Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Ovarian cancer

Yumurtalık – Over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör” adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4.863 yorum

 1. işn en kötü yanı bizde irsi olması annem ailesinin çogunu over kanserinden kaybetti acaba sıra bendemi diye düşünmeden edemiyorum 32 yaşındayım evli ve 3 çocugum var ve korkuyorum arkadaşlar

 2. Merhaba herkese geçmiş olsun acil şifalar bütün kanser hastalarına benim annem 4 yıl önce yakalandı,mücadelesi bugüne kadar sürdü ama bu sinsi hastalıgın çaresini bulamadık.Şuan da hastanede ve umut yok diyorlar çaresizlik çok acı duygularımı anlatamıyorum.

 3. merhaba annemin over kanseri olduğunu ne yazıkki öğrendik
  hastalık çok sinsi olduğu için erken teşisi zormuş
  karın zarına kadar ulaşmış kitleler.
  kalp rahasızlığı olduğu için doktorlar ameliyat riski almak istemiyorlar
  kemoterapi görücek.
  ona nasıl bir tepki vericek bilmiyorum kemoterapiyi kaldıra bilecekmi sorusu beynimi kurcalıyor.
  şuan bile günde 10 kere kusuyor miyde bulantısı çok fazla hiç bişey yemiyor.
  kemoterapi ağar bi tedavi onu kaldıramazsa hiç şansımız yok gibi görünüyor ne yazıkki.
  kısa ömür uzamaz uzun ömür kısalmaz allah bilir kimi ne zaman alacagını doktorlar ve ilaçlar bir vesile.şifa rabbimizde inanarak yürekden isteyerek dua edelim arkadaşlar.
  allah bütün hastaların şifasını versin kanser iletinden herkezi korusun.
  herkese acil şifalar diliyorum.hayatın ne zaman ne getirecegi belli olmuyor sevdiklerimizin kıymetini bilmek lazım.

 4. hepsinize gecmis olsun allah acil sifalar versin cok kotu birsey ya allah hic kimsenin basina vermesin bendede suanda oyle bi rahatsizlik var bunlari okuduktan sonra korkmaya basladim henuz 19 yasindayim erken yasta boyle seyler cok kotu oluyor allah hic kimseye gostermesin.

 5. Öncelikle tüm kanser hastalarına Allah’tan şifa yakınlarına da sabır,güç ve hastalara güç verebilmek için moral diliyorum.Çok yakın bir zamanda annemin yumurtalık kanseri olduğunu öğrendim hatta kendisinden değil yakınlarımdan öğrendim.Hiç bir şekilde benim öğrenmemi istemiyor.Bu benim için,özellikle de onun için çok zor bir durum.Kendisi bana yumurtalıklarında kist olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini söyledi ve aslında ben gerçeği biliyorum.Malesef erken teşhis edilemediği için ameliyat olamıyor ve şu anda kemoterapi alıyor.İstanbulda okuduğum için, ailemde Ankarada yaşadığı için hafta da bir gidebiliyorum yanına.Ben bu hastalıkta moralin ve hastanın kendisini umutlu ve güçlü hissetmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.Annem hastalığını bildiğimi bilmediği için ona yeterince destek olamadığımı düşüyorum sanki kanser hatası değilmiş,sıralan bir kist varmış gibi davranmak zorunda kalıyorum.En azından ona bir şekilde destek olabilmek için, kanserle ilgili kitaplar aldım.Beslenme yöntemleri tedaviler vs. içeriyor.Hasta yakınlarına ve hastalara yardımcı olacağına inandığım, okuduğum ve okumakta olduğum 3 kitabın ismini vermek istiyorum:KANSERİ BESLENEREK YENEBİLİRSİNİZ(YAZANLAR:AYSUN GÖKÇEN-MURAT GÖKÇEN/ REMZİ KİTABEVİ),KANSERDEN KORKMA MODASI GEÇMİŞ TEDAVİDEN KORK(YAZAN:OP.DR.İLHAMİ GÜNERAL/ ARMA YAYINLARI), bu iki kitap kanseri bilimsel olarak öğrenmemde ve tedavi yöntemleri açısından bana çok yardımcı oldu.Üçüncüsü ise YANINDA OLMAK İSTİYORUM!(YAZAN:DEBORAH HUTTON/RESİTAL YAYINCILIK).Yazan bayan bir kanser hastası,bu kitabı tesadüfen bir kitapçıda buldum ve inanın bu zor süreçte bir kanser hastası yakınına çok büyük faydaları olacağını düşünüyorum.Kitapta kanser sürecince neler yaşadığını,nasıl hissettiğini anlatmış ve kanser hastası yakınlarının bir kanser hastasına nasıl davranması, onlar için neler yapılması gerektiğiyle ilgili tüm gerekenleri ve kendi tecrübelerini yazmış ve ünlülerden tutun bir kanser hastasının kızına kadar bu hastalığı yaşayanlarla konuşmuş ve onların da tecrübeleri ve sözleri var kitapta.Moral açısından YANINDA OLMAK İSTİYORUM! kitabi çok önemli ve faydalı bence.Hasta yakınlarıyla yada bu siteye tecrübelerini aktaran bir hasta varsa yazışmak isterim.Herkese Allah’tan şifa diliyorum.

 6. Öncelikle tüm kanser hastalarına Allah’tan şifa yakınlarına da sabır,güç ve hastalara güç verebilmek için moral diliyorum.Çok yakın bir zamanda annemin yumurtalık kanseri, olduğunu öğrendim hatta kendisinden değil yakınlarımdan öğrendim.Hiç bir şekilde benim öğrenmemi istemiyor.Bu benim için,özellikle de onun için çok zor bir durum.Kendisi bana yumurtalıklarında kist olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini söyledi ve aslında ben gerçeği biliyorum.Malesef erken teşhis edilemediği için ameliyat olamıyor ve şu anda kemoterapi alıyor.İstanbulda okuduğum için ailemde Ankarada yaşadığı için hafta da bir gidebiliyorum yanına.Ben bu hastalıkta moralin ve hastanın kendisini umutlu ve güçlü hissetmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.Annem hastalığını bildiğimi bilmediği için ona yeterince destek olamadığımı düşüyorum sanki kanser hatası değilmiş,sıralan bir kist varmış gibi davranmak zorunda kalıyorum.En azından ona bir şekilde destek olabilmek için, kanserle ilgili kitaplar aldım.Beslenme yöntemleri tedaviler vs.Hasta yakınlara ve hastalara yardımcı olacağına inandığım, okuduğum ve okumakta olduğum 3 kitabın ismini vermek istiyorum:KANSERİ BESLENEREK YENEBİLİRSİNİZ(YAZANLAR:AYSUN GÖKÇEN-MURAT GÖKÇEN/ REMZİ KİTABEVİ),KANSERDEN KORKMA MODASI GEÇMİŞ TEDAVİDEN KORK(YAZAN:OP.DR.İLHAMİ GÜNERAL/ ARMA YAYINLARI), bu iki kitap kanseri bilimsel olarak öğrenmemde ve tedavi yöntemleri açısından bana çok yardımcı oldu.Üçüncüsü ise YANINDA OLMAK İSTİYORUM!(YAZAN:DEBORAH HUTTON/RESİTAL YAYINCILIK).Yazan bayan bir kanser hastası, özellikle bir bu kitabı tesadüfen bir kitapçıda buldum ve inanın bu zor süreçte bir bir kanser hastası yakınına çok büyük faydaları olacağını düşünüyorum.Kitapta kanser sürecince neler yşadığını,nasıl hissettiğini anlatmış ve kanser hastası yakınlarının bir kanser hastasına nasıl davranması onlar için neler yapılması gerektiğiyle ilgili tüm gerekenleri ve kendi tecrübelerini yazmış ve ünlülerden tutun bir kanser hastasının kızına kadar bu hastalığı yaşayanlarla konuşmuş ve onların datecrübeleri ve sözleri var kitapta.Moral açısından YANINDA OLMAK İSTİYORUM! kitabi çok önemli ve faydalı bence.Hasta yakınlarıyla yada bu siteye tecrübelerini aktaran bir hasta varsa yazışmak isterim.Herkese Allah’tan şifa diliyorum.

 7. MERHABA BEN ANNEMİN YUMURTALIK KANSERİ OLDUĞUNU DÜN AKŞAM ÖĞRENDİM.ANNEM CUMA GÜNÜ AMELİYAT OLMUŞTU.DOKTOR BAŞARILI BİR AMELİYAT OLDUĞUNU SÖYLEDİ.ŞU AN HANGİ EVREDE,RİSKİ NEDİR,ŞU AN NE YAPILMASI GEREKİR BİLMİYORUM.TEDAVİ YÖNTEMİNE PAYOJOLİ SONUÇLARINA GÖRE KARAR VERİLECEKMİŞ.KEMOTERAPİ VEYA IŞIN TEDAVİSİMİ ONA KARA VERİLECEKMİŞ.BU HASTALIĞIN RİSKİ NE KADAR,NELER YAPILMASI GEREKİR BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN.

 8. geçmiş olsun lale. dileklerine katılıyorum süreç oldukça sıkıntılı. sürecin başında olmamıza rağmen ve annemin sonunu bilmemememe rağmen bunu hissediyorum. kardeşiniz 2. ameliyatı oldu mu? annemde planlıyorlar. tekrar bütün hastalara geçmiş olsun. Allah şifa versin

 9. Kardeşim 38 yaşında 14 .08.2007 tarihinde Over Ca ameliyatı oldu.Evre 3c idi (maalesef daha erken bu hastalık bilinemiyor.O yüzden gizli katil diyorlar.)Ameliyattan sonra 6 kür karboplatin ve taxol tedavisi aldı.Haziran 2008 e kadar bir problem yoktu, fakat sonra CA 125 leri yükselmeye başladı.Tekrar kemoterapi gördü Ca 125 düşmeyince PET çekildi ve şimdi de kC metastazı başlamış.Yeni bir kemoterapi seansına başladı sanırım artık bundan sonra hep kemoterapi ile geçecek,Maalesef zor biri hastalık bunu sürekli hayatımızda olacak kronik bir hastalık olarak düşünmek lazım ve mücadele etmek için güçlü olmak lazım .Bu tür rahatsızlığı olanlara ve yakınlarına güç diliyorum.

 10. annem over ca 3c ameliyat oldu. araştırınca çok fazla ümit verici şeyler görmüyor insan. aynı dertleri yaşayan varsa yazışmak isterim.

 11. Merhabalar,
  Cevdet bey geçmiş olsun.Benimde ablamda yumurtalık kanseri var.Evre 3c ameliyat oldu rahim,yumurtalıklar ve karın zarı alındı.6 seans kemoterapi gördü.Şuan iyi.Bende bu hastalığı geçirmiş birileriyle görüşmek baska neler yapmak gerekir bilmeyi cok istiyorum.Ablam henüz 31 yasında ve 4 yasında 1 oglu var.Söylenen sebeplerden hiçbiri yok ama bir şekilde hastalık geldi.Şimdi iyi çok şükür.Lütfen bu hastalığı atlatmış birileri bişeyler söylerse cok sevinirim.

 12. merhabalar,benim annemde yumurtalik kanseri var 3. defa kemoterapi alacak,kemoterapiden sonra ozon tedavi ve bitki tedavisi yaptirdiysakta 3. defa c-125 testinde kanser cikti,once 2 defa ameliyat oldu rahim ve yumurtaliklari alindi,eger kemoterapiden daha iyi sonuc aldiklarini dusununen hastalar veya yakinlari varsa lutfen bana ne kullanmamiz gerektigini yada nerede daha iyi tedaviler oldugunu bana bildirmenizi rica eder simdiden tesekkur ederim,adresim cevdet14@hotmail.com

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |