Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Ovarian cancer

Yumurtalık – Over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör” adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4.863 yorum

 1. Gokce bizimde grade 3 maalesef.ama annem bunada sukur 15 aydır kemoterapisiz iyi gitti.tedaviye güzel cvp verdi.simdi periton da bir şeyler var.bundanda umutlu yum çünkü over kanseri kemoterapi ye iyi cevap veriyo.biz nuks olduğu için altuzani dusunuyoru m bakalim.rabbim hepimizin yar yardimci olsun

 2. Arkadaşlar merhaba; bizim 4. Kemoterapi oldu dün. Toplamda 8. Kür alacak annem. Dr. Emar istemişti kontrol amaçlı. Emarda çok şükür büyük bir sorun yok. Sadece milimetrik lenf nodları var !! Görünüşte bir şey olmasa da, Grade 3 olduğu zaman ve lenflere sıçradığı zaman çok tehlikeli ve nüks olma ihtimali çok yüksek dedi doktorumuz :((( ca 125 değeri 17 olmuş, ama doktor bunların iyi bir gidişat olmasına rağmen, umutlu konuşmadı :(( oysa biz ailecek umutlanmıştık… Sekiz kemoterapinin sonunda belki laporaskopik olarak karın içine bakılanileceğini söyledi ? Annem bir daha ne ameliyat olurum ne tedavi dedi 🙁 bu da işin ayrı üzücü tarafı…. Altuzanı kemoterapinin başında başlasaydık iyi olurdu, ama artık dördüncüyü aldınız ilacı bulsanız dahi başlamanın bir anlamı yok dedi ? Ancak kemo bitince, bir yıl boyunca yirmi günde bir yapabiliriz dedi !! Bu ilacın nüksü önlediğini ve çok çok faydalı olduğunu söyledi !!! Allahım o ilacın bir kür fiyatı 6000 tl ye geliyor :(( SSK ancak nüks olursa ödüyormuş !!! Ne kadar acı :(( çaresiz yol nereye götürürse bizi artık gideceğiz, ama çok zor bir süreç.. Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah. Gülseren annen için üzüldüm, inşallah hersey yolunda gider, duvalarım sizinle.. Sizin grade kaçtı ? Bizim grade 3. maalesef 🙁 Dr grade yüksekse işler çok çok zor dedi :(( tuğberk senin de annene acil şifalar diliyorum. Bitkisel ürünleri ork tavsiye etmedi bizim doktorumuz. Dr bize sadece zencefil çayı, ıhlamur, Kuşburnu, zerdeçal, çörek otu, pekmez, kestane balı, keçi sütü, yoğurt, baklagil, Tahıllı ekmek, keçi peyniri, yumurta, somon balığı, bol kırmızı et, taze meyve ve sebze, bol bol hoşaf suyu kabız olmaması için önerdi. Tatlı dışında birsey de yasaklamadı sayılır aslında. Pek beslenmeye takılmadı sanki ne bileyim 🙁 Aylin annenin nüks olmadan beş yıl olması çok çok güzel bir durum bence. Keşke kontrollere gitmeyi bırakmasaydı tabi 🙁 ama bir sıkıntı olsa belli olurdu mutlaka. Sizin grade kaçtı acaba, ikinci ameliyat olmuş muydu annen ? Arada durumunuzda ilgili bizi bilgilendirirsen çok mutlu olurum.. İnşallah hersey yolunda gider çook uzun ve mutlu bir yaşamımız olur annelerimizle… Allah yardımcımız olsun arkadaşlar. Görüşmek üzere..

 3. Evet bizim için yeni kemoterapi başlanacak. Duaların iza ihtiyacimiz var.Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun

 4. Hayırlısı olsun Gülseren darısı herkesin başına. Daha öncede dediğim gibi bizler moralimizi yuksek tutalim

 5. MERHABA;
  Çok fazla nete girme zamanım yok arkadaşlar o yüzde bazen aranıza katılabiliyorum.Gökçe sanırsam benden bahsediyosun evet annem tam 5 yıl oldu 2010 ylında ameliyat oldu patoloji sonucu gelince 6 kür kemoterapi aldı .Ama biz iyi örnekmiyiz kötümü bilmiyorum biz bu dönemi çok kötü geÇirdik müthiş kas agrısı ve annemde daha sonra ben asla kontrole gitmem dedi ve ne yaparsak yapalım götüremedik 5 yıldır böyle devam ediyoruz haa nüks var mı yokmu bilmiyorum belkide var bilmiyoruz .sizin burada yazdığınız şeyler cok yabancı ilaç isimleri hastalık isimleri kullandığınız ilaçlar bitkisel ürünler sağlıklı beslenme vss dedimyaaa ben mutlu olayımmı nüks olmadı diye olmayımmı kontrole gitmiyor diyeee sanırsaM çok YORGUNUM .Yani hiç bir zaman benim annem iyileşti diyemem .Bilmem belkide klişe yine ama MORAL cok önemli küçük oğlum onu hayatta tutuyor olabilir.Çok zor dille ifade edileyemecek kadar zor ve ypratan bir hastalık Allah herkesin hepimizin yardımcı olsun inş

 6. Tuğberk ve Gökçe,sizlere de çok geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun çünkü çok zorlu bir süreç.Özellikle psikolojik olarak hasta yakınları çok yıpranıyor.Ama önemli olan her şey ne kadar kötü görünse de umudu hiç yitirmemek.Allah kurtarmak istediğini kurtarır,mucizelere de inanın.Bitkisel ürün kullanmaya gelince,benim annem kemoterapi görürken etkileşim olmasın diye bitkisel kürleri reddetti.Kemosu geçen ay bitti çok şükür,şimdi tamamen sağlıklı besleniyor,her şeyi doğal ve mevsiminde tüketiyor.Hamurişini çok nadir tüketiyor,şekeri ise tamamen bıraktı.Vee en önemlilerine gelince Canan Karatay hocayı lütfen iyi dinleyin ve ona inanın.O kadının söylediği her şeye biz inanıyoruz ve uygulamaya çalışıyoruz.En önemlileri D vitaminini 100 ün üstüne,B12 vitaminini de 1000 in üstüne çıkarmak.Böylece kanserden korunuluyor.Annemin ilk ölçümde D vitamini 6 idi,takviyeler yaptık şimdi 126.B12 vitamini de 1167 olmuş hem de takviye almadan.Tüm yararlı olan değerleri yüksek,zararlı olan değerleri de düşük çıktı.Ca 125 i de şu an 5. Unutmadan omega3 de çok önemli hergün yemeklerle beraber en az 2 tablet alınmalı.son olarak İngiliz karbonatı da kullanıyoruz vücut Ph ını 8 yapabilmek için.Şu an 6 olmuş.Bu konuyu internette aratın,göreceksiniz önemini.

 7. Kemoterapi bitiminde kullanabilir.ama bazı şeyler kemoterapi ilaçlarla şiddetli yan etki yapabiliyor.

 8. Tugberk annene bitkisel bir şey vermeyin.bazi hastalar ağır karaciğer toksisitesiyle geri geliyor.beslenmesinde bol mevsiminde meyve sebze doğal kuşburnu Kızılcık doğal yoğurt ayran ve su tüketimi önemli. Ceviz fındık kurukaysi balik yesin.kemoterapiyle yüksek oranda c vitamini tüketimi kemoterapinin etkinligini artiriyo.

 9. Tugberk ve gokce ben kendim üniversite hastanesinde hemsireyim.bu mesleğin içinde biri olduğum için okumadigim gorusmedigim kimse kalmadı. Bu hastalıkta her hastaya adjuvan dediğimiz platin ve paksitakselde 6 veya 8 kur tedavi veriliyor.hastalarin tamamına yakınında tam iyileşme dediğimiz progresyon sağlanıyor. Asıl sorun bu hastalıkta nuks ve kemoterapi direnci.hastalik% 80 hasta grubunda ilk 2 yıl içinde geri dönüyor. Işte altuzan dedikleri ilaç angiyogenez bir ilaç olup tümor damar yapısını bozuyor.bu amaç over kanserinde çok önemli. Avrupada standart kemoterapi ye eklendi şu an.over kanserinin birinci basamak tedavisinde başlanıyor. Ülkemizde sadece nuks durumunda.maliyeti yüksek çünkü. Evet ben bunlardan ziyade sizlerle güç buluyorum.birbirimizi anlıyoruz çünkü. Annem de evre 3 grade 3 tumoru kur kemoterapi aldı .ca 125 yukseliyor .bugün Mr çekilecek ve korkudan titriyorum.annem14 aydır kemosuz iyi gidiyordu.

 10. Gökçe bizimde 3 evre. Ameliyattan önce 2215 ti. Dun ilk kemoyu aldık ve ca 87 idi. Ben inanıyorum ve surekli anneme moral veriyorum. Annemde ben hasta değilim diyor. Bizim ameliyatta herşey alindi yumurtalıklar rahim apandis ve 30 cm bafirsak. Allaha şükürler olsun hic sıkıntımız olmadı. Mailim berk205@hotmail.com anneme aldigim bazı bitkisel ilaçlar var size yazabiliriz

 11. Herkese geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin hepimize. Benim annem de üç önce ameliyat oldu, evre 3, grade 3 denildi. 8 kemoterapi dedi Dr. Haftaya dördüncüyü alacak.
  Çok şiddetli kas ağrıları oluyor ilk bir hafta 🙁 altuzanı önerdi, ama SGK onaylamadı maalesef 🙁 Gerekçesi ise kröoterapi işe yarıyormuş güya !!! Annemin ameliyat tan sonra ca 125 değeri 480’di. İlk seanstan sonra 138 oldu, ikinciden sonra 27 idi. Haftaya dördüncüden önce tahlil yaptırınca da kısmetse üçüncü seansın etkisini göreceğiz. Emar da istedi haftaya ! Hiç iyi şeyler duymuyorum, internetde de çok olumlu şeyler yok ! Mutlaka nüks eder diyorlar. 3-4 defa ameliyat olan var ! Ama Dr’a sorduğumuzda herkesin kendine has hastalığı. Hiç nüks etmeden 6-7 yıl yaşayan hastalarım var, hemde bir defa ameliyat oldular diyor ! Genede insan korkuyor işte :(( şu altuzan onaylansaydı keşke :(( Gülseren ve Tuğberk sizin evre, grade kaç ? Bir de eğer girer ve okursa Aylin hanım diye eskiden buraya yazmış bir bayan vardı. Hiç nüks yaşamadan 5 yıldaydılar. Bu satırları görürse lütfen bizlere bilgi verirse çok memnun olurum . Herkese acil şifalar…

 12. Gülseren siz hangi ilaçları kullanıyorsunuz ve kaç mg. Bu arada biz hasta bakanlarinda hastalar kadar morale ihtiyacı var.onun için moralimizi buralara kotu şeyler yazıp bozmayalim sadece destek olalım ve deneyimlerimizi paylaşalım. Daha 1 sene önce babamı parkinsondan kaybettim ve şimdide bu hastalık annem de çıktı. Ama hayat herşeye rağmen devam ediyor. Lütfen tebessüm 🙂

 13. Tugberk Kemoterapi sine ekletebilirsiniz onay çıkarsa altuzan ekleyin. Çok faydası oluyor.ben başaramadım Bakanlıktan onaylamadilar.

 14. Su an hastanedeyiz ve annem ilk kemoterapisini alıyor. Ameliyattan önce 2215 olan ca 125 çarşamba günü yapilan tahlilde 87 çıktı. Allah hepimize acil şifalar versin

 15. Bu hastalıkta ilk sasama ameliyat ve standart 6 veya 8 kemoterapi yle birlikte 1 yil boyunca 3 haftada bir altuzan kullanılmasının çok yararı var.ama bu ilaç avrupada ilk aşamada onay almasına rağmen maalesef bizim ülkemizde ancak nuks durumunda onay alıyor. Çünkü yaklaşık 1 kuru hasta başına 5 milyar.insan hayatı ucuz .benim tanitim evre 4 genç bir doktor hanim bu ilaç sayesinde çok şükür 4 yıldır nuks olmadan yaşıyor. Birde tabi bu bayan intrPeritonel kemotwrapi aldı. Onunda çok faydası var.

 16. Sedacigim bunun nedeni over kanserlerinin çoğunun ileri evrede saptanması ve agresif tümörler olmaları.bu kanser saptandiginda hastalarin tamamina yakininda butun karin icine yayilmis oluyo.insallah tabiki seda umarım annene hiç böylebir sşey olmaz.2 senedir aynı korkuları yaşadım yaşıyorum. Antidepresan başladım bununla mücadele etmek için. Her kontrol günü içim titredi.dua edice zve onların yaninda olucaz.

 17. Gülseren Hanım,öncelikle çok geçmiş olsun.İnşaallah anneniz bunu da atlatır.Ben annemin iyi olduğuna,bir daha da bu illet hastalıkla uğraşmak zorunda kalmayacağına inanmayı o kadar çok istiyorum ki şu söylediğiniz ‘nüks kuraldır’ lafı içimi yaktı.Aklıma iyi örnekleri,yıllarca nüks olmadan yaşayanları getirip rahatlamaya çalışıyorum.İlla nüks olcak diye bir şey var mı? Yani yumurtalık la meme kanseri ya da akciğer kanseri arasında ne fark var da yumurtalık da nüks kural oluyor? Bunun sebebini biliyorsanız yazın lütfen.Hormonal olduğu için mi,karın içinde olduğu için mi yoksa hücresel bir durum mu?Ben ömrümün kalanını bu korku ve stresle yaşamaya mahkum oldum.Allah yardımcımız olsun hepimizin,çok çok zor 🙁

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |