Yüz felci nedenleri

Yüz felci nedenleri

Yüz felci yüzde bulunan fasyal sinirlerin sıkışması sonucu oluşan bir hastalıktır. Yüz felci denilen hastalıkta kişi yüz mimiklerini kaybeder. Yüz felcinin nedenleri genelde enfeksiyonlar olmasına rağmen yüz felcinin onlarca farklı nedeni vardır.

Bu nedenlerin başında sert ve soğuk hava akımının olduğu görülmektedir ve genelde kış aylarında bu hastalığın görülme oranının arttığı bilinmektedir. Fakat her mevsimde bu hastalıkla karşılaşmak mümkündür.

Yüz felci her yaşta ve kadın erkek herkeste görülebilecek bir hastalıktır. Fakat tedavisi %85 oranında başarı göstermektedir.  Yüz felci tedavisinde başarı kaydetmiş kişilerin %90’lık bir kısmında ise hastalıktan iz dahi kalmamıştır.

Yüz felci nedenleri onlarca niteliktedir ve yüz felcine yakalanma sebebine göre hastalığın ilerleyişi ve tedavisi farklılık göstermektedir.

Yüz felci ilk önce yüzde ve başta ağrı, baş dönmesi, kulak ağrıması ve çınlaması, sese karşı aşırı duyarlılık ve salyanın tutulamaması gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Bu belirtilerden sonra konuşma zorluğu, yeme ve içme zorluğu, duyguları ifade etmede zorluk, gözyaşının kontrolsüz akması, gözde ve ağızda kuruluk gibi devam eden belirtilerle ilerler.

Yüz felci 3 gruba ayrılır ve bu gruplar içinde 1.derece yaralanmalar en hafif olanıdır. 1.derece yaralanmalarda sinirler sadece çok küçük oranda zedelenmiştir ve yaklaşık 6-8 hafta içerisinde sinirler normale döner

2.derece yaralanmalarda sinir bölgesinde zedelenme oranı yüksektir fakat uygun tedavi ile 3-4 ay içerisinde düzelme kaydedilebilir. 3.derece yaralanmalarda ise sinir sistemi çok ciddi hasar almıştır ve iyileşme çok yavaş ilerler.

İyileşme kaydedilse bile bazen cerrahi operasyon ile müdahale edilmek zorunda kalınabilir. Bunun yanında yüz felci kişinin günlük sosyal hayatını da olumsuz etkilemektedir. Kozmetik olarak yüzde oluşan kusurdan dolayı kişide psikolojik bir sıkıntı yaratabilmektedir.

Aynı zamanda göz açık kaldığı için göz problemleri ve uyumada sıkıntı yaşama gibi problemlerde kişinin günlük sosyal yaşantısını etkilemektedir.

Yüz felcinden korunmanın yolları ise çokta zor değildir. Soğuk havalarda güçlü hava akımlarından yüzünüzü korumanız, evde ve arabada camları rüzgârın sert eseceği şekilde açık bırakmaktan kaçınmanız, vücut direncini kıracak hastalıklara yakalanıldığınız zaman vücut direncini yükseltmek için ilaç ve vitamin takviyesi almanız gerekir.

Yüz felcinin nedenleri arasında en başlarda bulunan orta kulak iltihabı (otit) olduğunuz takdirde hemen doktorunuza başvurup hastalığı en kısa sürede ve en az hasarla atlatmaya çalışmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |