresi nedir arkadaşlar ? Sanırım buraya pek kimse girmiyor sık yazı yazılmıyor..

 7. facebok gurubumuz var hepımız buradan gıtmeyız gelmek ısteyen olursa yardımcı oluruz bıldıgımız kadar gecmıs olsun

 8. 12,5 Gülseren, ikinci ameliyat karından port dediler 🙁 olmam diyor annem asla 🙁 ne yapacağımızı şaşırdık … Ne olur bilgin varsa yardım et 🙁

 9. Arkadaşlar merhaba, uzun zaman oldu yazamadım.. Son kemoterapiler çok ağır geçti zor günler geçirdik 🙁 8 tane bitti, Emar çekildi . Emarda belirgin birsey olmamasına rağmen, Dr bazı küçük nodülariteler görünüyor, bunlar tümür de olabilir tümörden kalan izler de olabilir ödem de olabilir dedi. Ikinci defa açıp bakmamız lazım gerek görürsek karından port takıp kemo verebiliriz dedi ! Ilk ameliyatı normal jinekolog yapmıştı normal kist ameliyatı diye girilmişti ameliyata 🙁 açınca ca teşhisi kondu ! Yine de görünen herseyi temizledik denmişti. Nitekim de emarlar temiz görünüyor. Ama şimdiki doktorumuz ikinci ameliyat ve karından kemo diyor! Annem çok bitkin yorgun ve asla istemiyor, yaptırmam diyor 🙁 çaresiz kaldık ne yapmalıyız Alahım ???? Riskli de dedi atnı zamanda bu ameliyat için Dr 🙁 buna benzer hikayeler de duyuyorum ikinci ameliyattan sonra kolstomi falan takılmış, bir sürü komplikasyon olmuş sağlam girdiği hastaneden yatalak yada yoğun bakımda aylarca kalıp ölüp çıkmış hikayeler var 🙁 hatta boyle bir hikaye bu kanseroloji sitesinde var 🙁 o hikayenin sahibi yada bilgisi olanlar yardım ederse yorum yazarsa çok minnetar kalacağım 🙁

 10. Aylin tsk ederim yorumun icin derslerimden dolayi giremiyorum. Insan ne yaptiginu bilemiyorum psikoloji okuyorum psikolog olmak bile yetmiyor bu durumlara ated dustugu yeri yakiyor. Annemin ca 125 degeri 29 a dustu bu ne demek ne zaman verilmicek kemoterapi bilmiyorum odullu bi doktora ameliyat oldu kurtuldun iyisin diyolar surekli ama anlamiyorum iyi olsa kemoterapi vermezler bide 3 c evresine bu kadar net kurtuldun denmeZ. Bazen dusunuyorum kotu biseuler olsa ailesini bilgilendirirler ama kimseye kotu bisey diyen yok. Caresizim ailem herkez caresiz annemi kaybetmek istemiyorum daha cok kucuguz anneme ihtiyacim var. Allahm hepimizin ailesini bize bagislasin

  • Hayat ovwr kanserinde evre 1 grade 1 dışındaki tüm hastalar kemoterapi alir.cunku tekrarlama olsiligi%80 90 dır. Bu illet böyle bir şey. Allah hepimizin yardımcısı olsun

 11. hayat merhaba endişeni anlıyorum ama sakin ol annemde senin annen gibi 3 c di ve 48 yaşındaydı biz bu hastalıkta 5 sene oldu ama kurtulmak kelimesi bilmiyorum ne kadar doğru:( geri gelmemesi için dua ediyoruz ve kötü şeyleri anneme yansıtmamaya çalışıyoruz .sağlam ve güçlü bir ailen varsa ve birbirinize iyice kenetlenirseniz inş daha uzun yıllar annenle ve annelerimizle mutlu yaşarız inşallah tekrar geçmiş olsun

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |