Yumuşak Doku Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak Doku Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak Doku Kanseri Nedir?

Yumuşak doku kanseri tıbbi ismi sarkom olan Yunanca etin büyümesi manasına gelen bir sözcükten meydana gelmektedir. Yumuşak doku kanseri halk arasında doku kanseri olarak da bilinmektedir. Bahsedilen yumuşak doku sarkomları kişilerin bedenlerindeki yumuşak dokularda görülmekte olan kanserli tümörlerdir. Yumuşak doku adı verilen dokular vücut içerisinde yer alan yapıları birbirine bağlamakla görevlidir. Ayrıca yumuşak dokular vücut içerisinde yer alan yapıları birbirine bağlamak dışında bu yapıları destekleme ve çevreleme görevine de sahiptir.  Yumuşak doku kanseri vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Özellikle vücudun kemik yapılarında, kemik kıkırdaklarında, yumuşak bağ dokusunda, akciğer, kalp, merkezi sinir sistemi, kan damarlarının dış kısımlarında ve destekleyici özelliği bulunan bazı dokularda görülmektedir.

Yumuşak doku kanserinde çoğu kanser türünde olduğu gibi birden fazla dereceye sahip tümörler bulunmaktadır. Özellikle katı, üç boyutlu ve kötü huylu olan tümörler kişilerde çok nadir görülmekte fakat en ölümcül etki yaratanlardandır. Ayrıca yumuşak doku sarkomlarının pek yaygın görülen bir tür olmadığını bilmekte de fayda bulunmaktadır. Yumuşak doku kanserinin yapılan araştırmalara göre erkek bireylerde kadın bireylere oranla daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Yumuşak doku kanserleri kimi zamanlarda da çocuk ve ergen bireylerde görülmektedir. Yumuşak doku kanserinin her ne kadar çeşitli türleri bulunsa da genel olarak benzer özellik ve semptomlara sahiptir. Yumuşak doku kanseri tanısı konulan hastalara genellikle cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Cerrahi müdahalenin öncesinde veya duruma göre sonrasında radyoterapi ve kemoterapi de uygulanabilmektedir.

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi yumuşak doku kanseri hastalığının da bazı belirtileri bulunmaktadır. Yumuşak doku kanserinin bilinen ilk belirtisi zayıflayan kemiklerdir. Hatta kemikle o kadar zayıflar ki kırılacak aşamaya dahi gelinebilmektedir. Yumuşak doku kanserinde kemik zayıflaması dışında şu belirtilerde görülmektedir:

–  Eklem yerlerin hassaslaşması ve eklem yerlerinde şişkinliklerin oluşması

– Kişinin kendini yorgun hissetmesi

– Yüksek ateş

– Vücut ağırlığının belirgin bir şekilde azalması

– Fark edilebilecek şekilde kişide kansızlık oluşumu

Yumuşak doku kanseri belirtileri bahsedildiği gibi vücudun pek çok bölgesinde görülebilmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bu belirtilerin genel olarak kollarda, bacaklarda, eller ve ayaklarda daha sık olduğu tespit edilmiştir. Yumuşak doku kanserinin belirtileri, vücudun göğüs, sırt, kalça, omuz ve karın bölgelerinde de görülmesi ihtimaldir. Sıkılıkla karşılaşılmasa da baş bölgesinde ve omuzlarda da bu belirtilere rastlana bilinmektedir. Yumuşak doku kanserinde ilk evrelerde pek belirti oluşmaz fakat hastalığın ilerleyen evrelerinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kişide oluşan kanserli tümörler yumuşak dokuda büyüme göstermeye başladığı anda beraberinde şişkin bir doku ya da yumru da meydana getirmektedir. Bu şişkinlik ve yumrular sinir veya da kaslar üzerine baskı yapar ise ağrı oluşumunun gözlemlenmesi de kaçınılmazdır.

 

Bir önceki yazımız olan Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |