Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Ovarian cancer

Yumurtalık – Over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör” adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4.863 yorum

 1. Merhaba arkadaslar benim anneme de over ca teshisi koyuldu ocakta ameliyat oldu suan 4. Kemoyu yeni aldi ne yapacagimizi bilmiyoruz kurtulan tanidiklariniz varmi en buyuk umut bu olacak bizim icin sadece 1 kurtulan bile olsa bizim icin hersey e bedel. Annem 3 c evresinde doktoru kurtuldun ameliyatla herseyi temizledik diyor ama anlamiyorum tesellimi gercekmi annemin yaninda da soramadim bilginiz varsa paylasin lutfen iyi gunler

 2. Anneme ocak 2015te over ca teşhisi kondu.Ameliyat öncesi ca 5200 idi.Ameliyattan ve 3 kür kemoterapiden sonra ca 44 e düştü.Ca nın bu kadar çabuk ve hızlı düşmesi ne anlama geliyor?Annem hastalığı atlattı diyebilir miyiz?

 3. arkadaslar 3 aylik kontrol sonrasi ca 100 cikti 4 ay once 65 di sizce nasil goruslerinizi alabilir.iyim

 4. Seda ben Hastanemizde dahiliye endokrin hastalıkları bölümdeki prof dr Güngör Akçayin onerisiyle böyle yaptim bilmiyorum dahiliye Konseyinin önerisinde 70 in altinda olmamasi.neyse farketmez 10 nun altı şiddetli eksiklik önemli olan dengeyi korumak.iyi bir konuya temas ettin.annen nasıl iyimi? Inşallah Rabbim hepsinin sıfasini versin

 5. Sevgili Gülseren;
  Öncelikle Allah hepimizden razı olsun 🙂 Hepimiz birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz çünkü birbirimizin halinden yine en iyi biz anlarız.Daha önce de dediğim gibi D vitamini çok önemli.Sen D vitamini 70 olmalı demişsin onu düzeltmek istiyorum,D vitamini artık eskisi gibi 20-70 aralığında kabul edilmiyor.Yani sağlıklı bir insan kanser gibi birçok hastalığa yakalanmak istemiyorsa en az D vitaminini 100 e çıkarmalı.Eğer kanser hastalığına yakalanmışsa da kesinlikle 150 nin altına düşmemeli.Bunu dünya D vitamini konseyi açıkladı.Bu vitamin gerçekten çok önemli ve benim annemin hastalığını öğrenince ölçtürdük 6 çıktı.Ben hastalığın büyük nedenlerinden biri olarak kabul ediyorum.Bir de ekmeğe kırıp içilmeli demişsin.Aslında en yararlısı iğnesini olmak.İğne yükselmesinde çok daha faydalı.İğne olamayanlar için de tüp ekmeğe değil zeytinyağına dökülüp içilmeli ya da yağlı bir yemeğe dökülüp yenmeli.Çünkü D vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve yağla beraber alındığında vücuda karışması maksimum düzeye ulaşır.Ekmeğe kırıp ye tabiri eski kafalı doktorların hala devam ettirdiği kocaman bir yanlış.Ben Canan Karatay ın takipçisiyim ve tüm hastalara da tavsiyem şu ki,Canan hocanın kanser hakkındaki açıklamalarını lütfen dinlesinler ve uymaya çalışsınlar.Gerçekten doğruları konuşan sayısı az doktorlardan biri.İlaç firmalarının kölesi değil…

 6. Yine hatirlatmak istediğim bir şey var.gecen gün seda arkadaşımıza demişti. Allah razı olsun kendinden.DVitamini düzeyi çok önemli. Kontrollerini mutlaka baktirin.70 ustu olmasi lazim.dusukse 1 er ay arayla 2 ampul d vitamini veriliyor.bu ampulu en iyi emilim yolu ampulu kırıp ekmek üzerine damlaları yemek.

 7. Hastalık herkes için farklı.genellikle gastrointestinal şikayetler dedigimiz şişkinlik hazımsızlık veya karın içi tekrar asit toplaması ağrı yorgunluk iştahsızlık nuks ettiği yere göre değişen bulgular verir.

 8. gulseren hanim destginiz icin cok tsk ederim mail adresiniz falan varsa ordanda yazisalim verirseniz ben suan px complex diye bir mantar ilaci kullaniyorum ca 125 bir yukselme olsa anlabilirmiyim bir belirtisi olurmu acaba

 9. Canım dilekcıgim hic korma.tedaviye güzel cvp ver misin. Ca 125 lerin gayet güzel düşmüş. Kendine bak.su süreçte immunomodüler dedigimiz bagıksıklik sistemi güclendirmek icin her sey yap.kefir tüket.zencefilin ozellikle over kanserli hastalarda faydasi cok.zencefilden yurtdışında yeni ilaç üretiminine calisiyorlar.zerdacal kat salatalarına yemeklerine.arıpoleni propolis kullan.birde gonoderma lucium dedikleri reiski mantarı var.gonoexel diye internete gir.onun ürünleri özellikle tableti kullan.biz anneme 2 hafta oldu başlıyalı.bol taze meyve ve sebze.sebzeleri özellikle bol sirkeli suyla yıka ve suan tedavi bittiği icin çiğ kullan.cunku pişirme vitaminleri gidiyor.evde kusburnu tuket.kurutulmus kusburnuya biraz cekirdekli siyah üzum ve kalın doğranmış elma kabukları kat.dudüklü tencerede pişir ve ez.bunu hergün tuket.antioksidan olarak çekilmiş üzüntü çekirdeğini yoğurt veya başka bir şeye kat ye.sekerden kesinlikle uzak dur.temiz havada yürüyüş yap.hucre yenilenmesini sağlar.

 10. merhaba gulseren hanim tsk ederim ben suan uc aylik kontrol donemindeyim kontrolume 15 gun kaldi cok stresliyim en son ca 125 65 le bitmisti simdi yaklastikca korkuyorum gunler bir belirti olurmu birsey olsa ne gibi bir rahatsizlik olur acaba bu beklemedoneminde bilen varmi ben ameliyat oldum hersey alindi ama lenf nodu uzerindekl timorler alinamadi paraortik bolge dedikleri 18 kur kemo aldim ca 3000 du 65 le tedavim bitti ama tam dusmedi iste cok korkuyorum lkl bebegim var bana dua edin morale cok ihtiyacim var tsk

 11. merhaba bizim evre 3/c di ama sanırsam türleri var araştırmıştım ozaman bizim hatırladığım kadarıyla çok agrasif olmayanıy dı ama yinede emin değilim annem 2.ameliyatı olmadı yane doktor gerek yok dedi o öyle uygun gördü .annem biraz fazla kilo aldı bugünlerde iyi mi kötü mü acaba?dedimya ben fazla sizin gibi bilmiyorum ailede hastalığı kimse kabullenmedi adıda geçmedi hala da geçmiyor annemde kabullenmeyince konu kötü bir kabus bitmiş gibi kapandı biliyorum herkesin bir gün tekrar gelicek şüphesi içini yiyor ama dile getiremiyor sadece korku ile yaşamak çok zor keşke hiç yaşanmasaydı ama oldu ilk degiliz sonda olmayacagız ama en azından tüm hastaları kaliteli yaşamasını acısını daha az yaşamalarını kemo süreçlerini daha rahat atlatmaları dileğiyle…

 12. Dilek hanim sizede geçmiş olsun.rabbim yar ve yyardımcınız olsun .Herşeyiyi olacak merak etmeyin.kendinize bakın.beslenin.moralinizi hep yyüksek tutun .

 13. Gokce kader arkadaşım
  over kanseri tedavisinde standart olmayan fakat iyi ve tecrubeli hekimler tarafından hasta yararina olabilecek dahada genisletilmis tedaviler var.intraperitonel kemo.bunlardan birisi.celiski şurda hasta ameliyat edilir optimal cerrahi saglanir (ttümor capi 2 cmalti) o esnada batin içine port yerleştirilir ve kemo ssüreci baslar.ameliyattan sonra batı içind zaten yyapısiklik basliyo .3 ay sonra bu portu taksalar dahi bu yapısıiklik nedeniyle ilac tum dokulara ulasmiyor .ya tekrar karnı acip önce ilk aameliyatta ki gibi önce bunu ayıracak sonra port yyerleştirecekler.neden bunu ilk ameliyatta yapmadıklarını sorun😐😐hastada ilk ameliyatta optimal cerrahi yapılmışsa ikinci ameliyata gerek yoktur.benimde hersey tecrübesizligime geldi .annemin tanı almasi operasyona girmesi 5 gün. Herşey oldu bittiye geldi. Karın içi kemoterapi iyi.surveyi uzatıyor.
  Ama biraz zorlu ve toksik etkisi fazla olduğu söyleniyor
  anneme gelince hala tedavi başlamadilar. Mr sonuçları çelişkili bu hafta onu düzeltmeye uğraştım. Hafta içi başlarlar sanırım.biz hazırız.moralimizvegenel durumumuz iyi rabbime sukur.

 14. Bu hastalığı yenen örnekleri de başaramayanlarıda dikkate almamalısınız. hastalık gayet kişisel bir durumdur. Umut da umutsuzluk da başka örneklerden kaynaklanmamalı. Bazı kanserler iyice ilerleyene kadar belirti vermediği için geç teşhis ediliyor maalesef.
  Acil şifalar

 15. Over kanserli hastalar tanı aldıklarında sıklıkla evre 3’türler. bu nedenle prognozu en kötü jinekolojik kanserdir…Tubal ligasyon yani tüplerin bağlanması over kanseri riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

 16. Herkese merhaba arkadaşlar, annem geçen hafta 4. tedavisini aldı, epey yıprandı bu sefer 🙁 yeni yeni kendine geliyor … Gülseren verdiğin yararlı bilgiler için çok teşekkürler, lütfen bizi bilgilendirmeye devam et…bizim dr çapadan bir Prof, özel ine gidiyoruz güya piyasada sayılı isim yapmışlardan biri, ama bilmiyorum artık dedikleri bunlar 🙁 ne düşüneceğimizi şaşırdık, ne zor bir durum 🙁 Allah kimseyi bu hastalıkla sınamasın… Gecen hafta Emar istemişti bizden Dr, emarda birsey gözükmüyor. Sadece milimetrik lenf nodları var yazıyor. Ca 125 17 ye düşmüş. Dr gidişat güzel şimdilik dedi. Artık bilmiyorum ne olacak? Altuzanı sorduk tekrar. Kemo ile verilirse daha etkili olur tabi, ama bulursanız başlamamamız için bir neden yok dedi, siz yanlış anlamışsınuz dedi. Yan etkilerini sorduk, kar zarar oranı düşünülür öyle kullanılır elbette dedi. Her hasta da ille de kullanılacak diye bir kural yok dedi. Ikinci ameliyat olayını sorduk, ki bu çok çok kafamı kurcalıyor çünkü… Ikinci amrliyatta karından kemo nüksü önlüyormuş! Birkaç kişi tanıyorum 7 inci yılındalar bu hastalıkta. Evre üç aynı bizim gibi, standart tedaviden sonra 6 ay beklemişler. Hiç nüks olmadan ikinci ameliyatı olmuşlar ve port takılmış, 3 doz da karından kemo almışlar sonra port çıkarılmış! Bu şekilde üç kişi tanıyorum ortalama 6-7 yıl olmuş nüks yok!! Dr bize karın içinde milimetrik bulgular olduğunda düşünülebileceğini, fakat bunun kemo bitiminde konuşulmasının daha doğru olduğunu şu an erken olduğunu söyledi ! Önemli olan ilk altı ay nüks etmemesi dedi! Gülseren sen bu konuda ne düşünüyorsun? Mesleğin gereği yada araştırmaların neticesinde belki bırseyler biliyorsundur 🙁 bu arada annen nasıl oldu, tedavi başlandı mı? İnşallah hersey yolunda gider, duva ediyorum hepinize, selamlar..

 17. Gökçe doktorunuz kim bilmiyorum ama yanlış söylemiş. Altuzan in kemoterapi yle verilmesinde amaç VEG FDENİLEN ETKİSİNDEN yararlanmak.altuzan bu etkisiyle tümor damar yaparsın bozuyor ve kemoterapinin etkinligini artırıyor. Kemo bittikten sonra 1 yil kullanılıyor. Nuks geciktirici söyleniyor. Benim şahit olduğum hastalar var.evre 4 bir kadın doğum uzmanı 4 yıldır nuks olmadan yaşıyor. Kadın kendi parasıyla aldı. Ama bu ilaç ında yan etkileri var.kalp hasarı barsak delinmesi yapabilir.ileri yaş hastalarda dikkatli kullanılması gereken bir ilaç. Annem 68 yaşında olunca biraz tereddüt ediyorum doğrusu. Kas yaparken göz çıkarmakta var.yani altuzan in en büyük etkisi kemo ile almak.kacindan sonra başlanır baslansin

 18. Kader arkadaşlarım öğrendiğim herseyi sizinle paylaşmak istiyorum.kemoterapi sırasında özellikle over kanseri hastalarında c vitamini düzeyi düşüyormusbunedenlehastarac vitaminin damar da uygulanması tümor hücre kapsülünubozarak kemoterapinin etkinligini artiriyormus.ben bu seferi nsallah her kemo dan sonra serum içinde vermeyi düsunuyorum.calistigim hastanede bir prof söyledi. Sizinle paylaşmak istedim.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |