Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Ovarian cancer

Yumurtalık – Over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör” adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4.863 yorum

 1. Maalesef mücadelemiz zorlu arkadaşlar. Ben hemsireyim.yumurtalik kanserinde nuks kuraldır.bizde yaşıyoruz şu an.nerde olduğu belli değil. Hepimizin korkuları aynı. Herşey Allahtan.güclu olmamız lazim

 2. Arkadaşlar merhaba,
  Daha önce de annemin durumundan bahsetmiştim.Şans eseri bulunmuştu tümör ve tamamen temizlenmişti.Ardından 3 kemo almıştı ve 2.ameliyatı olacaktı.Çünkü lenfler,apandisit,omentum falan duruyordu ve tedbir amaçlı alınacaktı.Çok şükür ki ameliyatı oldu.Lenfler falan hep alındı,patolojiye gitti ve temiz çıktı.Yani alınan dokulara sıçrama olmamış.Çok sevindik ama doktor sevincimi kursağımda bıraktı.”İçerde hiçbir şey kalmamış,dokular da temiz çıktı,geçmiş olsun.” diyip bizi mutlu eden adam daha sonra bana bu tür vakalarda %60-70 nüks olur dedi.Öyle kötü oldum ki anlatamam.İlk ameliyatı başka doktor yaptığı için hastalığın evresi hakkında da bilgi veremedi.Ama annemin diğer yumurtalığı temizdi,hastalık yakın dokulara da sıçramamış o zaman erken evre olması gerekmiyor mu? ca 125 i de ilk ameliyattan sonra yani kemo hiç almadan önce 28 di,düşüktü.Hem beslenmesine de çok dikkat ediyor,tamamen doğal ve karbonhidrat tan fakir besleniyor.Şeker hiç yok.Besin takviyelerini alıyor.Bilemiyorum bir daha çıkmasından çok korkuyorum.3 kemo daha aldı ve 6 ya tamamladık ve bitti.Son kemodan çnceki ca sı 7 idi.Doktor 3 ay sonraya kontrol verdi.Annemin hücre tipi seröz papiller yani biraz tehlikeli olan ve de gradesi maalesef yüksek.Doktor bu yüzden mi tekrarlar dedi anlamadım.Dua edin bize,hepimize bir daha aynı acıları yaşamayalım…

 3. Merhabalar bizde bu lanet hastalıkla 15 gün önce tanıştık annemin ca125 değeri 2200 lerde çıktı 26 ocakta ameliyat oldu ve kist alindi rahim ve yumurtalıklarda dahil. Ayrıca bağırsaktan da 30 cm kadar alindi. Hafta ya nasipse kemoya başlayacağiz. Ameliyat sonrası hicbir sıkıntımız olmadı allahtan. İnşallah bizde herkeste kurtulur bu hastaliktan

 4. Arkadaslar annem 2013 Mayıs ayında yakalandığı over ca hastalığından beri sizleri takip ediyorum.yazdiklarinizla hem üzüldüm bazen umutla sevindim.annem ameliyat ve sonrası8 kur kkemoterapi aldı. Ama 10 gün baktirsin imca 125 49 cçıkmıştı. Kendim hemsireyim.sanirim bizde bir nuks yaşıyoruz. Bunları söylemek o kadar zor. Hepinizin hastasını şifalar diliyorum

 5. hamile gibi dolaşıyorum ortalıkda.karnımın içinde bişey beni sıkı sıkıya tutuyor gibi his var.şiş hiç gitmiyo hemen hemen arada sanki gidiyo o da dınlenınce.ayakta kalınca daha beter şişiyor.5 aylık hamıle gibi dolanıyorum ya bıktım

 6. arzu tesekurederım annemın son donemlerınde karacger yetmezlıgı basladı halsızlık ve son gecırdıgı cerahıden sonra sureklı bulantı kusma….fakat olumun habercısı ne yaptıysam kurtaramadıgım enfeksıyon odem ve tedavı sansı olmayısı ıdı…vedasma kısmına gelınce olecegı ana kadr yasadıklarımızı asla unutmama ve acı sı bır omur boyu ıcımden cıkmayacak kadar sancılı bır durum goz gore gore bakısarak kaybettım..umarım annen bır sekılde toparlar bızımde akcıgerde efuzyon olmustu..cok nadır gırıyorum yenı gordum yazdıklarını suankı durum nedır

 7. slm arkadaslar ben arzu cok uzun zaman once buraya yazdım eski arkadaslar beni tanır. Annem 18 mart 2009 da over ca yakalandı ozaman bu zaman devre 4.Artık bize yolun sonu gozukuyor. BUrdan annesini bu hastalıktan kaybedenlere sesleniyorum. Ölüme giden bu yolda belirtiler nelerdir. Annemıin akcıgerisürekli su topluyor ve kemoterapi fayda etmiyor.Pette hastalıgın baya ılerledıgı gozukuyor
  Oznur basın sagolsun. Sende cok uzun zamandır burada yazıyorsun. Annemlen vedalasmak cok zor yuzune bile bakamıyorum. Insallah acı hıssetmez.

 8. seda senin annen nasıl oldu pek sık giremiyorum çalışıyorum ve bebeğim var vaktim pek olmuyor ama hep aklımdasınız umarımiyidir anneciğin

 9. öznur sizin acınız mutlaka daha acıdır ama inan bende hergün ölüyorum ne zaman tekrar gelicek endişesi ile aslında hiç bir şey eskisi gibi olmuyor ortamda hastalığın adı yada hüzünlü bir şarkı yada tv de bir haber hooopp gene başa sarıyor bir an bile unutturmuyor ama sen cok iyi bir evlatsın yıllarca savaştın annen için o seninle gurur duyarak bu geçici dünyadan gitti hakkını da helal etti sen elinden gelenin en iyisini yaptın Allah tekrar sabır versin inş bizlerde sağlık

 10. ınan bana suan bır kez daha o acıyı ıcımde hıssettım sabaha kadar sayıkladıgı gece geldı aklıma……………

 11. Herkese cok gecmis olsun. Rabbim acil sifalarini verir insallah. Oznur hanim basiniz sagolsun. Allah mekanini cennet eylesin insallah ayse teyzemin. Bundan 2.5 sene onceydi sabaha kadar ikinizin adini sayiklamisti, hep gulerdi dua ederdi Seneler gecsede unutulmuyor. Boyle gece yarisi uyutmuyor iste. Uzun suredir korktugumdan giremedim buraya. Bosluklari hic dolmayacak her cuma yanina gidiyorum annemin dua ediyorum hasta olanlarada sifa diliyorum. Butun hasta yakinlari icinde cok buyuk bir hayat imtihani, hic kolay degil. Sadece herseyin yuce allah tan oldugunu unutmayın. Hic umidinizi kesmeyin moraliniz bozulmasin daha cok sevin daha siki sarilin daha cok kokunusunu icine cekin. Sevgi ve dua en onemlisi. Rabbim herseyin hayirlisini nasip eylesin.

 12. Aylin,çok teşekkür ederim inşallah annem de diğer tüm kanser hastaları da şifa bulur…Sıradan hayatımız bir anda tepetaklak oldu.Evimize resmen bir ateş düştü,uzun süre kendimize gelemedik.Hala daha gelmiş değiliz..Sonuçlar iyi bile gelse bu sinsi hastalığın tekrar dönme düşüncesine katlanamıyorum..Hergün her dakika kalbimi sıkıştıran korkularımdan kurtulamıyorum…Annemin ölmekten korktuğu anları yaşamaktan nefret ediyorum.Onu hep sağlıklı,mutlu görmek istiyorum…Bunu sadece senin gibi yaşayanların anlayacağının da farkındayım ve beni anladığına gerçekten inanıyorum.Annem henüz 2 kemo aldı çok yan etki yapmadı.Midesi de çok bulanmadı sadece ilk günler biraz iştahsızlık ile bazı bölgesel kas ağrıları oldu ama çok şiddetli değil.Bize doktorumuz 2.ameliyat kesin dedi. 3. kemodan sonra yapacaklar.Lenfler duruyor çünkü ve doktor işi şansa bırakmak istemiyor.İnşaallah tüm bu süreçler bittikten sonra biz de sizin gibi nüks olmadan en az 5 yıl geçirebiliriz..Ama her an bir daha gelme ihtimalini bile bile yaşamak zor olacak.Allah hepimize kolaylıklar versin…

 13. seda benim annemde 48 yaşındaydı zayıflama asırı kanama halsizlik ve kabızlık ile doktora gitti kisti küçültmek için hap verdiler ama 3 ay içinde kist çok büyüdüğü için hemen ameliyata aldılar doktor hepsini temizlediğini sonuçların iyi geleceğini tahmin ettiğini söyledi ama maalesef bizim patoloji sonucumuz over ca evre 3 c cıktı 6 kür kemo aldı tabi kemo aralarında kan degerleri düştü ara verdiler annemde sadece yan etki olarak dayanılmaz kas agrısı verdi cok acı çektiği için arastırdım yeşil recete ile contromal adında hap verdiler 4.kemodan sonra onu kullandık hep uyudu annem 6 gün kadar sersemlik uyku yapıyordu ama en azından kas agrısını çekip yıpratmıyordu neyseki doktor 6.kemodan sonra tedavinin bittiğini söyledi bize kemodan sonra 2.ameliyat yapılmadı neden yapılmadı onuda bilmiyorum 5.senedeyiz tek sorunumuz annem aertık kontrollere gitmiyor bizde caresiz bugünü yaşıyoruz ama hep tedirginiz klişe olucak ama moral gerçekten cok önemli dualarım her akşam yattığım zaman tüm kanser hastalarına anneciğinide acilşifalar SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM…

 14. Merhabalar…
  Uzun zamandır yazdıklarınızı takip ediyordum.Benim anneme de 3 ay kadar önce yumurtalık kanseri teşhisi kondu.Normal bir miyom ameliyatı olacaktı ama ameliyat 3 saat sürdü ve bize kitle bulunduğu söylendi.Doktorlar içeriyi çok iyi temizlediklerini,kesinlikle hiçbir kitle bırakmadıklarını söylediler.Patoloji sonucu kötü geldi.Hemen Hacettepe medikal onkolojiye gittik.Tomografi,ultrason çekildi,kan alındı hepsinin sonucu temiz çıktı. ca125 değeri 28 di ameliyattan 20 gün sonra. 6 kür kemoterapi dediler ve ilk 3 kemodan sonra ikinci ameliyata alırız içeriye bakar eksik bir şey yapılmışsa düzeltiriz dediler.İlk ameliyatta sadece rahim,yumurtalıklar ve tüpler alınmıştı çünkü.ayrıca evreleme işlemi de yazmıyordu patolojide.Çünkü ameliyatı sıradan jinekolog yapmıştı.Sadece gradesi yüksek çıktı.Şimdi annem 2. kemoyu aldı ve ca 125 i 5 e düşmüş.Doktor sende tekrar çıkmasın diye koruma amaçlı kemo veriyoruz dedi.Annemin karın şişliği,kanama gibi şikayetleri yoktu.Evresi kaç çok merak ediyoruz ama bu sanırım 2. ameliyatta belli olacak.İnşaallah geç ileri bir evre değildir.Bizim hücre tipi maalesef agresif olan tip.derecesi de yüksek.Korkuyorum hem de çok…Annem daha 42 yaşında.Onu kaybetme fikri bile içimi yakıp kavuruyor.Allahım böyle bir dert hiç kimseye vermesin,verdiklerine de şifa nasip etsin…İnşaallah atlatacağız tek dileğim bu….

 15. merhaba. annem 41 yasinda ve mide ve karin bölgesinde 1 yildir şişkinlik var. kütahya daki tüm dahiliye üroloji doktorlarina gittik hepsinin dediği gaz. sanki annem 6 7 aylik hamile gibi sis karni. ne tren arastirdim niye olur diye ve bura yi buldum hemen randevu aldim. Allahım korusun annemi bu hastaliktan ve tüm insanlari. belirtiler arasinda uzun sureli şişkinlik olma si çok korkutuyor. en erken sirayi 16 ekime alabildim. İnşallah boyle bisi yoktur gec kalmamisizdir. Allahim herkesin sifasini versin

  • Raziye hnm mrh
   Suanki durmunuz nedir, bnm annmnde siskinligi idrar ypmama sorunu var
   Bilgi verrsenz Cook memmnin oluruum
   Rabbim herkese sifa versin

 16. sinem öncelikle geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum,ben de over ca evre 3 c hastasıyım,ameliyat oldum ve 6 kemoterapi gördüm ama ebnim ameliyat sonrasında mide bulantım olmadı iştahsızlığım vardı ama gelen giden misafirler hep sarımsaklı yoğurt mide bulantısını azaltıyor dediler,genede en iyisini kendi doktorunuz bilicektir,ama herkesin aynı fikirde olduğu tek şey şeker kanser hücrelerini besliyor şekerden uzak durmanız gerektiği,annenizin yaşını bilmiyorum ama bu ameliyatlarda yaş,bünye ve doktor önemli,herkesin tedaviye verdiği yanıt çok farklı,allah acil şifalar versin.

 17. merhabalar herkese acil şifalar diliyorum…
  Biz bu hastalıkla 20 gün önce anneannem im karın şişliği sebebi ile tanıştık.evre 3c idi ve karın zarı barsak mideye yayılmıştı. 2 hafta önce ameliyat oldu rahim yumurtalık kalın barsağın ve midenin bir kısmı alındı. doktorlar görünenleri temizlediklerini söyledi.CA 125 120 ye düştü. ameliyatın üzerinden geçen 14 gündür 2 defa taburcu oldu 1 gün arayla tekrar yatırdık hastaneye aşırı bulantı ve kusma oluyor hiç bir gıda yiyemiyor.Doktorlarına da güvenemiyorum ama anneannem başka bir yere gitmeyi istemiyor.(ailede bütün yakın akrabalarımızı bu illet yüzünden kaybettiğimiz için kendini bırakmasın diye kanser olduğunu söylemedik anneanneme ) Nasıl yol izlemeliyim çok tecrübesizim.Mide bulantısına ne yapabilirim ne iyi gelir ? tecrübelerinize ihtiyacım var.

 18. umut annenize acil şifalar diliyorum,hepimizin kanser evresi 3c olsa bile her birimizin tedaviye farklı cevap verdiğini anlamış bulunuyorum,bende şu an 48 yaşındayım mücadele ediyorum,benim kemolarım bittikten 1 sene sonrasında tekrar ağrılarım başladı ve kanser markırım olan ca 125 ilk olarak 17 iken 3 ay sonrasında 145 ve şu an 1 ay sonrasında bugün çıkan sonuçlara görede 509 olmuş,kendime iyi baktığımı düşünürken tekrar yükselmesi taabiki moralimi oldukça bozdu,ama artık nedenleri sebepleri düşünmek yerine ne yapabilirim kısmına geçmek zorundayım,sizede bunu tavsiye ediyorum neler yapabilirsiniz araştırın mantığınızla araştırın bu sizede iyi gelecektir mücadele edebilmek adına gayret verecektir bütün hastalara şifalar diliyorum.

 19. merhabalar annem 2013 24 aralık ayında sırt ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti yapılan testlerde evre 3c oldugunu öğrendik.(annem 48 yaşında)doktor ameliyatı arastırmalarımızda bize tavsiye edilen doktor ateş karetekeye olduk.ameliyatla rahmi,karın zarı ve yumurtalıkları alındı.ameliyat sonra doktorla görüştüğümüzde gözle görülen her şeyi temizlediğini öğrendik.ameliyatan sonra 6 kür kemotoropi gördü herşey çok güzel gidiyordu fakat 01.09.2014 tarihinde yapılan testlerde ca125 değerinin 2113,6 çıktı.tekrar ateş hocaya gittimizde bunun tekrarlaması anlamına gelmediğini ama 3kür kemotoropi daha görmen gerektiğini söyledi.ve bu kemotoropi sırasında anneme ayaklarına buz ve ağız yoluyla dondurma yedirdiler.doktorun söylemlerine göre ellerde ve ayaklarda kabuklanma ve soyulma olucağı.2 kemotoropi daha var inşallah annem kurtulur allah herkeze şifa versin.lütfen annem için dua edin

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |