Zatürre (Pnömani) belirtileri tanı ve tedavisi

Zatürre (Pnömani) belirtileri tanı ve tedavisi

İnsanın hayati organları olarak büyük önem taşıyan akciğer ve karaciğer olmak üzere iki önemli organı bulunur.  Bu organlardan 1 (bir) tanesi ya da 2 (iki) tanesi virüs ve bakterilerden dolayı iltihaplanması sonucu zatürre oluşur. Zatürrenin oluşumuna etki eden birçok virüs çeşidi vardır. Ancak Grip virüsü zatürre olmaya en çok etki eden virüs olduğu bilinmelidir. Diğer virüsler ise, nezle virüsü, herpes simpleks virüsü, sinsityal virüsü, SARS ( solunum yolu sendromu ) adını sayamadığımız birçok virüs yüzünden parazit ve mantar oluşumundan zatürre olunabilmektedir. Nezle, grip ve zatürre başlangıçlarında belirtiler aynı olabilmektedir. Belirtileri hafife alıp grip olur geçer dememeli. Zatürre hastalığı anında doktor kontrolü gerektiren bir hastalık olduğu bilinmelidir.

Göğüs bölgesinde basınç hissi, kuru öksürük ( öksürünce bıçak gibi saplanan ağrılar), ateşlenme,  nefes darlığı, titreme, iştah kaybı gibi belirtilerle bizi rahatsız eder.

Nefes alırken, burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Bu sayede burun içerisinde bulunan kıllar soluduğumuz havayı filtreler ve akciğere giden hava temiz bir şekilde gitmiş olur.  Bu filtreleme sayesinde akciğerlerimiz iltihaplanmaya karşı önlenmiş olur. Filtreleme sisteminden kaynaklanan problemler nedeniyle bazen virüsler solunum yoluyla akciğerlere kadar gider. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler filtrelemeyi yapamayabilir. Ya da bazı durumlarda filtreleme sisteminin hiç çalışmıyor olması, virüslerin çok güçlü olması gibi etkenlerden dolayı virüse maruz kalan akciğerler iltihaplanma yapar.

Akciğere giden virüsler, alveol denilen baloncuklara yerleşerek orada bulunan baloncukların sıvı ile dolmasını sağlar.  Bu sıvı iltihaplanmayı beraberinde getirir ve bu baloncuklar virüs sayesinde artar, çoğalır ve kişi de öksürük, titreme, ateş, nefes darlığı gibi zatürre belirtilerinde ne varsa hepsini yaşamanıza neden olur.

Zatürre teşhisi konulmuş kişilerde, solunan havanın akciğer iltihaplanması sebebiyle, alınan oksijen kana yeterli miktarda gönderilmez. Oksijensiz kalan kan hücrelerin ölmesine veya düzensiz çalışmasına neden olur. Bu durum kişide zatürrenin yayılmasını artırır. Zatürre hastalığı çok risklidir. Tedavi edilmeyen durumlarda vücudun tamamını etkisi altına alabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.  Zatürrenin çeşitleri vardır. ‘’Bronkopnömoni’’ yama şeklinde ve her iki akciğerlerde oluşan iltihaplanmaya denir. ‘’Akciğer Lopu’’ denilen çeşidi ise tek bir akciğerde baloncuk şeklinde çoğalan zatürredir.

Zatürre Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

Zatürre hastası olan kişinin ateş derecesi 40 olabilir. Bu yüksek derecenin sonucunda terleme meydana gelir. Hastanın renginde solma, kuru öksürükler, hastada halsizlik ve yorgunluk en üst safhada olur. Endişeli ruh halinin yanı sıra dil kuruması, dudak morarması ve uçuklar çıkar.

Virüs ve bakterilerin akciğerlere ulaşması sonucu zatürre olan bir kişinin ateşi 40 dereceye kadar yükselebilir. Nabız atışları ve nefes alıp vermesi hızlanır. Terleme en üst seviyede ve sık olur.

Kana yeterli oksijenin gitmemesi demek, yüksek derecede ateşi olan kişide dudak morarmalarına neden olur.  Ruh hali bozulabilir.  Yine beyne kandan dolayı oksijen yetersiz kaldığında zihin karışıklığı yaşanır.

Kuru öksürük, öksürüğe bağlı balgam ve balgama bağlı az miktarda kan görülebilir.  Kas ağrıları halsizlik, ateş durumları ortaya çıkar. İltihaplanma akciğere hızla yayıldıkça nefes darlığı çekmeye başlanır.  Nezle ve grip belirtileriyle aynı olduğundan zatürre olunabileceği unutulmamalıdır.

En Sık Belirtiler Nelerdir?

 • Boğaz ve kaslarda ağrı olması,
 • Ateşlenme, titreme ve üşüme,
 • Dudaklarda morarma ve uçuk çıkması,
 • Her ne kadar kuru öksürük olsa bile balgam çıkarılabilir. Balgamın rengi, yeşil veya sarı olmakla beraber bir miktar kan görülebilir.
 • Nefes darlığı fiziksel hareketlerde kendisini çok belli eder. ( Merdiven çıkma, koşma, egzersiz yapma gibi )
 • İlerlemiş zatürre hastalığında koma görülebilir.
 • Orta yaş ve üstü kişilerde zihin karışıklığı,
 • Çok aşırı terleme,
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Dalgın ve yorgun hali olma, Halsizlik, iştah kaybı,
 • Göğüs kısmında bıçak saplanması gibi hissedilen ani ağrılar

Bu belirtilerin hepsinin aynı anda görülme ihtimali düşük olabilir. Bu belirtilerden birini veya birkaçını yaşamanız durumunda hemen doktora gidilmelidir. İhmal edilen belirtilerin sonucunda koma olabilir.

Zatürre Bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?

Zatürre oluşumuna sebep olan bakteri ve virüsler,  yakın temas sonucu solunum yolu ile alınır.  Burun ve ağızın birleştiği üst solunum yollarında bu bakteriler birikir ve çoğalırlar.  İnsanların toplu yaşadıkları kabalık alanlarda hızla yayılırlar. Okullar, askeriyeler, yurtlar ve kapalı alanlarda bulaşır. Salgın hastalık sınıfına girerler ve çocuklarda daha sık bulaşıcılık görülür. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise aile bireylerinden birisinde zatürre var ise yaygınlaşması çok hızlıdır. Çocuklara çabuk bulaşacağı için çok dikkat edilmelidir.

Zatürre Aşısı

Zatürre çok tehlikeli bir hastalık olmasından dolayı tedavisi çok ağır geçebilir. Aynı şekilde Zatürre olmamak için önlemlerin alınması gerekir.  Sağlık kuruluşlarının yapmış olduğu zatürre hastalığı sizi bulaşıcı virüs ve bakterilere karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği için korumaya alır. Aşı ortalama 5 yılda bir tekrarlanmalıdır.  Alkol ve sigara kullanan kişiler, şeker hastalığı ve kalp hastalarının bu aşıyı mutlaka olmaları gerekir.   Zatürre olma riski yüksek kişiler aşı olması halinde birinci derecede korunmuş olurlar.

Zatürreden Nasıl Korunursunuz?

Bazı aşılar, zatürre hastalığına kolay yakalanma ihtimali bulunan kişiler de etkisini gösterebilir. Sık grip olan kişiler, özellikle mevsim griplerine yakalanmamak için grip aşısı olmaları gerekir.

Mikroplardan uzak durmak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Günlük yaşantınızda kullanmış olduğunuz bilgisayar klavyelerinde mikrop en üst seviyededir. Diğer mikrop yaratacak unsurları siz düşünebilirsiniz.

Akciğerler virüse maruz kaldığı zaman bakterilerle mücadele verir. Fakat sigara içmek bu mücadeleyi zayıflatır. Sigara kullanmayınız.

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması için düzenli egzersiz ve düzenli beslenmeyi kendinize alışkanlık edinin.

Grip olmamak için, soğuk kış aylarında özellikle kişisel bakımlarınızı sık sık yapınız.

Sürekli hastanelerde, doktora denetiminde ve bakıma muhtaç olan kişiler, 65 yaş ve üzeri kişiler, kronik rahatsızlığı olanlar zatürreye hastalığına karşı daha dikkatli olmalıdırlar.

Zatürre Teşhisi Nasıl Olur?

Yukarıda belirttiğimiz belirtilerden herhangi birisiyle doktora gidildiğinde fiziksel olarak akciğerler dinlenir. Doktorun şüphe duyduğu durumlarda akciğerlerin filmi istenir ve yakından kontrol edilir. Akciğer röntgeninde doktor size zatürre oldunuz, ya da zatürre başlangıcı var diyebilir. Ya da aksine zatürre teşhisini hiç koymayabilir. Doktorunuz sizin bağışıklık sisteminizin yapısını, solunum yollarını ve kan değerlerinize bakarak içinizi rahatlatmak adına net bilgileri verebilir. Ancak bunun için bazı testlerden geçmeniz gerekir.

 • Bronskopi: Üst solunum yollarını detaylı incelemek
 • Salya Testi: Belirtilerin kaynağını incelemek,
 • Plevral Sıvı Kontrolü: Akciğerlerde sıvı birikmesi ihtimali için kontrol edilir.
 • Tam Kan Sayımı:  Beyaz kan hücrelerinin sayımı yapılır. Değerlere bakılır.
 • Oksimetri: Kandaki oksijen miktarına bakılır.
 • CT Taraması:  Göğüs taraması ( akciğer işlevini görebilmek için )

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre: Türkiye’de yılda 90 bin kişinin zatürre hastalığına yakalandığı, Bu hastaların en az 2 – 3 bin kadarının hayatını kaybettikleri sağlık bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Amerika’da her yıl 200 bin kişi zatürre olmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre; Dünyada her 100 kişiden ikisi zatürre olmaktadır.

Zatürre olan kişinin görünümü, belirtileri, aşısı, tanısı ve tedavisi hakkında yeterince bilgi verilmiştir. Biz bu yazımızda sadece ihtimallerden bahsederek sizi bilgilendirdik. Tüm doğru cevabı hastanelerden ve doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız.

Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pneumonia

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/pnu/signs

http://umm.edu/health/medical/reports/articles/pneumonia

http://wexnermedical.osu.edu/patient-care/healthcare-services/lung-pulmonary/pneumonia

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |