Zatürre belirtileri nedir?

Zatürre belirtileri nedir?

Zatürre Belirtileri

Zatürre akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Tıpta pnömoni denilmektedir. Pek çok mikrop zatürreeye sebep olabilmektedir. Genellikle sigara içenlerde, bağışıklığı düşük kişilerde, çocuklarda ve yaşlılarda görülme riski daha fazladır. Belirtileri genellikle hep aynı seyreder ve müdahale ne kadar gecikirse o kadar ağır tablolar gözlenebilmektedir.

zatürre belirtileri

Ateş Ve Titreme

Zatürreenin ilk belirtilerinden olan ateş, aniden gelir ve beraberinde, üşüme, titreme yüksek ateşe eklik eder. Ateşin düşürülmesi sağlansa bile, sıklıkla tekrar yükselir.

Öksürük

Öksürük başlangıç evresinde kuru ve sert bir şekilde başlar. Zamanla balgam görülmeye başlanır ve bu balgam sarı, yeşil arasında bir renktedir. Eğer hastalığa pnömokok mikrobu sebep olduysa, balgamın rengi daha kahverengiye yakın bir görüntü sergiler. Kanlı balgam görülmesi de mümkündür. Bu aşamada, bronşlarda ve solunum yollarında tahribat söz konusu olabileceği için, doktora biran önce gitmek çok büyük önem taşır.

Göğüs ağrısı

Nefes alıp verirken göğüste batma ve ağrı hissi olmaktadır. Bu durum hastalığın ilerlediğinin ve akciğer zarına kadar gelmiş olduğunun bir belirtisidir. Ağrının şiddeti giderek artar ve bu ağrı yüzünden, hasta derin nefes almaktan kaçınır. Bu ağrılı süreçte bazen iltihabın yanı sıra akciğer zarlarının arasında su toplandığı da görülen tablolardan biridir.

zatürre belirtileri

Nefes Darlığı

Hastalığın iyice ilerlediğini gösteren nefes darlığı yaşanıyorsa, hastalık akciğerlerin çok geniş bir alanına, hatta tamamına yayılmış olabilir.

İki akciğerde de yayılmış olabilecek zatürre vakalarında, şiddetli nefes darlığı gözlemlenmektedir.

Morarma

Eğer zatürre ilerlemiş ve nefes darlığı yaşanıyorsa, bu yüzünden yeterli oksijen alınamaz ve dudaklarda, tırnaklarda morarmalar başlayabilir. Hastalığın bu evreye gelmiş ve hala tedavi edilmemiş olması, çok riskli bir durumdur. Bronş sisteminde kalıcı hasarlara sebep olabileceği gibi, yaşlılarda ve bebeklerde hastalığın tehlikeli ve ölümcül bir duruma gelmesine sebep olur. Küçük çocuklarda doğuştan gelen ve uzun süren zatürrelerde, bronşektazi olup olmadığı tetkik edilmelidir. Ayrıca çocuğun yuttuğu ve akciğerlere gitmiş bir cisim olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalık doktor kontrolünde iken riskli görülmemekte ve rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Önemli olan fark edip bir an önce tedaviye başlanmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |